Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2022. Abituriencie! Przed tobą jeszcze więcej możliwości!

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Wybór kierunku studiów jest określeniem dalszej drogi życiowej
Wybór kierunku studiów jest określeniem dalszej drogi życiowej UPJPII
Czy matura to najtrudniejszy moment w życiu młodego człowieka? Wielu maturzystów odpowie, że to nieprawda. Maj to nie tylko czas matur, ale i podejmowania kolejnych ważnych decyzji, dotyczących tego, jak poprowadzić dalej swoje życie.

Najlepiej koncentrować się na swych mocnych stronach. Pomaga w tym rozpoznanie pozytywnego potencjału temperamentu, ale przede wszystkim predyspozycji zawodowych. Mocne strony można zidentyfikować np. w obszarze kompetencji społecznych i dotychczasowych osiągnięciach.

Wiadomo, że im wcześniej rozpocznie się rozeznanie w temacie szkół wyższych, tym lepiej. Szeroka wiedza na temat możliwości studiowania sprawi, że łatwiej będzie można dokonać wyboru. Uczelnie nie tylko organizują spotkania z maturzystami, ale na stronach internetowych prezentują nie tylko ofertę edukacyjną, ale i zasady rekrutacji czy orientacyjny limit miejsc. Każdy kierunek studiów jest opisany, często też prezentowane są sylwetki absolwentów.

Kluczowa decyzja

Człowiek uczy się przez całe życie. To stare, jakże prawdziwe w dzisiejszych czasach powiedzenie, staje się życiową mantrą każdego studenta i pracownika.

Nie chodzi oczywiście o niekończące się studiowanie latami, ale o konieczność ciągłego dokształcania się, bycia up to date. I choć nie możemy być ekspertami w każdej branży, ważne byśmy przynajmniej w swojej dziedzinie byli na bieżąco. Z tej perspektywy wyłania się kluczowa kwestia dotycząca wyboru studiów. Dziś na rynku pracy poszukiwani są głównie specjaliści.

Większość maturzystów wybiera kierunek zgodny z profilem licealnym czy technicznym. Nie ma się co dziwić - dużo łatwiej jest kontynuować coś, co zgłębiało się przez ostatnich kilka lat niż zaczynać od zera.

Digital media, nauki o rodzinie, filozofia, historia sztuki, infobrokerstwo czy turystyka - to tylko niektóre ciekawe kierunki, które oferuje prestiżowy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Ta szacowna uczelnia oferuje przyszłym studentom naukę na 20 kierunkach (i wielu specjalnościach) na sześciu wydziałach. Wśród nich największą popularnością cieszą się m.in. psychologia, pedagogika, dziennikarstwo. Można też wybrać np. archiwistykę, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo, prawo kanoniczne, pracę socjalną czy turystykę i zarządzanie dziedzictwem.

- Uniwersytet Papieski to przede wszystkim społeczność otwarta na dialog. Jego gwarantem jest kultywowana przez nas tradycja relacji mistrz-uczeń. Zapraszamy do społeczności akademickiej otwartej na każdą i każdego z tegorocznych maturzystów, a także absolwentów studiów pierwszego stopnia. Studiowanie w Uniwersytecie kościelnym pozwala nie tylko na zgłębienie wiedzy, nabycie nowych umiejętności i kompetencji, ale to także budowanie wrażliwości na drugiego człowieka, często zagubionego czy poszukującego swej drogi - podkreśla prorektor ds. studenckich i dydaktyki dr. hab. Małgorzata Duda, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Uczelnia proponuje kierunki poszukiwane przez maturzystów. Wydział Filozoficzny prowadzi m.in. kierunek pod nazwą psychologia - jednolite studia magisterskie o profilu praktycznym ze specjalnościami: psychologia duchowości i formacji, psychologia edukacji o coachingu, psychologia kliniczna z psychoterapią oraz psychologia w biznesie i reklamie.

Studia podyplomowe i szansa na lepszą pracę

Na rynku pracy liczą się specjaliści. Często ukończenie studiów nie daje gwarancji zatrudnienia zgodnie z oczekiwaniami. Na szczęście istnieje wiele dróg do poszerzenia kwalifikacji. Kwalifikacje zaś są powiązane z zatrudnieniem i z wykonywanym zawodem.

Jeśli myślisz nad zmianą branży, w której pracujesz, rozważ studia podyplomowe.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, oferując studentom wachlarz propozycji, prowadzi aktualnie rekrutację na studia podyplomowe z zakresu metodyki i metodologii pracy socjalnej, mediacji cywilnych i rodzinnych, ale także teologiczno-katechetyczne i z duszpasterstwa rodzin. Na rynku pracy oraz w obszarze działalności społecznej poszukiwani są specjaliści posiadający wysokie kompetencje w branży komunikacji, negocjacji i mediacji, ale także pomocy społecznej czy nauczania przedmiotu. Także duszpasterstwo rodzin stanowi ciekawą ofertę dla liderów wspólnot i stowarzyszeń, dla których fundamentem jest katolickie nauczanie o małżeństwie i rodzinie.

Są to propozycje odpowiadające na potrzeby rynku pracy, zgodnie z hasłem: mam zawód - mam pracę!

Matura 2022. Abituriencie! Przed tobą jeszcze więcej możliwości!
UPJPII

FLESZ - WOŚP poszła na rekord!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Matura 2022. Abituriencie! Przed tobą jeszcze więcej możliwości! - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska