Co po maturze? Studia marzeń, oblegane kierunki. Tak wybierali maturzyści w ostatniej rekrutacji
Po godzinie 14:00 opublikujemy arkusz CKE z zadaniami, które pojawiły się na tegorocznej maturze rozszerzonej z matematyki. Znajdziecie tutaj również proponowane odpowiedzi i rozwiązania zadań od ekspertów "Matematyka Gryzie".
Trudna matura z matematyki 2024. Mamy komentarze uczniów
Tegoroczna matura z matematyki na poziomie rozszerzonym - jak się okazuje - wymagała od większości uczniów wykorzystania całego dostępnego czasu na napisanie egzaminu (czyli trzy godziny lub nawet trzy i pół w przypadku osób, którym przysługiwało wydłużenie czasu). Młodzi ludzie mierzyli się z trzynastoma zadaniami. Jedno z nich wielu zapamięta na długo - ponieważ po prostu go nie rozwiązali.
- Było bardzo trudno według mnie. Natomiast jak rozmawiam i porównuję odpowiedzi z moimi kolegami, to większość wyszła nam w miarę podobnie. Oprócz jednego zadania, którego - jak się okazuje - nikt nie zrobił. To było zadanie z dowodem w trójkącie - mówił nam po egzaminie Maciej Stachnik z VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Z matury z matematyki na poziomie rozszerzonym wyszedł z sali jako drugi, pięć minut przed końcem czasu.
Młodzi ludzie przekazują nam, że zadania były generalnie podobne do tych, które znali już z próbnych matur.
- Zakres materiału był zbliżony, ale poziom trudności był zdecydowanie wyższych niż z tych arkuszy, które przerabiałem do tej pory – zaznaczał Maciej Stachnik z VI LO. Krakowski maturzysta podsumowywał, że trudno mu ocenić, jak mu poszło. - Z jednej strony czuję, że egzamin był bardzo trudny, a z drugiej strony w większości zadań, które zrobiłem, wyszło mi podobnie jak moim kolegom. Więc szczerze powiedziawszy nie wiem, jak wypadnie ta matura.
Maciek - który w przyszłości chce zostać lekarzem - uważa, że najtrudniejszy egzamin, największe wyzwanie podczas matury ma właśnie za sobą. Spytaliśmy jeszcze, które zadanie na tym egzaminie uznaje za łatwe.
- Najprostsze było chyba zadanie z ciągami. Był podany ciąg geometryczny trzech niewiadomych i kilka jeszcze warunków, razem z ciągiem arytmetycznym, z użyciem właśnie tych samych liczb. No i trzeba było obliczyć te trzy niewiadome. To jest chyba zadanie siódme – odpowiadał krakowski maturzysta.
Trygonometria, geometria analityczna, logarytmy, kombinatoryka, prawdopodobieństwo na maturze rozszerzonej z matematyki
Inny maturzysta z Krakowa, Leon Pisarik z I Liceum Ogólnokształcącego, jest natomiast przekonany, że egzamin poszedł mu bardzo dobrze. - Na razie, jak porównywałem wyniki, to nie widziałem jakiegoś błędu - powiedział nam 18-latek, który myśli o studiach związanych z matematyką lub informatyką. Napisanie egzaminu zajęło mu prawie trzy godziny
Zdający wymienia, że na tej maturze pojawiły się: trygonometria, geometria analityczna, logarytmy, kombinatoryka, prawdopodobieństwo. Leon zapamiętał m.in. zadanie, w którym trzeba było wykorzystać twierdzenie sinusów i cosinusów. Jak zwrócił uwagę, nie było natomiast zadania, w którym trzeba udowodnić jakąś nierówność.
Najdłużej rozwiązywał zadanie z geometrii. - Trzeba w nim było dwa pola obliczyć. Chodziło o pole trójkąta i czworokąta, które były wyznaczone przez przekątne i jakieś proste w kwadracie - relacjonował maturzysta.
Leon zapamiętał jeszcze zadanie z temperaturą kawy. - Była funkcja zależna od czasu, która pokazywała kawy w stopniach Celsjusza. I trzeba było obliczyć, jaka będzie temperatura po 15 minutach - opowiadał.
Maturzysta z krakowskiego „Nowodworka” ma przed sobą jeszcze dwa egzaminy ustne - z języka polskiego i angielskiego – a także egzamin pisemny z informatyki. Jak się przygotowuje w przeddzień i jak radzi sobie ze stresem? - Wczoraj już po jakiejś godzinie przestałem już powtarzać matematykę, starałem się odstresować. O godzinie 22 już czytałem sobie książkę w łóżku. Ważne jest też, żeby się wyspać. I dzisiaj było naprawdę bez stresu - skwitował Leon Pisarik z I LO.
Matura 2024: matematyka rozszerzona. Jak poradzili sobie uczniowie?
W internecie również można przeczytać komentarze uczniów po egzaminie maturalnym z matematyki rozszerzonej. Jak im poszło? Jakie były zadania?
Czy matura rozszerzona z matematyki była trudna? Zdania uczniów są podzielone:
Matura rozszerzona z matematyki 2024
Egzamin rozpoczął się w środę 15 maja 2024 roku o godzinie 9:00 Na jej napisanie uczniowie mają 180 minut, czyli 3 godziny. Już tradycyjnie (bo tak jest co roku) matematyka to drugi najczęściej wybierany przez maturzystów przedmiot dodatkowy - po języku angielskim. Od godziny 14 natomiast będą się odbywały egzaminy z języka francuskiego: na poziomie rozszerzonym oraz dwujęzycznym.
Matura z matematyki - poziom rozszerzony
Przypomnijmy: każdy maturzysta musiał przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Również każdy obowiązkowo zdaje jeden pisemny egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego - na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli egzamin z tzw. przedmiotu dodatkowego. Wszyscy zdają także dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego nowożytnego.
Najpopularniejsze przedmioty dodatkowe w 2024 roku
Według danych, które uzyskaliśmy od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, tegoroczni absolwenci przystępujący do egzaminów w Małopolsce najchętniej wybierali jako dodatkowe, zdawane na poziomie rozszerzonym następujące przedmioty:
- język angielski poziom rozszerzony - 18 040 zdających tegorocznych absolwentów
- matematyka poziom rozszerzony - 8 182
- język polski poziom rozszerzony - 5 512
- geografia poziom rozszerzony - 5 103
- biologia poziom rozszerzony - 4 766
- chemia poziom rozszerzony - 2 662
- historia poziom rozszerzony - 1 475
- wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony - 1 352
- informatyka poziom rozszerzony - 1 019
- fizyka poziom rozszerzony - 996.
Pamiętaj o odpoczynku, nie eksperymentuj
Maturzystom przypominamy, że na czas egzaminów psycholodzy zalecają dbanie o dobry nastrój, odpoczynek, wysypianie się. Wskazują, że w samym okresie zdawania matur możliwe jest jeszcze powtarzanie, ale w dniu poprzedzającym egzamin na pewno nie powinno się uczyć się do późna w nocy. Wieczór w dniu przed egzaminem powinien być zarezerwowany już tylko dla odpoczynku.
Specjaliści podpowiadają również, by teraz skupić się na pozytywnym myśleniu, w razie stresu szukać wsparcia u osób, którym się ufa. A tuż przed egzaminem - spokojnie oddychać.
Psycholodzy podkreślają też, że matura to nie czas na eksperymenty. Dlatego absolutnie odradzają tym, którzy nigdy nie brali leków uspokajających, zażywanie takich specyfików, nawet ziołowych. Przestrzegają: może po nich nadejść senność w momencie, w którym bardzo byśmy tego nie chcieli.
Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!
