Te perełki to podkrakowski Zabierzów (pierwsze miejsce w kategorii najlepsze gminy wiejskie), również podkrakowskie Zielonki (trzecie miejsce w tej samej kategorii) oraz Dobczyce w pow. myślenickim (czwarte miejsce w kategorii najlepsze gminy miejskie i miejsko-wiejskie). Krakowowi nie udało się zakwalifikować do piątki liderów miast na prawach powiatu.
Zwycięzcy to gminy, które zajmowały wysokie miejsca w rankingach publikowanych przez ostatnich 10 lat. W poszczególnych zestawieniach liczył się m.in. dochód na mieszkańca, pozyskiwane środki unijne, wydatki na promocję i inwestycje.
Zabierzów co roku zajmował w zestawieniu wysoką pozycję, aż w końcu udało się wskoczyć na sam szczyt. W ciągu ostatnich lat dochód gminy na jednego mieszkańca wzrósł o ponad 130 proc. Z myślą o turystach zorganizowano szereg atrakcji w Jurajskim Raju. Wybudowano dwie szkoły i przedszkole, boiska. Trwa budowa rynku.
- Każdy wójt na moim miejscu byłby szczęśliwy - mówi Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa od 2004 r. - Zakończyliśmy program budowy kanalizacji, mamy niskie podatki lokalne i nowe drogi - dodaje.
Zaznacza jednak, że potrzeby ludzi są coraz większe. Potwierdzają to mieszkańcy. - W biznes parku, który tutaj powstał, pracują głównie przyjezdni z Krakowa. Brakuje mniejszych zakładów pracy, w których mogliby pracować okoliczni mieszkańcy - uważa Mariusz Światłoń z Zabierzowa.
Inni zabierzowianie, z którymi rozmawialiśmy, chwalą jednak swoją wieś. - Dobrze się tu żyje, miejscowość bardzo się rozwinęła przez ostatnie lata. Widać to już na pierwszy rzut oka, bo przede wszystkim jest ładniej i czyściej -mówi Maria Blejzyk.
Zielonki mają najwyższe saldo migracji w województwie (tzn. sprowadza się tu najwięcej osób - głównie krakusów), nowoczesne szkoły i ponad 100 km sieci kanalizacji. Sztandarowa inwestycja turystyczna to sieć ścieżek pieszo-rowerowych Kraków-Ojców.
Wójt Bogusław Król, podobnie jak wójcina Zabierzowa, podkreśla, że wzrastają dochody do budżetu gminy. Dumny jest też z poziomu edukacji w miejscowych szkołach. - Nasi uczniowie osiągają jedne z najwyższych wyników na egzaminach i mamy coraz więcej mieszkańców, dlatego chcemy się skupić na rozbudowie szkół - mówi Król.
Mieszkańcy przyznają, że przez ostatnie lata Zielonki wyładniały. - Wyremontowane jest całe centrum, zainwestowano w budowę kanalizacji i dróg. Zadbano także o miejsca do spędzania wolnego czasu. Tym co należałoby poprawić jest praca urzędników. Powinni być bardziej dla ludzi - mówi mieszkaniec Zielonek Michał Kucharski.
Dobczyce są najbardziej dumne ze swojej strefy przemysłowej i dróg. Gmina ta zwyciężyła także w naszym tegorocznym plebiscycie Trzy Korony Małopolski. - Praca ma sens, gdy ma się ludzi wokół siebie - mówi burmistrz Marcin Pawlak. Bardzo się cieszy, gdy widzi, ilu mieszkańców korzysta np. z nowego centrum oświatowo-sportowego. - To dla nas największa zapłata - dodaje.
Dobczyce planują teraz inwestycje w okolicach zalewu. Tego oczekują mieszkańcy. - Jest tu teraz bardzo pięknie. Nasza sytuacja znacznie się poprawiła. Najlepsze inwestycje to remont domu kultury i gimnazjum i estakada na trasie z Dziekanowic. Władze powinny się zająć teraz zagospodarowaniem okolic zalewu - mówi Helena Łabędź z Dobczyc.
WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CO TY WIESZ O WIŚLE I CRACOVII?"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!