Obóz KL Auschwitz na początku był przeznaczony głównie dla polskich patriotów. Dopiero od 1942 roku stał się miejscem zagłady Żydów nie tylko z Polski, ale i z całej Europy, a ich eksterminacja na skalę „przemysłową” przypadła na okres od maja do sierpnia 1944 roku.
Miejsce Pamięci obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. To łącznie 191 hektarów terenu, z czego na Auschwitz I przypada 20 ha, a na Birkenau aż 171 ha.

Pierwszą wystawę na terenie byłego KL Auschwitz otwarto w 1947 roku. Trzy lata później została rozbudowana. Przedstawiono w niej historię zagłady i warunki codziennej obozowej rzeczywistości więźniów.
Od 1960 roku zaczęły w byłym KL Auschwitz powstawać „wystawy narodowe”, a tworzone z inicjatywy byłych więźniów z różnych krajów, zrzeszonych w Międzynarodowym Komitecie Oświęcimskim.
W 1979 r. tereny byłego KL Auschwitz-Birkenau wpisane zostały do międzynarodowego rejestru dóbr dziedzictwa światowego UNESCO.
Od 1988 roku trzykilometrowy odcinek pomiędzy obozami KL Auschwitz I i KL Auschwitz II Birkenau jest trasą Marszu Żywyc, w którym Żydzi z całego świata, pokonując tzw. drogę śmierci, oddają hołd ofiarom Holokaustu.

Bądź na bieżąco i obserwuj
- III edycja biegania w gminie Oświęcim. WIDEO, ZDJĘCIA
- Mocna impreza na powitanie lata w Oświęcimiu. Były tłumy fanów muzyki
- Policjanci z Oświęcimia pilotowali pojazd rodziców jadących z chorym dzieckiem
- Pożar Synthosu, zawalona kamienica i zerwany dach. Trzy niebezpieczne zdarzenia
- Soła Oświęcim zapisała bogatą kartę w dziejach miasta. Ta historia liczy już 105 lat!
- Hokeiści Unii Oświęcim uganiali się za piłką. Zmierzyli się z Iskrą Brzezinka