MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Załamanie nastrojów w firmach, największe w przetwórstwie przemysłowym. Pesymistyczne prognozy dominują we wszystkich branżach

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Nastroje przedsiębiorców w Małopolsce są już gorsze niż podczas wielkiego światowego kryzysu finansowego na początku poprzedniej dekady. Bardziej ponure były tylko w pierwszych tygodniach po wybuchu pandemii i wprowadzeniu przez rząd potężnych restrykcji.
Nastroje przedsiębiorców w Małopolsce są już gorsze niż podczas wielkiego światowego kryzysu finansowego na początku poprzedniej dekady. Bardziej ponure były tylko w pierwszych tygodniach po wybuchu pandemii i wprowadzeniu przez rząd potężnych restrykcji. Źródło danych: GUS
Nastroje przedsiębiorców w Małopolsce są już gorsze niż podczas wielkiego światowego kryzysu finansowego na początku poprzedniej dekady. Bardziej ponure były tylko w pierwszych tygodniach po wybuchu pandemii i wprowadzeniu przez rząd potężnych restrykcji.

Najbardziej martwi to, że najszybszy zjazd nastrojów odnotował krakowski GUS w firmach zajmujących się przetwórstwem przemysłowym, a więc zatrudniających najwięcej Małopolan. Tzw. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, obejmujący zarówno ocenę bieżącej sytuacji, jak i przewidywania na najbliższy miesiąc, zapikował we wrześniu do minus 10,9 (z minus 4,1 w sierpniu i dodatnich wartości w poprzednich miesiącach). Taka jest przewaga ocen negatywnych i złych prognoz nad pozytywnymi. W tym stuleciu wskaźnik ten był gorszy tylko wiosną 2020 roku, czyli zaraz po wybuchu pandemii. Wyższe wartości miał nawet na przełomie 2020 i 2021, podczas kolejnej, najbardziej śmiertelnej, fali zachorowań na covid-19.

GUS: pogorszenie ocen, największe w przetwórstwie przemysłowym

Z przeprowadzonego we wrześniu 2022 przez GUS badania „Koniunktura gospodarcza, opinie formułowane 30.09.2022 r. przez jednostki z siedzibą w województwie małopolskim”, wynika, że „wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki kształtuje się na poziomie niższym lub zbliżonym do notowanego w sierpniu”, a „największe pogorszenie ocen nastąpiło w przetwórstwie przemysłowym”.

W małopolskim budownictwie wskaźnik od paru miesięcy też jest ujemny, a we wrześniu osiągnął minus 15,1. To jeszcze gorzej niż w sierpniu (minus 11,0). GUS zaznacza, że to najbardziej ponury wrzesień w małopolskich firmach budowlanych od dziewięciu lat.

W handlu hurtowym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtował się we wrześniu na poziomie
minus 11,2, tj. podobnym jak przed miesiącem i zdecydowanie gorszym niż przed rokiem, natomiast w handlu detalicznym zjechał z minus 12,8 do minus 15,3 – gorzej było tylko w pandemii i 9 lat temu, gdy Polskę dopadło spowolnienie wywołane globalnym kryzysem finansowym.

Transport w depresji, hotele i restauracje zdołowane jak w pandemii

Jeszcze czarniejsze nastroje zapanowały w transporcie i gospodarce magazynowej. Ten segment gospodarki był w minionej dekadzie nad kreską, by po wybuchu pandemii – ze zrozumiałych względów – popaść w depresję, ale wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury na poziomie minus 27,2 we wrześniu (spadek z minus 23,7 w sierpniu) nie odnotowano u progu jesieni jeszcze nigdy. Nawet w szycie drugiej i trzeciej fali covidu nastroje były lepsze, a rok temu przeważały oceny pozytywne (czyli wskaźnik był na plusie).

Jednak zdecydowanie najwięcej dramatycznie złych ocen oraz pesymistów jest w zakwaterowaniu i gastronomii. Ta najbardziej dotknięta przez covid branża odnotowała dno nastrojów (wskaźnik minus 90!) zaraz po zamknięciu hoteli i restauracji przez rząd na początku pandemii, ale odzyskała optymizm w połowie 2021 roku i jeszcze początku 2022 r. utrzymywała się w niej lekka przewaga optymistów nad pesymistami. Od maja mamy jednak do czynienia z dramatycznie szybkim zjazdem ocen – do minus 45 we wrześniu. Poza pandemią nastroje nigdy nie były tutaj tak złe.

Informacja i komunikacja: nad kreską do czasu? Rosną obawy o najbliższą przyszłość

I wreszcie jedyna branża, która nawet w pandemii (a może zwłaszcza w pandemii) rozwijała się znakomicie i w ostatnim dziesięcioleciu była generalnie w dobrym nastroju: informacja i komunikacja. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się tutaj na poziomie plus 9,3. To na tle wymienionych wcześniej sekcji gospodarki bardzo dużo, ale jednak sporo mniej niż w sierpniu (plus 14,1) i mniej niż rok temu. Jeszcze w kwietniu optymiści mieli tutaj 20-punktową przewagę nad pesymistami. Teraz ona szybko topnieje.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, największy wpływ na ogólnie fatalną ocenę sytuacji mają prognozy na przyszłość. Np. w przetwórstwie przemysłowym przewaga przedsiębiorców oceniających bieżącą sytuację źle nad tymi, którzy oceniają ją dobrze, wynosi „tylko” 3,6 punktów, natomiast w przypadku prognoz na najbliższy miesiąc – aż 18,2 pkt. W budownictwie przewaga oceniających źle obecną sytuację wynosi 10 punktów, natomiast w kwestii prognoz mamy silą dominację pesymistów (minus 19,2 pkt). W handlu diagnoza sytuacji jest wprawdzie ujemna, ale wynosi tylko minus 7,3, natomiast prognoza to już prawie minus 24 punkty. W transporcie wskaźnik pesymizmu przebił minus 36 (w diagnozie przewaga złych ocen jest dwukrotnie mniejsza), a w zakwaterowaniu i gastronomii zbliżył się do minus 70! (przed rokiem było minus 20). Czyli optymistów ze świecą szukać…

Nawet w informacji i komunikacji wskaźnik ogólnego klimatu jest dodatni tylko dlatego, że mamy tu do czynienia w wyraźną przewagą pozytywnych ocen bieżącej sytuacji (plus 25 punktów); ale w przypadku prognoz dominują już pesymiści (minus 6,4), którzy w poprzednich miesiącach oraz przed rokiem byli w mniejszości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska