Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kopalnie Tauron Wydobycie mają być objęte dopłatami Skarbu Państwa
Jak podała Grupa Tauron, list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa wszystkich akcji spółki Tauron Wydobycie, oznacza dla Grupy rozpoczęcie formalnych przygotowań do wydzielenia aktywów wydobywczych.
- W strukturze Grupy Tauron powołaliśmy specjalny zespół projektowy, którego zadaniem jest prowadzenie prac przygotowawczo-analitycznych zmierzających do przeprowadzenia tej transakcji - wyjaśnia Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu i wiceprezes ds. handlu Tauron Polska Energia.
Jak zaznacza, na termin przeprowadzenia transakcji, wpływ będzie miał prowadzony aktualnie przez polski rząd proces notyfikacji pomocy publicznej w Komisji Europejskiej dla programu transformacji górnictwa węglowego. - Wszystkie działania dotyczące pozycji zakładów górniczych Tauron Wydobycie projektowane są w dostosowaniu do zapisów umowy społecznej, dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz procesów transformacji województwa śląskiego i małopolskiego, a także zgodnie z procedowaną obecnie nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego – dodaje Artur Michałowski.
Przypomina, że wszystkie działania dotyczące kopalń spółki Tauron Wydobycie są realizowane w myśl podpisanej w maju 2021 r. z górniczymi związkami umowy społecznej, określającej tempo stopniowej likwidacji górnictwa węgla energetycznego i zasady wsparcia transformacji górnictwa.
Umowa społeczna zakłada m.in. wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r. zgodnie z ustalonym harmonogramem, pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników (np. urlopy czy odprawy w wysokości 120 tys. zł). Zgodnie z umową, do 2040 r., ma funkcjonować ZG Brzeszcze, a do 2049 r. ZG Janina oraz ZG Sobieski.
Co to oznacza dla kopalń i górników?
- W myśl podpisanej umowy społecznej, wierząc w dobrą wolę rządzących, dla pracowników górnictwa, to bez różnicy - mówi Bogusław Studencki, przewodniczący ZZ Kadra Brzeszcze. - Teraz, do końca roku naszym właścicielem jest Tauron Wydobycie, a pośrednio Skarb Państwa. Po zmianach zniknie pośrednik w postaci spółki. Zgodnie z zapisami umowy społecznej, muszą znaleźć się środki na finansowanie kopalń do czasu ich wygaśnięcia - dodaje.
Skarb Państwa przejmuje nie tylko Tauron Wydobycie
Przejęcie przez Skarb Państwa akcji i udziałów w trzech górniczych firmach: Polskiej Grupie Górniczej, Tauronie Wydobycie i spółce Węglokoks Kraj, to element porządkowania struktury właścicielskiej górnictwa węgla kamiennego. Przejęcie sektora wydobywczego, ale i sektora energetycznego, to zdaniem związkowców dobre posunięcie.
- Ponad 70 proc. węgla produkowanego w kopalniach Tauron Wydobycie, trafiało po cenach dumpingowych do elektrowni i elektrociepłowni Grupy Tauron, po to, żeby cena energii była niższa - mówi Stanisław Kłysz, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” ZG Brzeszcze. - Myślę, że teraz będą możliwe umowy zewnętrzne i dokapitalizowanie, bo bez tego będą tylko straty i w konsekwencji upadłość - dodaje.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim 20 lat temu. Miejsca, w których dzisiaj stoją galerie i centra handlowe
- "Ekonomik" w Oświęcimiu na archiwalnych fotografiach. Szkoła ma już 60 lat
- Meble oferowane przez oświęcimian na OLX. Zobaczcie
- Medale i nagrody z okazji Święta Miasta w Oświęcimiu
- Unia Oświęcim druga w hokejowym Memoriale Artura Malickiego. Zobaczcie zdjęcia
- Kolorowe, radosne i charytatywne zakończenie wakacji w Brzeszczach
FLESZ - Rosja straci możliwość naciskania na Polskę?
