https://gazetakrakowska.pl
reklama

Małopolska Noc Naukowców na Uniwersytecie Jagiellońskim

Materiał informacyjny Małopolska Noc Naukowców 2024
Małopolska Noc Naukowców (MNN) to coroczne wydarzenie popularnonaukowe przyciągające do małopolskich laboratoriów rzesze osób zainteresowanych nauką i samorozwojem. W tym roku zorganizowało je ponad 70 instytucji partnerskich z całej Małopolski. Wśród tego grona nie mogło zabraknąć jednej z kluczowych instytucji naukowych regionu - Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracownicy naukowi najstarszej uczelni w Polsce przygotowali dla zwiedzających niemal 90 atrakcji, wykładów, eksperymentów i wydarzeń prezentujących szerokie spektrum działalności uniwersytetu.

W piątkowe popołudnie (27 września), kompleks Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego na krakowskim Ruczaju, zmienił się prawdziwe centrum nauki. Ogromna liczba wydarzeń odbywających się we wszystkich dziesięciu jednostkach kampusu przyciągnęła liczne grupy zwiedzających zainteresowanych zobaczeniem na własne oczy efektów pracy naukowców.

Między poszczególnymi atrakcjami jakie przygotował Uniwersytet Jagielloński w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców dało się zauważyć sporo wycieczek szkolnych - także z innych miast i regionów.

Odwiedzamy dzisiaj z uczniami Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Chcemy zainteresować ich tymi nieco trudniejszymi przedmiotami. Gdy znajdzie się jakiś talent w naukach ścisłych, to warto go wyłowić - opowiada pan Stanisław, nauczyciel fizyki w szkole w Szczawnicy - W ubiegłym roku także przyjechaliśmy specjalnie na Małopolską Noc Naukowców. Dzisiaj zaplanowaliśmy wizytę wyłącznie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Spośród bardzo bogatego programu wybraliśmy 4 atrakcje, które chcemy z uczniami zobaczyć. Mam sentyment do tego miejsca, bo odwiedzałem je ze swoimi wychowankami gdy brali udział w etapie wojewódzkim olimpiady przedmiotowej - dodaje z dumą pedagog.

Niektórzy z uczniów traktują Małopolską Noc Naukowców jako okazję, do przyjrzenia się z bliska dziedzinom jakie w przyszłości planują studiować. To jedyna możliwość, aby zobaczyć jak pracują naukowcy na Uniwersytecie Jagiellońskim - opowiada 17-letnia Emilia z Krakowa - Co roku staram się wykorzystać wydarzenie do maksimum. Wybieram się jeszcze na warsztaty pt. “Stwórz lek”. W tym roku szkolnym zdaję maturę, chciałabym w przyszłości studiować medycynę, więc jest to dla mnie świetna okazja, aby poznać bliżej uczelnię. Kolega Emilii, 18-letni Norbert, mimo, że nie ma jeszcze sprecyzowanych planów w kwestii kierunku studiów, uznał, że Małopolska Noc Naukowców to po prostu świetny sposób spędzenia piątkowego popołudnia w pouczający i ciekawy sposób. To już któraś z rzędu MNN którą odwiedzam, ale nie planuję w przyszłości zajmować się nauką zawodowo - opowiada Norbert - Można tu ciekawie spędzić czas i dowiedzieć się sporo nowych rzeczy. Odwiedziliśmy z Emilią pokaz pasażu komórek nowotworowych, co było bardzo interesujące.

Przy wyjściu z tych samych zajęć spotkaliśmy też nieco młodszą od naszych poprzednich rozmówców Julię, która odwiedza kolejne atrakcje Małopolskiej Nocy Naukowców z grupą przyjaciół - przyjechali aż z Sanoka. Byliśmy na warsztatach z pasażu komórek, bardzo nam się podobało. Właśnie idziemy na zajęcia dotyczące odczytywania różnych informacji z kości. Później mamy w planie odwiedzić jeszcze pokaz “Czy drożdze potrafią się dobrze bawić” o procesach fermentacji - relacjonuje Julia - Rozszerzamy naukę biologii i chemii z myślą o maturze. Jesteśmy tu zorganizowaną grupą z naszej szkoły. Wszyscy z naszej grupy chcieliby studiować na UJ. Decyzje są już podjęte, choć jesteśmy dopiero w II klasie liceum.

Nie brakowało też atrakcji dla młodszych zwiedzających, gdzie naukowe zjawiska udaje się łączyć ze świetną zabawą. Wielkim zainteresowaniem cieszył się latający dywan, na którym, podobnie jak na poduszkowcu, dzieci były w stanie lewitować kilka centymetrów nad podłogą. Przyjechałam z wycieczką szkolną z panią od techniki, widzieliśmy jak działa latający dywan - relacjonuje 11-letnia Hania z Sosnowca - Byłam lżejsza od mojego kolegi i udało mi się wznieść trochę wyżej. Lubię niespodzianki, nie wiem co jeszcze dzisiaj zobaczymy, ale nie mogę się doczekać!

Wśród uczestników MNN można także spotkać całe rodziny. Przyjechaliśmy z córką Hanią i będziemy uczestniczyć w warsztatach “Witaminowy kalejdoskop”. Chcemy córce pokazać ciekawe eksperymenty i zajęcia w laboratorium. Mamy nadzieję, że spędzimy tutaj ciekawie czas - opowiadają rodzice 8-letniej Hani - Byliśmy na MNN w ubiegłym roku i bardzo spodobał nam się ten koncept. Widać, że impreza cieszy się dużym zainteresowaniem - na wiele atrakcji miejsca wyczerpały się bardzo szybko. Warto pamiętać o tym kiedy planując wizytę w przyszłym roku!

Wydarzenie, którego koordynatorem jest Województwo Małopolskie realizowane jest w ramach projektu „European Researchers' Night and Researchers at Schools 2024-2025 in Malopolska” („Europejska Noc Naukowców i Naukowcy w szkołach 2024-2025 w Małopolsce”), akronim: ResHERO, finansowanego ze środków programu ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101162463.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska