Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa Krakowskich Rzemieślników już dostępna online! Zobacz, kogo na niej znajdziesz!

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Na mapie znajdziemy jak na razie ponad 20 warsztatów i sklepów mieszczących się na Podgórzu. Są to m.in. krawcy, zegarmistrze, floryści, jubilerzy, złotnicy czy rękodzielnicy. Z informacji podanych przez inicjatora akcji, którym jest organizacja "'Akcja Ratunkowa dla Krakowa" wynika jednak, że mapa ta będzie stale poszerzana tak, by docelowo objąć rzemieślników z całego Krakowa.

FLESZ - Polska gospodarka rośnie. Co z inflacją?

od 16 lat

Jak mówi w rozmowie z nami Maciej Fijak z organizacji Akcja Ratunkowa dla Krakowa, inspiracją do stworzenia mapy byli aktywiści z warszawskiego Stowarzyszenia Miasto jest nasze, które jako pierwsze (w 2016 r.) uruchomiło podobny projekt oraz wrocławscy aktywiści ze Stowarzyszenia Akcja Miasto, które uruchomiło mapę w maju br. We wrześniu 2021 roku do tego grona dołączyły również Kielce.

- Myślę, że drugie największe miasto w Polsce jakim jest Kraków potrzebuje takiego narzędzia i jeżeli te nowe technologie mają nam się do czegoś przysłużyć to myślę, że to jest dobry kierunek - tłumaczy Maciej Fijak

Jak mogliśmy się dowiedzieć Krakowska Mapa Rzemieślników hołduje dwóch ważnym ideom. Pierwszą z nich, jest wspieranie małych lokalnych rodzinnych punktów - sklepików, zakładów rzemieślniczych, a tym samym dobrego sąsiedztwa i związanych z tym kontaktów międzyludzkich, a po drugie wspieraniu nurtu Zero Waste - czyli by nie kupować nowych rzeczy tylko naprawiać stare. Jak dodaje aktywista, tworząc mapę nie skupiał się tylko na unikatowym rzemiośle jak ramiarze czy złotnicy, ale również na punktach usługowych, jak krawcy czy szewcy. Co więcej, do każdego z tych punktów inicjatorzy udali się osobiście, by porozmawiać o potrzebach i o tym czy rzemieślnicy chcieliby do projektu dołączyć.

Jak to działa? Po wejściu na stronę rzemieslnicykrakow.pl, na interaktywnej mapie wyświetlają się punkty podzielone na kategorie. Po kliknięciu w punkt widzimy nie tylko nazwę, ale kategorię, adres, godziny otwarcia, kontakt do rzemieślnika, link do mediów społecznościowych, zdjęcia i historię zakładu. Punktów jest ponad 20, a każdy z innej bajki. Znajdziemy tu np. Kiosk na Podgórzu, Manufaktury Porcelany, jubilerów, złotników, serwisy rowerowe czy pracownie rękodzielnicze, takie jak np. Żywa Pracownia, która od prawie 10 lat tworzy przestrzeń do spotkań i kreatywnej współpracy dla specjalistów, wolontariuszy i mieszkańców w tym dzieci ulicy, seniorów, migrantów, mam z dziećmi, osób w kryzysie bezdomności, z niepełnosprawnościami czy ubogich i samotnych. Link do Krakowskiej Mapy Rzemieślników znajdziecie TUTAJ >>>.

- To co szczególnie istotne to to, że mapa jest otwarta. W tym momencie szukamy nie tylko punktów, które warto by na takiej mapie się znalazły, ale również koordynatorów z innych dzielnic miasta. Zaczęliśmy od 20 punktów na Podgórzu, ale chcemy by mapa objęła cały Kraków. Na stronie rzemieslnicykrakow.pl jest formularz poprzez który można zgłosić swoje propozycje rzemieślnika jak również siebie jako koordynatora - mówi Fijak, dodając, że zainteresowanie dołączeniem do inicjatywy rośnie, a chęć udziału w projekcie wykazują już także kolejne krakowskie dzielnice - Kazimierz, Stare Miasto, Dębniki i Ruczaj.

Etap “Mapa Podgórskich Rzemieślników” sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu NOWEFIO na lata 2021 – 2030, Miasto Kraków oraz Powiat Oświęcimski. Partnerem projektu jest Województwo Małopolskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska