Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia: kto wystartuje w wyborach? Głosowanie za cztery miesiące

Ewelina Sadko, Robert Szkutnik
Do urn pójdziemy za cztery miesiące. Jeszcze nieoficjalnie, ale już Państwowa Komisja Wyborcza, podała, że 16 listopada
Do urn pójdziemy za cztery miesiące. Jeszcze nieoficjalnie, ale już Państwowa Komisja Wyborcza, podała, że 16 listopada MARIUSZ KAPAŁA
Do wyborów samorządowych tylko cztery miesiące, postanowiliśmy więc sprawdzić, kto będzie się ubiegał o fotele szefów gmin w naszym regionie i jakie ma pomysły na kampanie. Mieszkańcy mają swoje typy i chętnie wskazują, kto powinien kandydować: społecznicy, ale ci nie zawsze chcą pchać się na stanowiska.

Oświęcimskie
O stanowisko prezydenta Oświęcimia oficjalnie walczyć będą: Janusz Chwierut (obecny prezydent), Henryk Grzybek (radny miejski) i Wojciech Grubka (wiceprzewodniczący rady miejskiej). Oświęcimianie chcą wiedzieć, co kandydaci myślą o dwóch najważniejszych sprawach dotyczących ich miasta: budowy nowego mostu i kąpieliska.

Janusz Chwierut postawił na remont basenu i budowę "Mostu Duchów" prowadzącego na bulwary. Kładka ma być przeznaczona głównie dla turystów. O moście drogowym nie wspomina za wiele, oprócz tego, że jest potrzebny. Henryk Grzybek podkreśla, że to właśnie budowa mostu będzie dla niego priorytetem. Kąpielisko też chce stworzyć, ale jako półprywatną inwestycję.

- Miasto nie musi odkupić terenów na Krukach. Wystarczy dogadać się z właścicielem terenu, aby pozwolił stworzyć kąpielisko, w zamian dostanie możliwość prowadzenia na nim np. restauracji - wyjaśnia Grzybek i podkreśla, że nie jest to ostateczna wizja na temat kąpieliska, jednak póki nie ma pieniędzy, nie ma co planować.

Janusz Marszałek, były prezydent Oświęcimia, potwierdził, że w wyborach nie zamierza kandydować. - Kandydaci muszą zrozumieć, że są dla nas, a Oświęcim to my, a nie tylko obóz - mówi Alina Kolonko z Oświecimia. - Nie potrzebujemy stref dla turystów, kładek i spacerniaków dla zagranicznych gości, a mostu, dróg, komunikacji - wylicza oświęcimianka.

O fotel wójta gminy Oświęcim starać się będą: Małgorzata Grzywa (obecna wójt), Albert Bartosz (kierownik oświęcimskiej agendy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego) i Waldemar Klisiak (radny powiatu oświęcimskiego).

Małgorzata Grzywa nie chce zdradzić, czym będzie chciała "przebić" się ponad oferty swoich konkurentów. Z kolei Albert Bartosz zapowiada, że postawi na pozyskiwanie funduszy unijnych, rozwijanie kół gospodyń wiejskich, klubów emerytów i organizacji pozarządowych. - Chcę wspierać wszystkich członków tych instytucji i mam konkretny plan, jak to zrobić - mówi Bartosz.

Mieszkańcy twierdzą, że kandydaturę zapowiada także obecny przewodniczący rady gminy Piotr Śreniawski, jednak nie udało nam się potwierdzić tej informacji.

- W gminie brakuje podstawowych rzeczy, jak place zabaw i chodniki - mówi Roman z Poręby Wielkiej. - W ostatnim czasie na szczęście wyremontowali nam dom ludowy, ale na rozrywce świat się nie kończy. Nie będziemy śpiewać i tańczyć, kiedy nasze dzieci lada dzień mogą zostać wyrzucone ze szkoły, bo budynek odzyskali przedwojenni właściciele - podkreśla mężczyzna.
W gminie Zator nie ma póki co oficjalnych kandydatów. Startu nie potwierdza nawet obecny włodarz, jednak mieszkańcy zdradzają naszym dziennikarzom, że jest pewna osoba, która niegdyś współpracowała z Biernatem, a teraz zamierza z nim konkurować. Ma szansę wygrać, bo wielu mieszkańców gminy ma dość autorytatywnych rządów Biernata.

W Brzeszczach Cecylia Ślusarczyk jest na razie jedyną kandydatką na fotel burmistrza. Mieszkańcy wskazują na Stanisława Kłysza, szefa "Solidarności" KWK Brzeszcze, jako konkurenta obecnie panującej.

- Ludzie wiedzą, że jak się czegoś uczepi, to nie odpuści, aż dopnie swego, więc może inwestycje w gminie też by tak "pchał" - mówi Teresa Kawczak z Jawiszowic.

Wadowickie
W powiecie wadowickim zacięta walka o stołki na urzędach będzie zarówno w miastach, jak i gminach. Największej rywalizacji można spodziewać się w stolicy powiatu, w Wadowicach. Na giełdzie nazwisk wymienia się jako pewnego kandydata na stanowisko burmistrza Zbigniewa Jurczaka, prezesa Towarzystwa Miłosników Ziemi Wadowickiej i radnego powiatowego. Miałby on wystartować z listy SLD. On sam jeszcze się waha, bo ma kilka życiowych problemów do rozwiązania. Jeśli je zwalczy do jesieni, będzie ubiegał się o fotel.

Za to chęć kandydowania do fotela burmistrza podtrzymuje doktor prawa Mateusz Klinowki. On ma kandydować z list komitetu wyborców stworzonego przez Inicjatywę Wolne Wadowice. - Tak wystartuję i tylko z IWW - zapewnia Klinowski. Kolejnym chętnym do objęcia stanowiska ojca grodu jest obecny starosta Jacek Jończyk. Powiedział on, że będzie kandydował ze swojego komitetu. Chętnych jest więcej, ale na razie twardych deklaracji nie ma.

Tanio nie zamierza sprzedać swej skóry obecna burmistrz Ewa Filipiak, która zadeklarowała ponowne ubieganie się o urząd na spotkaniu z... przedszkolakami. Dzieci zadawały pani burmistrz bardzo fachowe pytania, ale magistrat nie zdecydował się, aby zapis tego spotkania upublicznić.

Natomiast "Gazecie Krakowskiej" burmistrz odpowiedziała: - Z informacji, które do mnie docierają, wynika, że środowiska lewicowe przygotowują czterech kandydatów na stanowisko burmistrza Wadowic, niektórzy już się ujawnili i jak zwykle będą reklamować się jako kandydaci niezależni i apolityczni. Natomiast środowiska patriotyczne i solidarnościowe jeszcze nie przedstawiły swojego wspólnego kandydata na burmistrza Wadowic. Prowadzone są obecnie w tej kwestii rozmowy. Nie będę ukrywała, że szeroki obóz patriotyczny zaproponował mi kandydowanie na tę zaszczytną funkcję, ale jeszcze decyzji nie podjęłam - wyjaśnia Filipiak. W kręgach zbliżonych do ratusza mówi się bez ogródek, że innego kandydata obecny obóz rządzący nie ma.

W Kalwarii Zebrzydowskiej dotychczas chęć kandydowania do steru miasta ujawnili obecny burmistrz Zbigniew Stradomski oraz były burmistrz Augustyn Ormanty.

Z kolei w Andrychowie o reelekcję urzędu ubiegać się będzie obecny burmistrz Tomasz Żak, kandydat niezależny, a także były burmistrz Jan Pietras, kandydat PiS, radny miejski, jak również obecny radny miejski Krzysztof Kubień, który ma stworzyć własny komitet wyborczy. Dodajemy też, że swojego kandydata będzie mieć także SLD. To Czesław Rajda, radny powiatu oraz szef powiatowych struktur SLD.

***

Wybory w Polsce

Wybory samorządowe w Polsce odbywają się co cztery lata. Termin najbliższych, tj. VIII kadencji, zostanie głoszony we wrześniu tego roku przez prezesa Rady Ministrów, czyli premiera. Odbędą się prawdopodobnie 16 listopada.

Są to wybory do samorządu terytorialnego, w którego skład wchodzą: rady gminy, rady powiatów, sejmiki wojewódzkie oraz tak zwane organy wykonawcze gmin, czyli wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Przebiegają one na zasadzie ordynacji większościowej (w gminach, które nie są na prawach powiatu) oraz na zasadzie systemu proporcjonalnego (w powiatach, województwach i w miastach powiatowych). Czynne prawo wyborcze posiadają osoby, które ukończyły 18 lat oraz są na stałe zameldowane w danej gminie.

Jesienią 2015 roku odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Odbywają się one co cztery lata. Mogą odbyć się wcześniej, jeśli kadencja parlamentu zostanie skrócona.

Wybierzemy wtedy przyszłych posłów i senatorów. Do sejmu wchodzi 460 przedstawicieli, a do senatu 100. Prawo do oddania swojego głosu mają obywatele Polski, którzy ukończyli 18 lat.

W przyszłym roku wybierać będziemy także prezydenta RP. Wybory prezydenckie w Polsce organizowane są co pięć lat. Najbliższe wypadną więc w 2015 roku, po zakończeniu kadencji prezydenta Bronisława Komorowskiego. W Polsce kandydat na Urząd Prezydenta musi mieć ukończone 35 lat, być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, dysponować pełnią praw wyborczych i zebrać przynajmniej 100 tysięcy podpisów popierających jego kandydaturę. Wybory wygrywa natomiast ten kandydat, który zdobędzie ponad połowę ważnych głosów. Możliwe są w związku z tym dwie tury wyborcze. Dana osoba może sprawować funkcję prezydenta RP najwyżej dwie kadencje z rzędu. Czynne prawo wyborcze mają obywatele, którzy ukończyli 18 lat.

Nad prawidłowością przebiegu wyborów czuwa Państwowa Komisja Wyborcza.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska