https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Medale św. Krzysztofa za wspieranie krakowskich tradycji. Muzeum Krakowa docenia pomoc ludzi i instytucji

oprac. Barbara Ciryt
Jest trzech nowych laureatów Medalu św. Krzysztofa. Przyznało je Muzeum Krakowa, które od 13 lat co roku w ten sposób honoruje osoby i instytucje wspierające tę placówkę zarówno merytorycznie i finansowo. Docenia tych, którzy pomagają w działalności muzeum, wypełnianiu jego misji, a tym samym dbają o kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów.

W tym roku Medale św. Krzysztofa otrzymali:

  • prof. Jacek Purchla,
  • prof. Aleksander Śliwa
  • Rada i Zarząd Dzielnicy XIII Podgórze.

Uroczystość odbyła się we wtorek, 15 października w pałacu Krzysztofory. Medale św. Krzysztofa są przyznawane od 2011 roku osobom i instytucjom wspierającym działania Muzeum Krakowa.

− To forma podziękowania za aktywność na różnych polach związanych z naszą misją, wizją oraz wynikającą z nich codzienną pracą – podkreślają przedstawiciele Muzeum Krakowa.

Medale oraz okolicznościowe dyplomy wręczyli dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski i wiceprezydent Krakowa Stanisław Kracik, reprezentujący przewodniczącego kapituły przyznającej wyróżnienia, czyli prezydenta Krakowa.

Laureaci Medalu św. Krzysztofa

Prof. Jacek Purchla otrzymał medal za wieloletnie, konsekwentne wspieranie działań Muzeum Krakowa, m.in. poprzez przewodzenie Radzie Muzeum, konsultacje oraz pomoc przy organizacji Dorocznej Konferencji CAMOC 2021.

− Po transformacji ustrojowej to Pan był osobą, która zaproponowała nowy sposób myślenia o mieście i pokazała, jak należy to myślenie wcielać w życie, w oparciu o dziedzictwo – materialne i niematerialne. W czasach, gdy inni mówili, że dziedzictwo to przede wszystkim pamiątki i trzeba na nie chuchać i dmuchać, Ty powiedziałeś: zabytki przeszłości to zasób, na którym powinniśmy budować naszą opowieść o mieście. A samo miasto pokazałeś jako skomplikowany organizm, wypadkową procesów społecznych, ekonomicznych, politycznych i kulturowych. Uczyłeś również, jak należy miastem historycznym zarządzać – stwierdził w laudacji Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Prof. Aleksander Śliwa otrzymał medal za kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów − za przywrócenie figury Krzysztofa na fasadę pałacu Krzysztofory.

− Zasługi prof. Aleksandra Śliwy, rzeźbiarza związanego z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki dla Muzeum Krakowa są aż nazbyt oczywiste. Każdy to może zobaczyć w dowolnej chwili, patrząc na pałac Krzysztofory od strony Rynku i placu Szczepańskiego. Żeby zobaczyć rzeźbę św. Krzysztofa czy rzeźbę Przekupki trzeba wysoko podnieść głowę do góry. By scharakteryzować osobowość prof. Aleksandra Śliwy, najzwięźlej jak tylko można, muszę powiedzieć, że co jak co, ale nigdy nie zadzierał głowy do góry. Przeciwnie, jest człowiekiem skromnym i do studentów odnosił się z rezerwą i nigdy nie narzucał swojej woli. Korekty potrafił robić najsubtelniej jak to tylko jest możliwe – podkreślił w laudacji dr hab. Karol Badyna prof. ASP.

Dzielnica XIII Podgórze - uhonorowana za wspieranie finansowe i organizacyjne wielu projektów realizowanych przez Muzeum Krakowa.

− Wsparcie Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze jest dla nas potwierdzeniem, że społeczne przekonanie, a potem decyzja władz miasta utworzeniu Muzeum Podgórza była słuszna. Wspólnie spełniamy marzenie o muzeum, które nasi goście, sąsiedzi, przyjaciele czy Państwo Radni nazywacie nowoczesnym, ciekawym, mądrym, ale przed wszystkim naszym, przybliżającym ludzi do siebie, uczącym szacunku do odmienności, wsłuchującym się w głos mieszkańców – stwierdziła w laudacji Melania Tutak, kierowniczka Muzeum Podgórza, oddziału Muzeum Krakowa.

Kapituła i laureaci poprzednich edycji medalu

Kapitułę Medali św. Krzysztofa tworzą:

  • Kanclerz Kapituły − Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski,
  • Przewodniczący Rady Muzeum Krakowa – prof. Krzysztof Zamorski,
  • Przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich – dr hab. Jacek Górski,
  • Dyrektor Muzeum Krakowa – dr Michał Niezabitowski.

Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się między innymi: prof. Andrzej Chwalba, inż. Zbigniew Glonek (przez wiele lat wcielający się w Lajkonika), prof. Czesław Robotycki, Maciej Moszew (krakowski szopkarz), prof. Krzysztof Zamorski, prof. Jerzy Wyrozumski, prof. Franciszek Ziejka, prof. Jacek Chrobaczyński, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Hanna Schreiber, dr Stanisław Dziedzic, prof. Stanisław Waltoś, dr inż. arch. Jan Janczykowski, Lili Haber, flisak Józef Ratajczyk, Katarzyna Chodoń.

Święto Stroju Krakowskiego w Zielonkach. To już trzecia edycja

Święto Stroju Krakowskiego. Niebywale kolorowa uroczystość w...

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska