Maria Mazurek laureatką Zielonej Gruszki, Ryszard Niemiec z...

  Maria Mazurek laureatką Zielonej Gruszki, Ryszard Niemiec z Honorową Złotą Gruszką, a Marek Balawajder ze Złotą Gruszką

  Marian Satała

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Maria Mazurek laureatką Zielonej Gruszki, Ryszard Niemiec z Honorową Złotą Gruszką, a Marek Balawajder ze Złotą Gruszką
  1/64
  przejdź do galerii

  ©Andrzej Banaś

  W Klubie „Pod Gruszką” uhonorowano dziennikarzy. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Krakowie Sławomir Pietrzyk wręczyli nagrody „Złotej Gruszki” i „Zielonej Gruszki”. „Honorową Złotą Gruszkę” otrzymał Ryszard Niemiec – były redaktor naczelny „Dziennika Polskiego”, „Tempa” i „Gazety Krakowskiej”, prezes Małopolskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Laureatem „Złotej Gruszki” został red. Marek Balawajder z radia RMF FM, a „Zieloną Gruszkę” otrzymała dziennikarka „Gazety Krakowskiej” Maria Mazurek.
  Prezydent Jacek Majchrowski zwracając się do laureatów mówił o konieczności postępowania zgodnego z etyką. Stwierdził, że nagroda krakowskiego środowiska dziennikarskiego w postaci Złotej i Zielonej Gruszki zawsze jest zgodna z odczuciem Czytelników i słuchaczy. Kapituła do nagrody typuje najbardziej odpowiedzialnych i rzetelnych dziennikarzy.

  Laureatka Zielonej Gruszki Maria Mazurek w ciągu 7 lat pracy w Gazecie Krakowskiej stała się dziennikarką znaną i cenioną, szczególnie za znakomite wywiady z ludźmi nauki, zwłaszcza z zakresu medycyny i kultury. Jest współautorką 3 książek (z prof. Jerzym Vetulanim) oraz autorką książki dla dzieci o mózgu. Jej pasją jest łucznictwo konne.

  - Musimy pamiętać o tych, dla których pracujemy, ale nie mam tu na myśli pracodawców, tylko tych, którzy codziennie idą do kiosku i kupują gazetę - mówiła Maria Mazurek. - My w ich imieniu i na ich zlecenie mamy pytać, dopytwać się, drążyć i patrzeć władzy na ręce.

  Złotą Gruszkę otrzymał Marek Balawajder z radia RMF FM w uznaniu za stworzenie najlepszej w Polsce szkoły reportażu śledczego. Marek Balawajder jest filarem sukcesu najchętniej słuchanego w Polsce radia RMF FM.

  Redaktor senior Gazety Krakowskiej Ryszard Niemiec został laureatem Honorowej Złotej Gruszki. To człowiek instytucja, jak powiedział wygłaszający laudację Leszek Rafalski, dla niego praca zawsze była przyjemnością. To pierwszy redaktor naczelny Dziennika Polskiego, który został wybrany przez zespół dziennikarzy. Z powodzeniem kierował redakcją „Tempa” jednej z najlepszych w kraju gazety sportowej. Sukcesy odnosiła też kierowana przez niego Gazeta Krakowska.

  Nagroda „Złotej Gruszki” to forma szczególnego wyróżnienia dziennikarzy prasy, radia i telewizji z terenu Polski południowej. Jest przyznawana corocznie w okolicach rocznicy ukazania się pierwszej polskiej gazety „Merkuriusz Polski” wydawanej w Krakowie. Nagrodę tę przyznaje każdorazowo Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Krakowie za szczególne osiągnięcia dziennikarskie, za bezkompromisowe spojrzenie na aktualne problemy polityczne, społeczne, gospodarcze.

  W czasie uroczystości Andrzej Matusiak (wieloletni, sekretarz Zarządu Okręgu Małopolskiego Polskiego Związku Filatelistów, autor cyklicznych historycznych artykułów o tematyce krakowskiej w gazetce Vis a Vis) otrzymał z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznakę Honoris Gratia.

  ZOBACZ KONIECZNIE:


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Krakowskiej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Krakowskiej

  Szukamy maluchów na okładkę

  Szukamy maluchów na okładkę "Gazety Krakowskiej" [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

  Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu