Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Nowa siedziba, amfiteatr i kawiarnia mają ożywić centrum miasta
Rynki w swoim założeniu pełniły rolę handlową. To tam przez lata spotykali się kupcy i mieszkańcy, by dokonywać transakcji. Dziś to głównie miejsca, gdzie rozwija się gastronomia i punkty usługowe, handel natomiast przenosi się na obrzeżach miast. W przypadku Alwerni jest jeszcze gorzej, bo tętniący przed laty życiem Rynek dziś zupełnie jest martwy, zamienił się w zielony skwer.
Przed laty całe życie handlowe w Alwerni rozgrywało się na Rynku. Były tam sklepy, zakłady, punkty usługowe, teraz są domy prywatne. Powstanie tam np. kawiarni na pewno ożywiłoby to miejsce - mówi Beata Nadzieja-Szpila, burmistrz Alwerni.
Duże nadzieje wiązane są z powstającą tuż obok nową siedzibą Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Obiekt ma stać się największą atrakcją turystyczną gminy. Zasoby zgromadzone w muzeum są ewenementem nie tylko na skalę krajową, ale i europejską. Znajduje się tutaj już ponad 1800 eksponatów. Wśród nich są unikatowe strażackie wozy konne, samochody pożarnicze, ale też medale, plakietki, fotografie, czy zbiory filatelistyczne.
W Alwerni powstaje wyjątkowe miejsce edukacyjne, bo właśnie na małopolskiej ziemi będzie można poznać historię pożarnictwa oraz na żywo obejrzeć sprzęt pożarniczy, który wiele lat służył strażakom. Jestem przekonana, że muzeum znacznie wzbogaci ofertę kulturalną regionu - podkreśla Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego.
Nowa siedziba muzeum posiadać będzie ponad 2 tys. mkw powierzchni użytkowej, gdzie znajdują się m.in. pomieszczenia przeznaczone dla organizowania eskpozycji stałych oraz czasowych, sala edukacyjna typu "Ognik", dwie sale wielofunkcyjne przystosowane do prowadzenia działalności edukacyjnej i konferencyjnej, strefę obsługi zwiedzających oraz kawiarenkę, czyli coś czego w tym miejscu brakowało.

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze
Zagospodarowany zostanie także teren wokół muzeum. Powstanie tam sensoryczna ekspozycja plenerowa o charakterze edukacyjnym oraz amfiteatr. Miejsce to zatem będzie posiadać ogromny potencjał także kulturalny. To w jaki sposób zostanie wykorzystany zależeć będzie przede wszystkim od Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, które będzie zarządzać muzeum w Alwerni.
Planowany termin ukończenia inwestycji to przełom października i listopada 2023 roku. Rozpoczęto także prace nad konserwacją wybranych pożarniczych obiektów muzealnych i opracowano scenariusz wystawy stałej.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Szkoły z pow. chrzanowskiego, w których najlepiej zdali egzamin ósmoklasisty
- Gdzie najmniej uczniów uczęszcza na lekcje religii? Zobacz DANE
- Plaga szczurów w Libiążu. Gryzonie opanowały altanki na odpady
- Nie lubi zimy, więc objechał rowerem Saharę. Niezwykła podroż Kamila Knapczyka
- 12-letni Michał Kaszuba z Kwaczały to prawdziwy szachowy talent
- Nowy blok komunalny tuż przy zapadliskach już gotowy. Przyszli lokatorzy mają obawy