O tym, że liczy się marka szkoły, mówią sami uczniowie. - Przed wyborem szkoły pytałem znajomych o opinie. Wszyscy byli zgodni, że jest to najlepsze technikum w okolicy - mówi Łukasz Kotyla, uczeń pierwszej klasy o specjalności informatyka technikum w Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu.
Wśród liceów ogólnokształcących w Małopolsce po raz kolejny najwyżej z zachodniej części regionu było LO im. Wadowity w Wadowicach, zajmując 13. miejsce. - Jest to efekt ogromnej pracy nauczycieli, uczniów i rodziców. W naszej szkole nauczyciele nie pracują 18 godzin tygodniowo, ale nawet 40. Stają na głowie, by pomóc uczniom wykorzystać ich atuty. Oczywiście uczniowie muszą tego chcieć - mówi Janina Turek, dyrektorka wadowickiego liceum.
Szkoła przyciąga już uczniów z powiatów ościennych - oświęcimskiego i suskiego. Dyrektorka "Wadowity" dodaje pół żartem, pół serio, że może za jakiś czas jej szkoła będzie przyciągać gimnazjalistów nawet z Krakowa.
Satysfakcji nie kryją również w LO im. Konarskiego w Oświęcimiu, które uplasowało się na 16. miejscu w Małopolsce. W porównaniu do ubiegłorocznego rankingu szkoła poprawiła się aż sześć pozycji. Jolanta Bąk, dyrektor popularnego w Oświęcimiu "Konara", cieszy się, ale też dodaje, że jest to sukces zasłużony i oparty nie tylko na pracy w klasach maturalnych.
Szkoła w minionych latach dopracowała się precyzyjnego systemu, który zaczyna działać od momentu, gdy uczniowie przekroczą jej progi. Wtedy analizuje się tutaj ich wyniki, jakie uzyskali w gimnazjach. Na tej podstawie ocenia się, na które przedmioty postawić nacisk. Powstaje tzw. szkolny plan nauczania, o którym poinformowani zostają uczniowie i rodzice stanowiący - jak podkreśla dyrektor Bąk - także bardzo istotne ogniwo całego procesu. - Do tego dochodzi kwestia stałej mobilizacji przez wszystkie lata nauki. Chodzi także o to, aby uczniowie uwierzyli w swoje możliwości - zdradza sekrety sukcesu szkoły Jolanta Bąk.
Oprócz tego licealiści "Konara" mają możliwości uczestniczenia w różnych projektach edukacyjnych, które rozwijają dodatkowo ich wiedzę. W ub. roku szkolnym oświęcimski ogólniak miał trzech finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. Dyrektor Bąk przyznaje, że sukcesy olimpijczyków cieszą, ale dla niej bardzo ważnym wskaźnikiem, jak szkoła uczy, jest procent uczniów przystępujących do rozszerzonej matury z poszczególnych przedmiotów.
W rankingu liceów pod uwagę były brane takie kryteria, jak: sukcesy w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.
W przypadku techników dochodziły jeszcze wyniki z egzaminów zawodowych. W tym roku najwyżej w Małopolsce z techników w powiatach zachodniej Małopolski znalazło się Technikum Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, zajmując ósmą lokatę. W tym przypadku popularny "Chemik" zrobił ogromny skok. Przed rokiem w tym rankingu był 22. w województwie.
To efekt m.in. bardzo udanych wyników matur. - Pod względem samych matur nasze technikum było nawet piąte w Małopolsce i 28. w kraju -podkreśla dyrektor PZ nr 2 Jacek Stoch.
Przypomina, że powiatowa dwójka systematycznie pnie się w górę. W 2011 roku była notowana na 139. miejscu w kraju, rok później 123., a w 2013 - 81. - Nasza szkoła jest the best. Dobrze wybrałem - cieszy się Dawid Bartuś, uczeń pierwszej klasy technologii chemicznej. To nowy kierunek w PZ nr 2.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+