https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska uchwała antysmogowa obroniła się. Jest nie do ruszenia

Piotr Rąpalski
Opracowanie:
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił złożoną przez sprzedawców węgla skargę kasacyją w sprawie uchwały antysmogowej dla Małopolski. Wyrok najwyższej instancji oznacza, że przepisów antysmogowych dla Małopolski nie można już unieważnić.

FLESZ - Zimna wiosna to droższe warzywa

Uchwała antysmogowa dla Małopolski obowiązuje od lipca 2017 roku i wyznacza kolejne etapy walki o czyste powietrze. Na początku wprowadziła zakaz instalacji przestarzałych pieców węglowych, a także zakaz spalania węgla złej jakości, miałów, mułów i tzw. flotów. Kolejne kroki milowe to m.in. wymiana kopciuchów (czyli pieców, które nie spełniają wymogów co najmniej 3. klasy tzw. ekoprojektu) do końca roku 2022 oraz kotłów klasy 3. i 4. do końca 2026 roku. W realizacji uchwały, w tym pozyskaniu przez mieszkańców dotacji i ulg na wymianę pieców, pomaga przyjęty w roku 2020 Program Ochrony Powietrza dla Małopolski.

- To doskonała wiadomość. Nie mieliśmy wątpliwości, że małopolskie przepisy antysmogowe, które zresztą stały się wzorcem dla reszty kraju, są zgodne z prawem i pożytkiem publicznym. Orzeczenie najwyższej instancji tylko utwierdza nas w tym przekonaniu - komentuje wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Odrębna uchwała antysmogowa, całkowicie zakazująca spalania węgla i drewna obowiązuje od września 2019 w Krakowie.

Dlatego w ślad za Krakowem chcą podążyć kolejne samorządy Małopolski, przygotowując własne lokalne uchwały antysmogowe. To m.in. gminy: Czarny Dunajec, Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Chrzanów, Skawina, Zabierzów, Krzeszowice, Niepołomice, oraz miasto Oświęcim i miasto Tarnów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kalkulator
29 maja, 07:41, Rhw:

Eko bredni ciąg dalszy:

Uchwała uchwałą , ale JAK NIE BĘDZIE KASY NA WYMIANĘ PIECÓW I PRZYŁĄCZE GAZOWE, TO uchwałę można sobie włożyć do.......... akt oczywiście !

"Na przyłącze gazowe"? A policzyłeś, czy ci forsy starczy na płacenie za gaz przez cały rok -- zamiast za węgiel?

R
Rhw

Eko bredni ciąg dalszy:

Uchwała uchwałą , ale JAK NIE BĘDZIE KASY NA WYMIANĘ PIECÓW I PRZYŁĄCZE GAZOWE, TO uchwałę można sobie włożyć do.......... akt oczywiście !

j
jml13060

W piecach można palić drewnem pochodzącym z własnego sadu. Jest to zgodne z ustawą o ochronie środowiska, a ta jest prawem nadrzędnym wobec uchwały antysmogowej dla Małopolski.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska