- Liczymy na to, że prace związane z rozpoczęciem budowy plaży będą mogły ruszyć w sierpniu. Plan jest taki, by do zimy wykonać obiekt w stanie surowym, później wykończyć wnętrza, tak by od wiosny przyszłego roku plaża mogła zacząć funkcjonować w pełnym zakresie - informuje Marek Gala, prezes firmy Balon Widokowy, która ma wybudować plażę.
Długa lista dokumentów niezbędnych do budowy plaży nad Wisłą
Dlaczego plaży nie udało się przygotować już od tych wakacji? - Mamy pozwolenie na budowę, ale kompletowanie wszelkich zgód i opinii trwa od lutego. Zajęło więc już kilka miesięcy. Potrzebne są opinie i uzgodnienia z różnymi służbami i instytucjami, takimi jak m.in. architekt miasta, konserwator, Policja. Spółka uzyskała już też pozwolenia archeologiczne - wylicza prezes Marek Gala.
Bardzo ważne było pozyskanie zgody na dojazd do budowy. - Przewidywany był od ulicy Ludwinowskiej. W tym roku rozpoczęto jednak budowę kładki Kazimierz - Ludwinów i do niej jest dojazd też tą ulicą. Musieliśmy więc wskazać inną, alternatywną drogę. Obecnie planowany jest dojazd od ulicy Konopnickiej, został uzgodniony. Czekamy na zawarcie umowy w tym zakresie. Po podpisaniu tej umowy, ustalającej warunki wjazdu na budowę, będzie można rozpocząć prace - wyjaśnia prezes Marek Gala.
Planują całoroczną plażę z budynkiem gastronomicznym
Firma Balon Widokowy dzierżawi już na Bulwarze Wołyńskim teren pod loty balonem. W 2022 roku ta firma wraz z firmą Forum wygrała przetarg na dzierżawę od miasta terenu pod plażę o powierzchni 0,9573 ha na bulwarze Wołyńskim – w sąsiedztwie balonu.
Firma Balon Widokowy umowę z miastem podpisała na 15 lat. Inwestor zaznacza więc, że zleży mu, by jak najszybciej uzyskać wszelkie zgody i zrealizować inwestycję, tak by zaczęła się zwracać.
Planowany kompleks rekreacyjno-wypoczynkowo-kulturalny nad Wisłą ma być całoroczny, ogólnodostępny i nieogrodzony. Na dzierżawionym obszarze ma powstać plaża piaszczysta lub na pomoście drewnianym na powierzchni terenu nie mniejszej niż 700 mkw i miejsce do rekreacji z elementami urządzeń zabawowych dla dzieci.
Zaplanowano też budynek usług gastronomicznych z zapleczem o powierzchni zabudowy do 500 mkw, w większości swojej kubatury ukryty w wale przeciwpowodziowym, wykonany w technologii prefabrykowanej z modułów żelbetowych przykrytych zielonym dachem.
Obiekt ma posiadać pomieszczenie do konsumpcji z miejscami siedzącymi oraz częścią socjalną zawierającą: publiczne toalety, przebieralnię, wypożyczalnię sprzętu sportowo-rekreacyjnego, wydzielone pomieszczenie dostosowane do karmienia i przewijania dzieci, biuro informacji turystycznej oraz pomieszczenie dla załogi balonu widokowego.
Budynek plaży ma być zabezpieczony przeciwko powodzi. W tym celu planowane jest zastosowanie specjalnych grodzi.
Dotychczas spółka Balon Widokowy zapłaciła już ok. 1,6 mln zł za wyburzenie dawnej plaży i uregulowanie zaległości wobec gminy, jakie przejęto po poprzednim dzierżawcy terenu.
Nad Wisłą była już plaża z basenem
Przypomnijmy, że plaża na bulwarze Wołyńskim obok budynku dawnego hotelu Forum już kiedyś funkcjonowała. Wraz z nią działał przycumowany do brzegu basen na barce na Wiśle. Plażę postawiła spółka SAO Beach. Atrakcja została udostępniona w 2010 r. We wrześniu 2013 r. rada miasta uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego „Bulwary Wisły”. Pozwala on tylko na niskie budynki przy plaży, wbudowane w wały rzeki, aby nie zakłócały widoku na Wisłę i okoliczne zabytki.
Konstrukcja dawnego plażowego budynku, w którym funkcjonowała restauracja, górowała nad bulwarami. Plan powstawał, kiedy obiekt już był gotowy, a inwestor miał ważną umowę z miastem do końca 2015 r. Później firma SAO Beach nie dostała już zgody na plażę w takim kształcie. Przedstawiciele SAO Beach nie wyobrażali sobie jednak, by pawilon wbudować w wał, m.in. ze względu na zagrożenie podtopienia obiektu i duże koszty.
Ostatecznie spółka SAO Beach w 2019 r. odsprzedała swoje udziały spółce Balon Widokowy. Nowy właściciel wyburzył dawną plażę i zwrócił się do miasta o wydzierżawienie terenu pod nowy kompleks. Radni miejscy nie wyrazili zgody na to, by odbyło się to bez przetargu. Gmina ogłosiła więc przetarg, do którego zgłosiła się tylko spółka Balon Widokowy.
Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco
