https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minęło 77 lat od utworzenia Muzeum Auschwitz-Birkenau. Stało się to mocy ustawy sejmowej

Jerzy Zaborski
Wideo
od 12 lat
2 lipca minęło 77. lat od utworzenia Muzeum Auschwitz-Birkenau. Stało się to mocy ustawy sejmowej o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów. Wsłuchano się w głos byłych więźniów o konieczności utworzenia Miejsca Pamięci na terenie byłej fabryki śmierci.

Obóz KL Auschwitz na początku był przeznaczony głównie dla polskich patriotów. Dopiero od 1942 roku stał się miejscem zagłady Żydów nie tylko z Polski, ale i z całej Europy, a ich eksterminacja na skalę „przemysłową” przypadła na okres od maja do sierpnia 1944 roku.

Miejsce Pamięci obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. To łącznie 191 hektarów terenu, z czego na Auschwitz I przypada 20 ha, a na Birkenau aż 171 ha.

"Brama Śmierci" w KL Auschwitz II - Birkenau. przez którą wjeżdżały pociągi z ludźmi przeznaczonymi na zagładę.
"Brama Śmierci" w KL Auschwitz II - Birkenau. przez którą wjeżdżały pociągi z ludźmi przeznaczonymi na zagładę. Jerzy Zaborski

Pierwszą wystawę na terenie byłego KL Auschwitz otwarto w 1947 roku. Trzy lata później została rozbudowana. Przedstawiono w niej historię zagłady i warunki codziennej obozowej rzeczywistości więźniów.

Od 1960 roku zaczęły w byłym KL Auschwitz powstawać „wystawy narodowe”,  a tworzone z inicjatywy byłych więźniów z różnych krajów, zrzeszonych w Międzynarodowym Komitecie Oświęcimskim.

W 1979 r. tereny byłego KL Auschwitz-Birkenau wpisane zostały do międzynarodowego rejestru dóbr dziedzictwa światowego UNESCO.

Od 1988 roku trzykilometrowy odcinek pomiędzy obozami KL Auschwitz I i KL Auschwitz II Birkenau jest trasą Marszu Żywyc, w którym Żydzi z całego świata, pokonując tzw. drogę śmierci, oddają hołd ofiarom Holokaustu.

Co roku drogę pomiędzy obozami KL Auschwitz I i KL Auschwitz II Birkenau pokonują młodzi Żydzi z całego świata w Marszu Żywych, oddając hołd ofiarom
Co roku drogę pomiędzy obozami KL Auschwitz I i KL Auschwitz II Birkenau pokonują młodzi Żydzi z całego świata w Marszu Żywych, oddając hołd ofiarom Holokaustu. Jerzy Zaborski
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska