Małopolska Karta Aglomeracyjna to system, w którym zintegrowane zostały istniejące systemy Krakowskiej Karty Miejskiej oraz Tarnowskiej Karty Miejskiej z usługami świadczonymi przez spółki Koleje Małopolskie oraz Przewozy Regionalne. Karta MKA jest akceptowana w Krakowie w ponad stu automatach Krakowskiej Karty Miejskiej, a także w Tarnowie w info kioskach. Używając jej w Krakowie można też skorzystać za darmo z krakowskiego systemu parkingów Park&Ride i mieć dostęp do systemu wypożyczalni roweru miejskiego.
Jest plan, by poza Tarnowem i "obwarzanka krakowskiego" ze wspólnych biletów do jazdy po Krakowie korzystać mogliby także mieszkańcy powiatu wadowickiego a dokładniej gminy Brzeźnica, co zapowiada włodarz tej ostatniej miejscowości. W Brzeźnicy, w ramach zawartego porozumienia, z powodzeniem funkcjonuje już MKA. Bilet można kupić w automacie obok budynku stacji kolejowej w Brzeźnicy. Na tym ma się jednak nie skończyć.
Obecnie przygotowujemy rozszerzenie zasięgu działania tej karty, poprzez włączenie do aglomeracyjnego systemu naszej komunikacji wewnętrznej. Kupując bilet podróżny skorzysta z transportu publicznego po terenie gminy Brzeźnica. Uprawniony będzie do przejazdu pociągiem ze stacji w Brzeźnicy. Ten sam bilet wykorzysta również w Krakowie. Swobodnie będzie można kontynuować podróż tramwajem lub miejskim autobusem - wyjaśnia Bogusław Antos, wójt Brzeźnicy.
Szczegółów porozumienia w tej sprawie na razie nie znamy. Trwają negocjacje.
W gminie Brzeźnica uruchomiono w 2021 r. połączenia lokalne. Pozyskano dofinansowanie z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Busami można przemieszczać się pomiędzy wioskami oraz dojechać do punktów przesiadkowych. Centrum komunikacyjne ulokowano tu obok dworca kolejowego.
W tym roku, od 1 października, przywrócono też po wielu latach kursy pociągów osobowych na trasie Kraków Główny przez Brzeźnicę do Przeciszowa (powiat oświęcimski). Podróżni mają możliwość wyboru środka transportu: (bus, autobus podmiejskiej linii 223, pociąg ) do Krakowa, Skawiny, Zatora, Wadowic i okolic. W przyszłości, według obietnic Polskich Kolei Państwowych, ma być też możliwa jazda pociągiem do samego Oświęcimia.
- Kolej aglomeracyjna przez teren gminy Brzeźnica wzbudza w 2022 r. entuzjazm, porównywalny do tego z 1884 r., kiedy zaczęły kursować pociągi kolei nadwiślańskiej Kraków-Brzeźnica-Spytkowice i dalej - zaznacza wójt Antos.
Rozwój komunikacji wewnętrznej w pierwszej kolejności powstawał z myślą o mieszkańcach i gościach, którzy nie mają własnych samochodów. Dla uczniów i studentów to szansa na dotarcie do szkół i wyższych uczelni w Krakowie - dodaje.
Oferta najwyraźniej przypadłą do gustu mieszkańcom. Obszerny parking przy dworcu kolejowym w Brzeźnicy w tygodniu jest zapełniony samochodami osób, które tu zaparkowały i wsiadły do pociągu jadącego w kierunku Krakowa.
Do Brzeźnicy z mojej wsi można przyjechać gminnym busem lub samochodem i tutaj wsiąść do pociągu. Bez stania w korkach na "krajówce" do Krakowa - mówi Patryk Myszor, student Akademii Górniczo - Hutniczej z gminy Brzeźnica.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy
