Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że prawnicy mają ustawowy zakaz reklamowania swoich usług. A taki plakat jak najbardziej można potraktować jako reklamę. Czy kandydat na senatora łamie więc prawo?
Grzegorz Eliasz, sekretarz Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, podkreśla, że słowo "adwokat" jest zastrzeżone dla określonej grupy zawodowej. Ale przyjęło się, że potocznie prawnika nazywa się mecenasem. Mecenas to nie zawód, i słowo to nie jest zastrzeżone.
- Użyte w kampanii może jednak budzić skojarzenia - przyznaje Grzegorz Eliasz. - Ale nie widzę tu naruszenia przepisów prawa. W starożytnym Rzymie mecenas był protektorem sztuki, kultury. Tu określenie to ma podkreślić przymioty kandydata. Jest skierowane do wyborców, a nie do klientów kancelarii prawniczej.
Do niedawna Zalasińskiego nie było łatwo znaleźć w sieci. Dziś wyszukiwarka internetowa pod hasłem "mecenas Zalasiński" już na czwartej pozycji wskazuje adres krakowskiej kancelarii. Kandydat do Senatu, chcąc czy nie chcąc, skutecznie informuje więc wyborców o swojej działalności.
Rozmowa z Przemysławem Zalasińskim, bezpartyjnym kandydatem do Senatu
Jak ma pan na imię?
Przemysław.
A nie Mecenas?
Nie (śmiech). Choć to w pewnym sensie moje drugie imię.
Na wyborczych plakatach wygląda jakby było pierwszym?
Pracuję jako adwokat, ale zgodnie z prawem nie mogłem tego napisać na plakacie. Postanowiłem, że słowo "mecenas" będzie najlepszą alternatywą. To słowo pełni w moim przypadku również drugą funkcję, ponieważ uważam się za mecenasa sztuki. Wspólnie z żoną prowadzimy Fundację Sztuk Pięknych. Zajmujemy się popularyzacją sztuki, organizujemy m.in. bezpłatne szkolenia dla przyszłych artystów.
Dlaczego nie umieścił pan na plakacie również swojego prawdziwego imienia?
Chciałem wprowadzić element przyciągający uwagę. Przyznaję, że jest to chwyt reklamowy. Plakat wzbudza zainteresowanie mieszkańców Krakowa. Pyta mnie o to wiele osób.
Czym więc w Senacie zamierza zająć się mecenas Zalasiński?
Jako prawnik chciałbym kontrolować, czy przepisy jakie uchwalają posłowie, będą dobrze funkcjonować w istniejącym systemie prawa. Senat nie powinien zawsze powielać głosowań Sejmu. Jestem też społecznikiem i zamierzam walczyć o tak ważne sprawy jak toalety czy kosze na śmiecie w miejscach publicznych.
Rozmawiała M. Wrzos-Lubaś
Wybieramy najpiękniejszą kandydatkę do Sejmu z Małopolski [ZDJĘCIA]. Zdecyduj, kto powinien wygrać!
Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!