Nasza Loteria

"Małopolska otwarta na wiedzę": Jak wspierać rozwój osobisty i zawodowy? Wojewódzki Urząd Pracy podpowiada

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Wydarzenie uświetniło wręczenie odznak honorowych Primus in Agendo zasłużonym pracownikom Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Wydarzenie uświetniło wręczenie odznak honorowych Primus in Agendo zasłużonym pracownikom Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. WUP w Krakowie
Jak wspierać rozwój osobisty i zawodowy osób pracujących, jak nie zagubić indywidualnych potrzeb każdego z nas w szybko rozwijającym się cyfrowo świecie? Na te i inne pytania próbowano znaleźć odpowiedź podczas wydarzenia „Małopolska otwarta na wiedzę”.

29 września 2023 roku odbyła się już XV. edycja konferencji „Małopolska otwarta na wiedzę”. To ważne wydarzenie było znaczącą częścią obchodów Europejskiego Roku Umiejętności. Motywem przewodnim konferencji będzie hasło: Umiejętności w harmonii – technologia i JA.

XV konferencja „Małopolska otwarta na wiedzę” miała miejsce w szacownych murach Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Tegoroczna edycja konferencji to przede wszystkim podsumowanie dużych projektów systemowych, realizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Podsumowanie to odbyło się w pierwszej części konferencji, pod hasłem "Umiejętności w harmonii".

Omówiono realizację projektów:

  • "Kierunek Kariera",
  • "Kierunek Kariera Zawodowa",
  • "Łap Skilla!".

Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, otwierając konferencję zapowiedział, że wydane przez ostatnie 7 lat niemal 200 milionów złotych na rozwój kompetencji pracujących Małopolan to dopiero początek. Już od stycznia 2024 uruchomiony zostanie kolejny projekt Małopolski Pociąg do kariery, gdzie na ten cel jest już zarezerwowana kwota 90 milionów zł na najbliższe trzy lata. Dotąd z takiej możliwości skorzystało ponad 7000 kierowców, 3000 pracowników biurowych i administracji, 1000 mechaników pojazdów i maszyn, 1000 pracowników branży medycznej i beauty, 1200 pracowników gastronomii, 5500 pracowników fizycznych i budowlanych, 2500 pracowników sprzedaży, 2200 spedytor i logistyków, 750 rolników i wiele innych profesji.

Obecna na konferencji Ewelina Owczarska, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśliła wagę uczenia przez całe życie oraz wspierania kompetencji dorosłych osób w Polsce. Temat ten zdecydowanie rozwinęła dyskusja panelowa prowadzona przez Adama Biernata, kierownika Zespołu Badań i Analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w gronie ekspertów (Anna Nikowska, Główna Specjalistka w Wydziale Edukacji i Zdrowia Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Szymon Kurek, ekspert w Departamencie Usług Rozwojowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Ada Zakrzewska, ekonomistka i analityk w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Małgorzata Dudziak, Kierownik Zespołu Podnoszenia Kwalifikacji Dorosłych, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Umiejętności to jedna z najważniejszych walut na rynku pracy już teraz, a z pewnością w przyszłości ich rola jeszcze wzrośnie. Coraz częściej mówimy, że na rynku pracy brakuje osób posiadających odpowiednie umiejętności, a nie wykonujących konkretne zawody.

W szybko zmieniającym się świecie, świecie rewolucji cyfrowej i szybkich oraz nieprzewidywalnych zmian to, co jest pewne, to zmiana. Zmiany wymagają od nas elastyczności, dostosowywania się do sytuacji, również w zakresie zdobywania nowych umiejętności. Dlatego też wciąż słyszymy o potrzebie „uczenia się dorosłych”.

Porównanie Polski i Małopolski pod względem odsetka osób dorosłych uczestniczących w kształceniu lub szkoleniu wypada na korzyść Małopolski. W 2021 przewaga Małopolski nad wynikiem krajowym wyniosła 2,5 p.p. (wskaźnik dla Polski: 5,4 proc., dla Małopolski: 7,9 proc.), natomiast w 2022 wzrosła do 5,1 p.p. (wskaźnik dla Polski: 7,6 proc., dla Małopolski: 12,7 proc.). Odsetek uczących się Małopolan wciąż jest jednak znacząco niższy od średniej dla Unii Europejskiej.

W 2021 roku Komisja Europejska przyjęła Plan działań na rzecz Europejskiego Filaru Społecznego, w którym określono trzy główne cele, które UE powinna osiągnąć do roku 2030. Jest wśród nich cel zakładający, że co najmniej 60 proc. wszystkich osób dorosłych powinno każdego roku uczestniczyć w szkoleniu.

Druga część konferencji dotyczyła bardzo aktualnego tematu: "Technologia i JA" i objęła interesujące wystąpienia, mogące stanowić inspirację do projektowanych w nowej perspektywie funduszy europejskich, działań w obszarze uczenia osób dorosłych.

W drugiej części konferencji nie brakowało refleksji nad przyszłością rynku pracy oraz edukacja w kontekście sztucznej inteligencji. Najważniejsze wyzwania dla rynku pracy w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji omówiła dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. Akademii Leona Koźmińskiego. W swoim wystąpieniu wprost z Bostonu, gdzie odbywają się badania nad wpływem sztucznej inteligencji na rynek pracy, dr hab. Aleksandra Przegalińska podkreśliła “Pracujemy nad tym, by sztuczna inteligencja nie wypierała a wspierała miejsca pracy” .

Strach przed wdrażaniem AI nie zatrzyma tej fali, ważne zatem, żeby się tym zainteresować i uczyć współpracy. Co więcej, są już wyniki badań sugerujące, że użycie AI jako narzędzia w pracy do działań rutynowych zdecydowanie podnosi poczucie satysfakcji z pracy. W tym samym kierunku w swoim dwugłosie o przyszłości mówili: Agata Smolak, prezes Fundacji Big-band, która jest jednym z ekspertów ds. AI w Grupie Roboczej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów specjalizująca się w innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych dla edukacji oraz Tomasz Misztal (uznany trener mentalny; szczególnie zajmuje się treningiem mózgu oraz rozwojem ciała i umysłu przez różne formy treningu). Podkreślali oni znaczenie zaakcentowania zmian w kontekście rozwoju nowego pokolenia, pokolenia Z, które wyrasta w dobie technologicznej i cyfrowej rewolucji. Balans pomiędzy rozmową z drugim człowiekiem a używaniem w komunikacji techniki to nowe wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale również edukacji na każdym etapie z życia.

Powyższe prezentacje z powodzeniem można nazwać inspiracją do projektowanych w nowej perspektywie funduszy europejskich, działań w procesie uczenia osób dorosłych. Służyły omówieniu wpływu nowych technologii, a w szczególności sztucznej inteligencji, na rynek pracy.

Wydarzenie uświetniło wręczenie odznak honorowych Primus in Agendo zasłużonym pracownikom Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Małopolska otwarta na wiedzę

Jest to cykliczne wydarzenie, organizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Początki idei są związane z działalnością Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Kształcenia Ustawicznego. Dotychczasowe edycje konferencji dotyczyły m.in. kształcenia dorosłych, jakości szkoleń, podmiotowego finansowania kształcenia, badania losów absolwentów uczelni, odpowiedzialności za własny rozwój, czy wyzwań świata online.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Małopolska otwarta na wiedzę": Jak wspierać rozwój osobisty i zawodowy? Wojewódzki Urząd Pracy podpowiada - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska