Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Kłopot z listami wyborczymi, ciągle tworzą się nowe koalicje

Łukasz Winczura
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października, tak zdecydował prezydent Andrzej Duda. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Kampania wyborcza dopiero się rozpoczyna
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października, tak zdecydował prezydent Andrzej Duda. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Kampania wyborcza dopiero się rozpoczyna Bartek Syta
Co do wyborów na pewno wiadomo jedno. A mianowicie to, że do urn pójdziemy 13 października. Natomiast wciąż nie do końca wiemy, kogo będziemy wybierali, bo poszczególne partie do ostatniej chwili czekają z ogłoszeniem pełnych list kandydatów.

Do tego niemal codziennie dowiadujemy się o zawiązywaniu kolejnych międzypartyjnych sojuszy. Poza tym tajemnicą poliszynela jest, że z list wypisują się kandydaci z dalszych miejsc.

Transfery i powroty...
Okres kampanii wyborczej to czas na transfery polityczne. Największy desant widać ze strony polityków Kukiz’15. Kilkanaście dni temu fotel w sali sejmowej zmienił Norbert Kaczmarczyk. Dostał dziesiąte miejsce na liście partii Jarosława Kaczyńskiego w okręgu tarnowskim. Nad zmianą szyldu zastanawia się sądecka posłanka - Elżbieta Zielińska z Gorlic, która też już opuściła szeregi Kukiz’15.

Tarnowska lewica zagrała va banque i w wyborach do Senatu postawiła na Józefa Sztorca, rodem z PSL-u, który miał polityczny romans z Ligą Polskich Rodzin i Socjaldemokracją Polską. A w 2010 r. został prawomocnie skazany za pranie brudnych pieniędzy. W Nowym Sączu zaś aż huczy od plotek, że chrapkę na reelekcję do Senatu ma Stanisław Kogut ze Stróż, nad którym ciążą zarzuty korupcyjne.

Pojedynki gigantów
W Krakowie szykuje się kilka pasjonujących pojedynków. O sympatię wyborców na liście Zjednoczonej Prawicy będą walczyli między sobą liderka listy Małgorzata Wassermann, która za plecami ma wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego i ministra Andrzeja Adamczyka. Na ostatnim miejscu ulokował się lider Porozumienia - wicepremier Jarosław Gowin.

Ciekawie jest na krakowskiej liście Koalicji Obywatelskiej. Otwiera ją były wiceminister spraw zagranicznych w rządzie PiS Paweł Kowal. Zamyka - Kazimierz Chrzanowski, który niegdyś był posłem SLD, a w latach 2001-2005 uchodził za jednego z głównych kadrowców tej partii. Pomiędzy nimi widzimy m.in. Ireneusza Rasia, Jerzego Meysztowicza z Nowoczesnej czy Bogusława Sonika.

Lewicę do sukcesu będzie chciał poprowadzić Michał Gdula z Wiosny.

Kobiety trzęsą Tarnowem
Dotyczy to szczególnie listy Zjednoczonej Prawicy. Liderką będzie Anna Pieczarka z zarządu województwa, która w jesiennych wyborach samorządowych zdobyła drugi wynik w kraju. Zagłosowało na nią ponad 70 tys. osób. Za nią znalazła się - wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Trzecie miejsce dostała Urszula Rusecka. O mandaty senackie mają powalczyć Kazimierz Wiatr i Włodzimierz Bernacki.

Koalicja Obywatelska stawia na byłą wiceminister edukacji Urszulę Augustyn. Za nią znalazł się były poseł, a obecnie prezes Tarnowskiego Klastra Przemysłowego - Robert Wardzała. Na „trójce” ulokował się były starosta bocheński Jacek Pająk.

Lokomotywą na wspólnych listach Kukiz’15 i ludowców będzie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Konfederacja w bój wysyła byłego radnego wojewódzkiego Czesława Kwaśniaka, a lewica - Jacka Jabłońskiego z Wiosny.

Sądeckie rewolucje
Jak na razie największą sensacją kampanii w regionie sądeckim jest osoba liderki listy Koalicji Obywatelskiej. To Jagna Marczułajtis-Walczak, która „ominęła” dotychczasowego lidera struktur PO - byłego ministra skarbu Andrzeja Czerwińskiego.

Zjednoczona Prawica stawia na Arkadiusza Mularczyka. Za nim są posłowie Wiesław Janczyk i Józef Leśniak. O miejsce dla siebie walczy przewodnicząca rady powiatu limanowskiego Ewa Filipiak.

Na zachodzie - spokój
W Chrzanowie lokomotywą listy KO jest była wiceminister środowiska Dorota Niedziela. Za nią - były marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. Za rywala po stronie PiS mają byłego rzecznika rządu, obecnie zaś przewodniczącego sejmiku Rafała Bochenka.

Lewica zdecydowała natomiast, że liderem listy będzie szef wojewódzkich struktur SLD, Ryszard Śmiałek.

Pielgrzymował w intencji sukcesu?
Jak do tej pory najbardziej oryginalnym pomysłem na przedwyborczą autopromocję popisał się Adam Potocki, wieloletni starosta chrzanowski, który dostał trzecie miejsce w swoim okręgu z list Koalicji Obywatelskiej. Jak twierdzą złośliwi - zaprzągł on do swej kampanii siły nadprzyrodzone, bowiem cały ubiegły tydzień poświęcił na pielgrzymowanie do stóp Czarnej Madonny. W spiekocie dzielnie przeszedł do Częstochowy aż 119 kilometrów.

Najpierw do lekarza, potem na wiec
Sporo kontrowersji budzi też aktywność kampanijna kandydatki Lewicy Razem Darii Gosek-Popiołek, startującej z drugiej pozycji w Krakowie. Pomimo iż przebywa na zwolnieniu lekarskim, bierze aktywny udział w kampanii. Spotyka się z wyborcami i chętnie udziela wywiadów. Sama kandydatka odpiera zarzuty, wyjaśniając, że chociaż zbliża się termin rozwiązania jej ciąży, to swoją każdorazową aktywność poprzedza wizytą u lekarza. Ponadto Daria Gosek--Popiołek zaznacza, że... nie ma „leżącego” L4. Zatem formułowane wobec niej zarzuty o łamanie prawa są w jej opinii bezpodstawne.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska