Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska bez deklaracji anty-LGBT? Przekonamy się w przyszłym tygodniu

Konrad Kozłowski
Rosną emocje wokół uchwały anty-LGBT, którą małopolski sejmik przyjął w 2019 roku. W środę radni Koalicji Obywatelskiej w sejmiku Województwa Małopolskiego wystąpili z wnioskiem do jego przewodniczącego o nadzwyczajną sesję, na której zostałaby rozpatrzona deklaracja uchylającą tamtą deklarację sprzed dwóch lat. Przygotowali projekt takiej nowej uchwały. To już kolejna odpowiedź na informację, która gruchnęła w ostatnim czasie: przedstawicielka Komisji Europejskiej Maria Galewska zaalarmowała, że utrzymanie uchwały anty-LGBT może doprowadzić do zablokowania funduszy europejskich dla naszego regionu. Gra idzie o ponad 2,5 mld euro.

FLESZ - Kolejna próba oszustwa w sieci

od 16 lat

Przed radnymi wojewódzkimi KO był wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz. Głosował za przyjęciem deklaracji anty-LGBT, ale teraz chce jej unieważnienia. W poniedziałek (9 sierpnia) złożył w tej sprawie projekt uchwały. Tego samego dnia został przez marszałka Witolda Kozłowskiego odesłany na urlop.

We wtorek z kolei o wycofanie się z deklaracji „w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych” z 2019 r. zaapelowali prezydenci Krakowa, Oświęcimia i Tarnowa we wspólnym piśmie do władz samorządowych województwa. „Samorządowcy są zobowiązani do zapewnienia równego traktowania wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Mają obowiązek strzec praw człowieka zawartych w Konstytucji RP oraz ratyfikowanych przez Polskę umowach międzynarodowych i pracować na rzecz realizacji w praktyce powszechnej zasady równości” - przekonują w swoim apelu.

- Uchwała „anty LGBT” już od samego początku budziła taki sam sprzeciw i protest, jednak nie sądziliśmy, że wywoła aż tak realne skutki, zwróci się przeciwko osobom o odmiennych poglądach. Przede wszystkim godzi w ludzi, którzy mają inny sposób życia, inaczej myślą czy zachowują się, a według nas mają do tego prawo - mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. To właśnie on wyszedł z inicjatywą wystąpienia z takim apelem prezydentów.

Prezydent Tarnowa twierdzi, że groźba utraty funduszy unijnych przez Małopolskę była tylko jednym z wielu aspektów, która dała impuls wspólnemu stanowisku prezydentów Tarnowa, Krakowa i Oświęcimia.

Tarnów na wiosnę przyłączył do kampanii "LGBT+ja". Miasto zorganizowało kilka wydarzeń promujących tolerancję wobec osób homoseksualnych i transpłciowych. Działania lokalnych władz w tej kwestii skrytykowały najpierw tarnowska kuria i stowarzyszenia katolickie. Później zrobili to też działacze czterech lokalnych organizacji społecznych. Z kolei sympatycy środowisk LGBT byli wdzięczni za wsparcie tęczowej młodzieży, która ich zdaniem doświadcza poczucia osamotnienia, wyalienowania i braku pomocy.

- Nie jest to pierwszy apel prezydenta w tej sprawie, więc trudno go powiązać z widmem utraty funduszy - tak z kolei odpowiada pytana o intencje prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego jego rzeczniczka Monika Chylaszek. - Prezydent na temat równego traktowania wypowiadał się wielokrotnie. Właśnie dwa lata temu powołał radę ds. równego traktowania przy prezydencie Krakowa. Jego stanowisko zawsze w tej sprawie było jasne, jak choćby w ubiegłym roku, kiedy podkreślał, że miasto stoi po stronie równości, wolności i otwartości, i sprzeciwia się wszelkim formom dyskryminacji. Prezydent ten pogląd prezentuje konsekwentnie i niezależnie od cudzych przekonań, bo jego zdaniem sprawa równości obywateli jest sprawą fundamentalną, nie podlegającą negocjacjom politycznym.

Przypomnijmy, że 14 sierpnia odbędzie się w Krakowie Marsz Równości. I nad tegoroczną jego edycją po raz pierwszy patronat objął prezydent Jacek Majchrowski. Szykuje się eksplozja emocji narastających wokół kwestii LGBT, ponieważ tego samego dnia zamierzają wyjść na ulice miasta przedstawiciele i zwolennicy Młodzieży Wszechpolskiej, aby wyrazić „sprzeciw wobec tęczowej propagandy”.

Widmo utraty miliardów euro ze środków unijnych z powodu deklaracji anty-LGBT ma dotyczyć pięciu województw, m.in. Małopolski. Komisja Europejska formalnie uprzedziła o takim zagrożeniu. Wstrzymane zostałyby pieniądze na Regionalny Program Operacyjny.

Odpowiedzią właśnie na te informacje jest ruch radnych wojewódzkich z klubu KO, którzy przygotowali projekt uchwały uchylającej deklarację anty-LGBT sprzed dwóch lat i w środę wystąpili z wnioskiem o nadzwyczajną sesję małopolskiego sejmiku w tej sprawie.

- To jest podstawowy powód. Ale jest również drugi: my się nie zgadzamy ideowo z tamtą deklaracją. Uważamy, że każdy człowiek, bez względu na pochodzenie, narodowość, rasę, na swoje przekonania, na orientację seksualną ma prawo do szczęścia, ma prawo być równo traktowany z wszystkimi innymi mieszkańcami, ma prawo ma być równoprawnym obywatelem, mieszkańcem Małopolski. Również każda osoba, która do Małopolski przyjeżdża, musi być w ten sposób traktowana - tłumaczył podczas środowej konferencji przewodniczący klubu radnych KO Jacek Krupa.

- Byliśmy przeciw tej rezolucji, a potem wielokrotnie pytaliśmy pana marszałka na sesjach, czy istnieje jakiekolwiek zagrożenie, ponieważ dochodziło do nas głosy z różnych środowisk, że ta deklaracja może stać się powodem zamrożenia bądź wstrzymania środków z Unii Europejskiej. Wielokrotnie otrzymywaliśmy odpowiedź, że nie ma żadnego zagrożenia. Dzisiaj słyszymy, że do marszałka województwa małopolskiego wpłynęło pismo z UE, gdzie wprost stwierdza się, że jeżeli nie zostanie zmieniona ta uchwała, stanowisko sejmiku, to istnieje realna groźba zamrożenia środków: zarówno rozliczenia tych środków, które obecnie wydajemy, jak i zakwestionowania środków, które mają przyjść na nowy Regionalny Program Operacyjny (na lata 2021-2027 - red.) - 2,5 mld euro - mówi Jacek Krupa.

Radny wojewódzki z klubu KO Krzysztof Nowak - który dotarł do korespondencji zarządu województwa małopolskiego i przedstawicieli Komisji Europejskiej - podkreśla, że już w maju zeszłego roku ci ostatni sygnalizowali, iż deklaracja anty-LGBT może spowodować zablokowanie funduszy.

KO w sejmiku dysponuje głosami 14 radnych. PiS ma 25 głosów. Jak zwracają uwagę radni KO, taka uchwała przechodzi zwykłą większością głosów. - Więc wystarczy, że część ze strony radnych PiS wstrzyma się od głosu i będzie więcej głosów "za" niż "przeciw" - kwitują. Radny Jacek Krupa zaapelował w środę do radnych sejmiku z PiS o zmianę swojego stanowiska i wspólne uchylenie deklaracji z 2019 roku.

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski z PiS po południu w środę przekazał nam, że są już ustalenia dotyczące nadzwyczajnej sesji - ma się ona odbyć o godz. 10.30 we wtorek w przyszłym tygodniu, w trybie online.

- Natomiast to, jakie będzie nasze stanowisko, zostanie ustalone w poniedziałek na posiedzeniu naszego klubu - powiedział nam marszałek Kozłowski. Dopytywany o ewentualną zmianę dotychczasowego stanowiska odpowiada stanowczo: - W tamtej deklaracji są nie tylko zapisy o LGBT, ale również o tym, że deklarujemy wsparcie dla małopolskich rodzin. Ja nigdy nie wyrzucę do kosza swojej deklaracji, że będę wspierał jako marszałek małopolskie rodziny. Nie wyrzucę też do kosza naszych korzeni narodowych, tysiącletniej tradycji chrześcijaństwa w Polsce, o której jest tam mowa. Niech sobie wyrzuca, kto chce, ale ja nie wyrzucę - zadeklarował marszałek.

Witold Kozłowski zaznacza też, że na odniesienie się do sprawy, która może decydować o zamrożeniu środków, jest czas do 14 września.

- Spokojnie, nie nerwowo - mówi. - Są różne propozycje, różne projekty, jestem w stałym kontakcie z innymi marszałkami, ze stroną rządową, rozmawiam z radnymi, opozycją, ogromne ilości głosów poparcia przysyłają do mnie różne organizacje katolickie. Szukamy takich rozwiązań, żeby Małopolska i rodziny w Małopolsce były bezpieczne. Czyli żeby były środki na rozwój. Bo jeżeli będą środki na rozwój, to będą też środki na rozwój rodziny. Rodzina dla nas jest miejscem centralnym, i to jest opisane w naszej strategii, którą nie dawniej jak pół roku temu przyjęliśmy, jednogłośnie wraz z opozycją - powiedział nam marszałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska