Jak Maria Stachurska wyjaśnia czasopismu ewangelizacyjnemu „Dobre Nowiny”, realizacja filmu o Stanisławie Leszczyńskiej, która była jej cioteczną babcią, to pomysł, który dojrzewał w jej rodzinie przez lata. Zbierała pamiątki po niej i dokumenty.
Stanisława Leszczyńska w obozie koncentracyjnym odebrała ponad 3000 porodów. Przeżycia z obozu opisała w książce "Raport położnej z Oświęcimia". Nawet bliskim nie opowiadała o tym, co ją tam spotkało i co robiła.
Maria Stachura dotarła wielu kobiet, które rodziły w obozie i znały położną. W planowanym filmie przewodnikiem po losach Stanisławy Leszczyńskiej będzie jej wnuk.
Nota biograficzna
Stanisława Leszczyńska urodziła się 8 maja 1896 r. Dzieciństwo spędziła w Łodzi i Rio de Janeiro, skąd powróciła wraz z rodziną przed wybuchem I wojny światowej. W 1922 r. ukończyła z wyróżnieniem warszawską szkołę położniczą. Podczas II wojny światowej rodzina Leszczyńskich działała w łódzkich strukturach Narodowych Sił Zbrojnych.
Działalność ta zakończyła się dla Stanisławy wywiezieniem do obozu Auschwitz-Birkenau. Od kwietnia 1943 r. do stycznia 1945 (tj. do wyzwolenia obozu), Leszczyńska służyła w KL Birkenau jako położna, sprzeciwiając się kierownictwu obozu. Udało jej się odebrać w tym czasie ok. 3000 porodów.
Zmarła 11 marca 1974 r. Jej proces beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym rozpoczął się w 1992 r.
ZOBACZ KONIECZNIE:
FLESZ: Rosnąca liczba utonięć w Polsce: Jak zapobiec tragedii?
Źródło: vivi24