https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Mały Książę" i "Folwark zwierzęcy". Teatr Ludowy zapowiada sezon

Anna Piątkowska
Teatr Ludowy w tym sezonie otwiera się szczególnie na młodych
Teatr Ludowy w tym sezonie otwiera się szczególnie na młodych fot. andrzej banas / polskapresse
"Pignon i Urząd Skarbowy" otworzy sezon w Teatrze Ludowym. Do wakacji na pięciu scenach m.in. "Mały Książę", "Folwark zwierzęcy", "Tramwaj zwany pożądaniem" i spektakle czerpiące z kultury romski mieszkańców Nowej Huty. Teatr Ludowy w sposób szczególny otwiera się na młodą publiczność.

- Od początku swojego istnienia Teatr Ludowy był miejscem, które łączy. Był centrum życia społecznego i konsekwentnie realizował wizje artystyczne kolejnych twórców, a nasz repertuar zawsze był różnorodny. Dzięki naszej wiernej publiczności teatr zapełnia się wieczorem i podczas porannych spektakli dla dzieci. To z myślą o naszej widowni podejmujemy starania, by nieustannie się rozwijać. Nasze propozycje repertuarowe to nie tylko spektakle, ale też działania okołoteatralne: warsztaty, spotkania z publicznością, warsztaty - zapowiada Małgorzata Bogajewska, dyrektorka Teatru Ludowego.

W sezonie teatralnym 2024/2025 spektakle Teatru Ludowego będzie można oglądać na pięciu scenach, wśród premierowych tytułów znalazły się zarówno propozycje dla dorosłej publiczności, jaki młodzieży. Z myślą o tej grupie wiekowej rok temu w budynku dawnej Sceny Stolarnia na os. Teatralnym 34 powstał Teatralny Instytut Młodych Teatru Ludowego z trzema salami teatralnymi.

- Teatralny Instytut Młodych to nie tylko nowe miejsce, to również ucieleśnienie myśli, którą od dawna mieliśmy - stworzenia przestrzeni przeznaczonej dla młodych widzów. Takiego miejsca dotąd w Krakowie brakowało – mówiła podczas inauguracji TIM-u Małgorzata Bogajewska. - To miejsce, któremu ma patronować młodość: dla młodego widza, także młodego duchem, poszukującego młodych, świeżych rozwiązań, ale też dla młodych twórców. TIM to przestrzeń dla eksperymentów.

Sezon Teatr Ludowy otworzy kontynuacją kultowej komedii "Kolacja dla głupca" - "Pignon i Urząd Skarbowy". Tym razem niezbyt lotny księgowy, obiekt żartów wyższych sfer Paryża, postanawia zwrócić na siebie uwagę kobiet. Spektakl reżyseruje Tadeusz Łomnicki, specjalista od spektakli lekkich i zabawnych.

W październiku na scenie TIM-u lektura, która od lat jest dla kolejnych pokoleń książką-drogowskazem - "Mały Książę", którego wyreżyseruje Eva Rysova.

- W listopadzie zaprosimy na drugą edycję Festiwalu Otwarcia w Teatralnym Instytucie Młodych, w tym roku międzynarodową. Pokażemy najbardziej śmiałe współczesne inscenizacje dla młodzieży. Nie zabraknie odważnych eksperymentów z użyciem nowych technologii takich jak VR - zapowiada dyrektorka Teatru Ludowego. - Temu wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa, chcemy oddać przestrzeń młodym i ich wrażliwości.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną nagradzane i doceniane przez widzów i krytyków spektakle o wchodzeniu w dorosłość i porzucaniu dziecięcego spojrzenia na świat. W programie Festiwalu Otwarcia znalazły sięm.in. "Mleko w tubce", "Dziewczyna z aloesem" "Inside a banana".

Tegoroczny repertuar uzupełnią dwa spektakle o społeczności i kulturze romskiej - muzyczny, powstający we współpracy z romską pieśniarką Teresą Mirgą oraz przedstawienie antropologiczne, czerpiące ze znanych i utrwalonych kodów kultury romskiej, ale również rysujący współczesny portret bohaterów, pokazujący jak Romowie asymilują swoje tradycje z aktualną rzeczywistością i obyczajami.

Po nowym roku na scenie Teatru Ludowegom.in. klasyka światowej literatury "Folwark zwierzęcy" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka (czerwiec), "Tramwaj zwany pożądaniem", który na Scenę pod Ratuszem przygotuje Daria Kopiec (maj) oraz Remigiusza Brzyka "Kobieta-trzy wersje" na scenę kameralna TIM (styczeń).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska