https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Magiczny targ staroci na Kazimierzu w Krakowie. Wymarzone miejsce dla łowców skarbów

Piotr Tymczak
Targ staroci na Kazimierzu cieszy się sporą popularnością. Na straganach można znaleźć wiele perełek. Zobaczcie zdjęcia
Targ staroci na Kazimierzu cieszy się sporą popularnością. Na straganach można znaleźć wiele perełek. Zobaczcie zdjęcia Szymon Korta
W soboty na placu Nowym na Kazimierzu odbywa się giełda staroci. To raj dla kolekcjonerów. Można tam kupić wszystko - od perełek malarstwa, grafiki, biżuterii, porcelany, po przedmioty codziennego użytku: sztućce, płyty, stare magazyny, aparaty fotograficzne i telefoniczne, ordery, pocztówki i tabliczki z nazwami ulic.

Giełda staroci działa na placu Nowym w sercu Kazimierza w każdą sobotę w godzinach od 7 do 15.

"Skupia pasjonatów niemal z całej Polski i zza granicy. W miłej i przyjemnej atmosferze starego krakowskiego Kazimierza można kupić i sprzedać antyki, książki oraz wszelkiego rodzaju starocie i bibeloty. Serdecznie zapraszamy kupujących, sprzedających oraz miłośników sztuk" - zachęcają kupcy.

W pozostałe dni tygodnia na placu Nowym odbywa się pchli targ. W każdy piątek wczesnym ranem, od godz. 6 do 9 spotykają się tu amatorzy gołębi, a w niedzielę kolejne pokolenia krakowian zaopatrują się za niewielkie pieniądze w odzież używaną i różne akcesoria: biżuterię, torebki i paski, portfele, okulary i parasole.

Plac Nowy, to jeden z głównych punktów krakowskiego Kazimierza. Odchodzą od niego ulice Nowa, Rabina Meiselsa i Warszauera, wschodnią część zamyka ulica Estery.

Do XIX wieku na terenie placu Nowego znajdował się tzw. Libuszhof, zespół uliczek i zabudowań. Obecny kształt ustalono w projektach regulacyjnych z 1808 i 1844 r.

Od początku lat 90. XX w. Plac Nowy, podobnie jak i cały Kazimierz, diametralnie zaczął zmieniać oblicze. W parterowych lokalach powstało wiele kawiarni i barów, nawiązującym niekiedy do atmosfery dawnego Kazimierza. W zachodniej części placu wyremontowano dawny dom modlitwy, przeznaczając go na potrzeby Centrum Kultury Żydowskiej.

Obecnie plac Nowy funkcjonuje w dni powszednie jako targ gdzie można kupić zarówno warzywa jak i antyki. Przy placu znajduje się wiele kawiarni i pubów. Plac Nowy to także miejsce różnych festiwali i imprez.

Restauracje z Polski otrzymały gwiazdki Michelin

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska