Jak informuje UJ: - Do zadań zespołu należy wypracowanie propozycji rozwiązań, w tym rozwiązań prawnych, dotyczących działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą oraz wzmocnienia pozycji polskich naukowców na arenie międzynarodowej. Przewodniczącym gremium został dr hab. Łukasz Zamęcki z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
W skład zespołu - oprócz dr. hab. Bartłomieja Guzika, prof. UJ - weszli ponadto:
- Cezary Błaszczyk,
- prof. Anna Chrobok z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej,
- dr hab. inż. Jan Kazak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
- Anna Kiryjow-Radzka, prezes Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich "PRom",
- Ewa Kiszka, kierownik Biura ds. Umiędzynarodowienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
- Marcin Kraska, wiceprezes ds. współpracy międzynarodowej Sieci Badawczej Łukasiewicz,
- prof. Marek Kwiek, dyrektor Centrum Studiów nad Polityką Publiczną i kierownik Katedry UNESCO Badań Instytucjonalnych i Polityki Szkolnictwa Wyższego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- dr Marcin Liana, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Nauki,
- dr Marta Łazarowicz-Kowalik, wiceprezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej,
- Mirosław Marczewski, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji,
- dr Zofia Sawicka, zastępca dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej,
- Joanna Stachyra,
- Agnieszka Stefaniak-Hrycko, dyrektor Stacji Naukowej PAN w Rzymie,
- dr hab. Jakub Zajączkowski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego,
- Waldemar Zbytek, prezes Zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości,
- Marta Zielińska.
Dr hab. Bartłomiej Guzik, prof. UJ pracuje w Instytucie Kardiologii UJ CM, od lutego br. p.o. dyrektor w 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Krakowie. Jego zainteresowania naukowe i główne kierunki badań to m.in. interwencyjne leczenie chorób serca i naczyń ze szczególnym naciskiem na chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze i znaczenie procesu zapalnego oraz dysfunkcji śródbłonka w jego etiopatogenezie, upośledzenie mikrokrążenia wieńcowego i kardiologia sportowa ze szczególnym uwzględnieniem badań czynnościowych i wydolnościowych.
Pasjonat podróży, pływania, rowerów i sztucznej inteligencji. Twórca Specjalistycznego Szpitala Polowego na Rynku w Krakowie dla Biednych i Potrzebujących. Jest prezesem Fundacji Kształcenia Medycznego, a także członkiem Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Jest założycielem i prezesem Fundacji Centrum Dobroczynności Lekarskiej im. prof. Teresy Adamek-Guzik i Jana Guzika. Od lat jest zaangażowany w misję "Doctors Africa". Tworzą ją studenci i wykładowcy, który dostarczają sprzęt medyczny do Tanzanii i Ugandy oraz szkolą miejscowych lekarzy, ratowników i pielęgniarki.
Polacy czytają więcej
