Starostwo w Chrzanowie otrzymało trzy miliony złotych na przebudowę dróg powiatowych 1049 K i 1052 K na terenie gminy Trzebinia. Na remont traktu o długości ponad 6,3 kilometra starostwo z własnych środków dołoży 3,3 mln złotych. - Remont zaczynamy od Dulowej od skrzyżowania z drogą krajową 79 - informuje Grzegorz Żurawski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie. - Dalej przez Tarniowice, Psary do Myślachowic, do skrzyżowania z drogą wojewódzką 791.
W ramach inwestycji powstanie nie tylko nowa nawierzchnia, ale również chodniki, odwodnienie drogi oraz sygnalizacja świetlna w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej w Dulowej. Starostwo oświęcimskie zmodernizuje ciąg komunikacyjny od Nowej Wsi do Osieka. W budżecie powiatu na to zadanie jest 2,5 mln złotych plus ponad dwa miliony od wojewody. Na długości 4,1 kilometra zostanie położona nowa nawierzchnia, będą również chodniki i zatoka autobusowa oraz sygnalizacja świetlna przy szkole w Skidziniu.
Czytaj także:**Zator: mieszka pośród dinozaurów, które ryczą za głośno**
Gmina Wieprz otrzymała 2,1 mln złotych na remont kluczowych dróg. Drugie tyle dołożyła z własnego budżetu. - Wyremontujemy ponad 6,6 kilometra głównej drogi - mówi Małgorzata Chrapek, wójt Wieprza. - Od kościoła w Wieprzu do drogi powiatowej, cały Łęg Podgórze, w górę do Frydrychowic, na Serenata do powiatówki. Zostanie położone 700 metrów chodnika i oświetlenie w Łęgu. Wójt zapowiada, że na tym nie koniec drogowych inwestycji. - Stać nas, żeby dołożyć 50 proc. kosztów z własnego budżetu - wyjaśnia Chrapek. - Planujemy kolejne inwestycje, na które będziemy chcieli pozyskać dofinansowanie.
Gmina Brzeźnica ma 597 tys. złotych, drugie tyle dostała od wojewody. To wystarczy na remont drogi z Sosnowic do Przytykowic i z Sosnowic do Podgrabia. Na długości 2,5 kilometra będzie nowy asfalt, chodniki, oświetlenie i pogłębione rowy.
- O tym, który wniosek na dofinansowanie został rozpatrzony pozytywnie, decydowała specjalna komisja - wyjaśnia Marek Wiśniewski z biura prasowego wojewody. - Po zakończeniu prac przedstawiała ona listę rankingową, którą zaakceptował wojewoda, a następnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Adaministacji.
W piątek dofinansowanie otrzymały te samorządy, które do 31 marca przeprowadziły przetarg i podpisały umowy z wykonawcami. Z listy rankingowej z Małopolski zachodniej tylko Andrychów nie spełnił wymogów. W sumie na całe województwo do podziału między starostwa i gminy było aż 42,2 miliony złotych.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kradł beznynę na angielskich numerach
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy