Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałowice. Problemy z odrolnieniem terenu starego przebiegu drogi S7. Plan zagospodarowania niewiele zmieni

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
W gminie Michałowice dotychczas przeznaczono na cele nierolnicze 1698,78 ha gruntów
W gminie Michałowice dotychczas przeznaczono na cele nierolnicze 1698,78 ha gruntów Fot. Barbara Ciryt
Samorządowcy z gminy Michałowice przygotowują zmiany planu zagospodarowania. Chodzi przede wszystkim o obszar przez całe lata rezerwowany pod budowę drogi ekspresowej S7, której przebieg zmieniono i jest budowana w innym miejscu. Teren starego przebiegu - widnieje w planach jako teren rolny, a według mieszkańców może być zagospodarowany pod budownictwo. Jednak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na przekształcenie zdecydowanej większości tych gruntów nie wydało zgody.

FLESZ - Prawidłowo segregujesz śmieci? I tak zapłacisz karę

Pierwsze nadzieje na zmiany tych terenów przeznaczonych kiedyś pod S7 były już w 2006 roku, gdy wstępną zgodę na nowe zagospodarowanie wydało województwo. Jednak trzeba było czekać 10 lat, bo najpierw należało zmienić plan województwa. W końcu w 2018 roku gmina Michałowice zaczęła przygotowania do zmiany planu zagospodarowania na tym obszarze. Procedura przeciągała się mocno.

Do zmiany planów zagospodarowania przestrzennego trzeba uzyskać wiele uzgodnień. Jest ponad 30 różnego rodzaju instytucji, które opiniują plan. Długo czekaliśmy na zgodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącą zmiany gruntów rolnych na tereny nierolnicze. A przed wystąpieniem o te zgodę potrzebowaliśmy opinii Małopolskiej Izby Rolnicze oraz Urzędu Marszałkowskiego - informuje Jarosław Sadowski, wicewójt gminy Michałowice.

Ministerstwo niechętnie zgadza się na odrolnienie terenów, na których gleby są dobrej jakości, a w gminie Michałowice ziemie są dobrej klasy.

O odrolnienie nie jest łatwo. Te blokady ministra są nie tylko przy okazji obszarów starego przebiegu S7, ale wielu innych gruntów w naszej gminie - mówi jeden z mieszkańców.

Wicewójt sadowski potwierdza, że gleby są dobrej jakości i ministerstwo, że chce chronić te tereny, żeby przeznaczać je na uprawy. Jednak dodaje, że mieszkańcy nie są zainteresowani upraw, a raczej przekształceniem działek i przeznaczeniem pod zabudowę.

Przygotowując się do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego wnioskowaliśmy do ministerstwa o odrolnienie 37,84 ha gruntów najlepszych klasy I do III klas. Minister wydał zgodę na odrolnienie 9,53 ha, to zaledwie 25 procent tego, o co wnioskowaliśmy. Dla powierzchni 28,31 ha odmówiono odrolnienia - wylicza Sadowski.

Decyzje ministerstwa wzbudziły niezadowolenie mieszkańców. Przy obecnych zmianach już nie mają szans na odrolnienie. Samorządowcy zaznaczają, że zmiana planu może być uchwalona do połowy roku.

Ministerstwo wskazuje, że jest sporo terenów budowlanych, które jeszcze nie zostały zabudowane. Choć to nie zmienia faktu, że jeśli ktoś ma swoje działki, to liczy na przekształcenie, a nie zamierza kupować pod zabudowę od sąsiadów.

Ochrona gruntów rolnych najwyższych klas bonitacyjnych jest zarówno zadaniem ustawowym, jak też obowiązkiem wobec społeczeństwa. Użytki rolne o najlepszej klasie bonitacyjnej stanowią dobro naturalne, zaliczane do nieodnawialnych zasobów przyrody, którego zachowanie dla przyszłych pokoleń i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych

- informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Michałowickie tereny budowlane - wyliczenia urzędników

W gminie Michałowice przeznaczono dotąd na cele nierolnicze 1698,78ha (to 33 procent powierzchni gminy). Z tego obszaru niezabudowane pozostaje 1075,37 ha co stanowi olbrzymi potencjał i rezerwę na przyszłość. Ponadto poza terenami budowlanymi możliwa jest budowa w terenach zabudowy zagrodowej i gospodarki rolnej.

Dezynfekcja miejsc użyteczności publicznej w podkrakowskich gminach. Strażacy spryskiwali płynem antybakteryjnym miejsca najbardziej uczęszczane

Powiat krakowski. Strażacy włączyli się w walkę z trzecia fa...

Zbigniew Mynarczyk wychodzi ze swojego nowego domu

Radość na Kaimówce w Olszowicach. Pogorzelcy zamieszkali w n...

Basztę Grunwaldzką z wieńczącą ją ozdobną attyką. W tym roku będą prowadzone tu dalsze prace zabezpieczające i konserwatorskie

Rudno. Nowa dotacja dla zamku Tenczyn. To pieniądze nie tylk...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska