MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mija 21 lat od pożaru domu handlowego Gigant w Krakowie. Deweloper w końcu odkrył karty: będzie tu apartamentowiec Monument

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Dwie firmy, zarządcy Giganta, długo współużytkowały ten teren przekazany im przez gminę Kraków w latach 90. Na miejscu budynku pozostały tylko fundamenty, które przykrywa czarna folia. Każda firma płaciła miastu roczną opłatę, ale mimo to ten pozostawał niezagospodarowany. Tylko część została wynajęta firmie ochroniarskiej pod parking. Firmy, Domar i Arpis toczyły natomiast spór w sądzie o podział współwłasności. Teraz spór zdaje się już zażegnany, a na terenie pojawiają się nowi właściciele z planami zabudowy.
Dwie firmy, zarządcy Giganta, długo współużytkowały ten teren przekazany im przez gminę Kraków w latach 90. Na miejscu budynku pozostały tylko fundamenty, które przykrywa czarna folia. Każda firma płaciła miastu roczną opłatę, ale mimo to ten pozostawał niezagospodarowany. Tylko część została wynajęta firmie ochroniarskiej pod parking. Firmy, Domar i Arpis toczyły natomiast spór w sądzie o podział współwłasności. Teraz spór zdaje się już zażegnany, a na terenie pojawiają się nowi właściciele z planami zabudowy. Anna Kaczmarz/Noho Investment/Archiwum
Deweloper, firma Noho Investment, zdradził plany co wybuduje na części terenu po dawnym domu handlowym Gigant w Krakowie. Stanie tu apartamentowiec Monument ze 140 mieszkaniami. Jak się nieoficjalnie mówi pozostała cześć tego miejsca, na którym dziś znajdują się resztki dawnego Giganta i parking dla aut, również zostanie przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową, ale to już inny inwestor, który jeszcze nie zdradza swoich zamiarów. Przypomnijmy, 21 lat temu, 28 maja 2003 roku, dom handlowy Gigant strawił ogromny pożar, a setki kupców straciły dorobek życia. Od tego czasu nic się na tym terenie nie działo.

Budowa Noho na terenie po spalonym Gigancie w Krakowie

Noho Investment ma już prawomocne pozwolenie na budowę apartamentowca Monument. W czerwcu rozpoczyna prace przygotowawcze do budowy. We wrześniu rozpocznie realizację części podziemnej. Planowane zakończenie inwestycji – druga połowa 2026 rok

Co tu powstanie? Zabudowa mieszkaniowa o 11 kondygnacjach, z czego 10 mieszkaniowych i parter z usługami (w tym gastronomia). Przewiduje się 140 mieszkań. Powierzchnie mieszkań: od powierzchni powyżej 30 m2, przez przestronne 100-metrowe mieszkania, aż po 217-metrowe penthouse’y z tarasami. Ponadto dwukondygnacyjny garaż podziemny

Części wspólne dedykowane mieszkańcom:

Pokój klubowy – wielofunkcyjna przestrzeń z kuchnią, jadalnią i strefą do spotkań; coworking z czytelnią; prywatna sala kinowa, strefa zabaw dla dzieci, sala do jogi, sala fitness, pokój do masażu, sauna, pokój majsterkowicza. Dodatkowo w inwestycji znajduje się myjnia dla samochodów, strefa „wash dog” – myjnia dla psów (garaż), na zewnątrz tor do buli, przestrzeń do urban farmingu, stoły do ping ponga czy strefy wypoczynku.

Pożar Giganta w Krakowie

Mięło 21 lat od pożaru domu handlowego Gigant w Krakowie. O tragedii ponad 100 kupców, którzy stracili swoje majątki, przypominają ciągle zgliszcza przy ulicy Wybickiego i niszczejąca zabezpieczająca je czarna folia. Taka sytuacja trwa od dekad. Najpierw spór sądowy o ten teren toczyły dwie spółki. Później przejął go deweloper. Nadal jednak nic się tu nie dzieje. A przyczyny pożaru nie zostały w pełni wyjaśnione. Śledztwo umorzono.

Archiwum

Pożar przy Wybickiego w Krakowie

Ogień w Domu Handlowym Gigant pojawił się wczesnym rankiem 28 maja 2003 r. w części zachodniej, którą zarządzała firma Domar (wschodnią część zajmowała spółka Arpis). Pożar szybko się rozprzestrzenił, 170 strażakom nie udało się uratować budynku. Nad Krakowem unosił się potężny słup dymu. - Ludzie płakali, padali sobie w ramiona, widzieli jak tracą dorobek życia. To była wielka tragedia - wspomina Stanisław Czepiec, który w Gigancie prowadził stoisko z wyrobami ze srebra. Stracił ok. 100 tys. zł. Sam budynek wyceniono na 2,4 mln zł.

Śledztwa i procesy dotyczące Giganta

Po pożarze śledztwo wszczęła prokuratura. Biegli stwierdzili, że było to podpalenie. Ktoś w kilku miejscach rozlał łatwopalną ciecz i podłożył ogień. Sprawców jednak nie wykryto. Śledztwo zostało umorzone po roku.

Archiwum

Prokurator nie wykrył podpalaczy, ale oskarżył Marka C., kierownika obiektu. - Biegli stwierdzili, że instalacja przeciwpożarowa, w tym tryskacze, nie była sprawna. Marek C. za nią odpowiadał, dlatego zdecydowałem się skierować akt oskarżenia - podawała nam krakowska prokuratura.

Po pierwszym procesie sąd uznał kierownika winnym. Skazał go na półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata i grzywnę. Wtedy też kupcy złożyli pozwy o odszkodowanie przeciwko firmie Domar, która zatrudniała Marka C. Ten się jednak odwołał od wyroku i po kilku procesach został uniewinniony.

Archiwum

Co ciekawe, sąd w swoim orzeczeniu wytknął prokuraturze wiele błędów, a ponadto zasugerował, że winnych zaniedbań należałoby szukać we władzach spółki. Dodał, że budynek nie był należycie zabezpieczony przed wtargnięciem osób trzecich. Prokuratura od wyroku jednak się nie odwołała. Kolejnego śledztwa też nie było.

Noho o swojej inwestycji w miejscu Giganta

MONUMENT to nowy projekt premium na mapie krakowskich inwestycji NOHO. Nowoczesny apartamentowiec powstanie przy ulicy Wybickiego 6, w miejscu sentymentalnego dla mieszkańców Krakowa domu handlowego Gigant. Projekt Monument położony jest w prężnie rozwijającej się̨ części Krakowa, w dzielnicy Krowodrza.

"Liczne tereny zielone, w tym położone niedaleko Park Krowoderski oraz Park Wyspiańskiego,bliskość szkół, a także bogato rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa sprawiają, że jest to komfortowe miejsce do życia. NOHO Identyfikuje adresy zaplanowane zgodnie z ideą miasta 15-minutego, gdzie wszystkie najważniejsze potrzeby mogą być zaspokojone w
odległości 15 min spacerem od domu" - zachwala Noho Investments.

Apartamentowiec o wysokości 50 m został założony na rzucie o kształcie odwróconej litery F. Posiada 11 kondygnacji nadziemnych oraz 2 kondygnacje podziemne. Na piętrach od 1 do 10 przewidziano 140 mieszkań o zróżnicowanej wielkości – od powierzchni powyżej 30 m2, przez przestronne i w pełni funkcjonalne 100-metrowe mieszkania, aż po 217-metrowe penthouse’y z tarasami.

W garażu podziemnym znajdą się miejsca postojowe wyposażone w gniazda do ładowania samochodów elektrycznych, a ponadto myjnia samochodowa, strefa wash-dog oraz stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Teren wokół budynku zostanie zagospodarowany wewnętrznymi dziedzińcami, torem do buli, ogrodem do urban
farmingu, wybiegiem dla psów i ogólnodostępnym placem zabaw dla dzieci. Powierzchnia biologicznie czynna zajmie ponad 40% powierzchni terenu inwestycji. Układ zieleni przewidziany jest zarówno na gruncie wokół inwestycji, dachach, jak i na tarasach. Szata
roślinna obejmie wysokie drzewa, byliny, trawy i krzewy.

Prace przygotowawcze związane z realizacją inwestycji rozpoczną się w czerwcu i obejmą wyburzenie pozostałości spalonego domu handlowego Gigant. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2026 roku.

W ramach inwestycji NOHO planuje uzupełnienie małej architektury i uporządkowanie zieleni znajdującej się wzdłuż ul. Krowoderskich Zuchów.

- W ramach inwestycji będziemy chcieli zrewitalizować skwer znajdujący się od strony Krowoderskich Zuchów, tak, aby wprowadzić tam oświetlenie i małą architekturę i uzupełnić istniejącą zieleń by służyła mieszkańcom Krowodrzy - mówi Dawid Sporysz, Dyrektor Zarządzający NOHO Investment.

Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska