WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU
Od 9 do 22 września br., w upale i deszczu, od świtu do nocy małopolscy terytorialsi „szlifowali” swoje umiejętności bojowe podczas szkolenia zintegrowanego w Dębie. Szkolenie poligonowe było podsumowaniem pierwszego etapu szkolenia
11 Brygady - szkolenia indywidualnego. Na zajęciach dominowała taktyka i szkolenie strzeleckie, na rzutni granatem - ręczny granat RG-42, a na placu bojowym popularny „plastik” czyli ładunki wybuchowe PMW8 oraz kostki trotylu 75g, 200g oraz 400g.
- Celem szkolenia indywidualnego było opanowanie przez żołnierzy właściwych nawyków w zakresie zachowania bojowego, prawidłowej reakcji na działanie przeciwnika, wykonywanie zadań ogniowych z wykorzystaniem etatowej broni strzeleckiej oraz utrzymanie sprawności fizycznej na odpowiednim poziomie” – mówi Zastępca Dowódcy 11 Brygady ppłk Jerzy Klocek. - Szkolenie indywidualne miało za zadanie przygotować żołnierzy Obrony Terytorialnej do realizacji drugiego etapu szkolenia – specjalistycznego - dodaje.
Szkolenie specjalistyczne, które rozpocznie się w styczniu 2020 r. będzie skupiało się na przygotowaniu żołnierzy OT jako specjalistów do wykonywania zadań na zajmowanym stanowisku w sekcji lekkiej piechoty, w innych pododdziałach Brygady oraz komórkach organizacyjnych sztabu Brygady i 111 batalionu lekkiej piechoty.
Model szkolenia żołnierza Obrony Terytorialnej obejmuje szkolenie wstępne (podstawowe, dla ochotników którzy nie byli dotychczas w wojsku – 16 dni lub wyrównawcze, dla żołnierzy rezerwy – 8 dni) oraz trzyletnie szkolenie praktyczne (indywidualne – 1 rok, specjalistyczne – 1 rok, zgrywające – 1 rok).
Służba w Brygadzie cieszy się ogromną popularnością. Od stycznia 2018 roku złożono ponad 1600 wniosków o powołanie do służby, z jednostką zapoznało się ponad 1400 ochotników. Najbliższe szkolenie podstawowe zaplanowano na
16 listopada bieżącego roku.
Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Krzysztof GONCERZ wywodzący się z Wojsk Specjalnych. Dowództwo Brygady i pierwszy z planowanych trzech batalionów lekkiej piechoty stacjonują w Krakowie (Kraków-Rząska).
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym Rodzajem Sił Zbrojnych obok Wojsk Specjalnych, Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, stanowią komplementarną część potencjału obronnego Polski.
- Tak oszukują mechanicy. Kierowcy – miejcie się na baczności!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Cracovia. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
