Giełda staroci działa na placu Nowym w sercu Kazimierza w każdą sobotę w godzinach od 7 do 15.
"Skupia pasjonatów niemal z całej Polski i zza granicy. W miłej i przyjemnej atmosferze starego krakowskiego Kazimierza można kupić i sprzedać antyki, książki oraz wszelkiego rodzaju starocie i bibeloty. Serdecznie zapraszamy kupujących, sprzedających oraz miłośników sztuk" - zachęcają kupcy.
W pozostałe dni tygodnia na placu Nowym odbywa się pchli targ. W każdy piątek wczesnym ranem, od godz. 6 do 9 spotykają się tu amatorzy gołębi, a w niedzielę kolejne pokolenia krakowian zaopatrują się za niewielkie pieniądze w odzież używaną i różne akcesoria: biżuterię, torebki i paski, portfele, okulary i parasole.
Plac Nowy, to jeden z głównych punktów krakowskiego Kazimierza. Odchodzą od niego ulice Nowa, Rabina Meiselsa i Warszauera, wschodnią część zamyka ulica Estery.
Do XIX wieku na terenie placu Nowego znajdował się tzw. Libuszhof, zespół uliczek i zabudowań. Obecny kształt ustalono w projektach regulacyjnych z 1808 i 1844 r.
Od początku lat 90. XX w. Plac Nowy, podobnie jak i cały Kazimierz, diametralnie zaczął zmieniać oblicze. W parterowych lokalach powstało wiele kawiarni i barów, nawiązującym niekiedy do atmosfery dawnego Kazimierza. W zachodniej części placu wyremontowano dawny dom modlitwy, przeznaczając go na potrzeby Centrum Kultury Żydowskiej.
Obecnie plac Nowy funkcjonuje w dni powszednie jako targ gdzie można kupić zarówno warzywa jak i antyki. Przy placu znajduje się wiele kawiarni i pubów. Plac Nowy to także miejsce różnych festiwali i imprez.
Restauracje z Polski otrzymały gwiazdki Michelin
