Ks. Chrząszcz poszukiwał danych dotyczących ślubu rodziców papieża i trafił na zapis w księgach prowadzonych przez parafię garnizonową św. Agnieszki w Krakowie. - W rejestrze zapowiedzi oraz w księdze przedślubnej zanotowano, że Emilia Kaczorowska urodziła się 26 marca 1884 r. w Krakowie. Nie sądziłem, że uda się to potwierdzić. Bardzo się z tego ucieszyłem, panie w kancelarii parafialnej również - opowiada ks. Chrząszcz.
W tym celu, by dodatkowo zweryfikować tę zdobytą informację duchowny poszedł jeszcze do parafii św. Mikołaja i tam, w księdze chrztów znalazł zapis, że Emilia Kaczorowska przyjęła sakrament chrztu 13 kwietnia 1884 r. w tej parafii.
- Skonfrontowałem ze sobą w sumie pięć źródeł - również spis ludności miasta. Tam także Kraków widnieje jako miejsce urodzenia Emilii - mówi ks. Chrząszcz. Jak sam opowiada, bada dzieje rodziny Wojtyłów trochę przez przypadek. Teraz będzie szukał dokumentów, które oficjalnie potwierdzą, że rodzice Karola Wojtyły pobrali się właśnie w jego parafii, w kościele śś. Piotra i Pawła. Z dokumentów wynika, że uroczystość miała się odbyć w świątyni garnizonowej. Do 1929 r. to był właśnie kościół garnizonowy.
- Niektóre dane pozwalają na stwierdzenie, że było to w naszym kościele. Kłopot w tym, że nie wiadomo, gdzie są stare księgi parafialne. Mam jednak pewne podejrzenia, gdzie mogę je znaleźć. Będę szukał - mówi duchowny. W kościele kilka dni temu zawieszono tablicę upamiętniającą ślub rodziców Karola Wojtyły. Wątpliwości co do miejsca raczej nie ma, chodzi raczej o dokumenty potwierdzające ten fakt. Kolejny kierunek poszukiwań ks. Chrząszcza to szkoła, którą ukończyła matka papieża.
- Nie jest to, jak mi się wydaje, placówka oświatowa Córek Bożej Miłości przy ul. Pędzichów- uważa. Rozmawiał już z tamtejszymi zakonnicami i nie znalazły śladu w księgach szkoły. A jeśli Emilia tam się uczyła, to musiał pozostać.
- Będę to jeszcze badał - zapowiada dociekliwy kapłan. Jest doktorantem na wydziale historii Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, za kilka tygodni będzie bronił doktorat. Jednak temat jego pracy ma niewiele wspólnego z rodziną Wojtyłów. Pisze o katechetach w galicyjskich szkołach średnich.
W głowie ma jeszcze jeden projekt. Chce odsłonić kulisy budowy kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach.
- Chcę opisać wkład prof. Andrzeja Cianowieckiego w tę budowę. On praktycznie poświęcił na to cały swój majątek - mówi ks. Chrząszcz. Publikacja ma być gotowa w czerwcu - na 30. rocznicę konsekracji świątyni przez Jana Pawła II.
Najlepsze zdjęcie naszych fotoreporterów 2012 roku [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!