"Pasja według św. Jana" Johanna Sebastiana Bacha w interpretacji Jordiego Savalla to niezwykłe doświadczenie nie tylko muzyczne, ale i duchowe, które pozwala na jeszcze głębsze przeżycie Wielkiego Postu. Premiera tego pełnego dramatyzmu dzieła miała miejsce w Wielki Piątek 1724 roku w kościele św. Mikołaja w Lipsku. Teraz, w 300. rocznicę tamtego wydarzenia, możemy na nowo odkrywać geniusz kompozytora oraz zgłębiać tę fundamentalną dla naszej kultury historię.
Arcydzieło baroku wykona Jordi Savall oraz dwa doskonałe zespoły, którymi pokieruje: La Capella Reial de Catalunya oraz Le Concert des Nations. Tekst Ewangelii św. Jana, podkreślający boskość Jezusa i jego transcendencję, wspaniale ożywa w Bachowskiej kompozycji. Tutaj Jezus nie jest barankiem prowadzonym na rzeź, lecz Panem i Władcą, który nie zna strachu. Wie, że pokona śmierć, co w głęboki sposób oddają dźwięki i słowa dzieła.
Tradycja czytania pasji i wykonywania jej muzycznych opracowań w Wielkim Tygodniu nabiera nowego wymiaru, gdy doświadczamy jej na najwyższym poziomie artystycznym, a taki zapewni Savall i jego zespoły. "Pasja według św. Jana" opowiada o ostatnich chwilach życia Chrystusa, a naszym przewodnikiem przez muzyczne arcydzieło i tę pełną symboliki historię jest sam Ewangelista – solista, który w sposób niezwykle sugestywny przekazuje biblijny tekst.
Johann Sebastian Bach uzupełnił ponadto ewangeliczny przekaz poezją pasyjną autorstwa Bartholda Heinricha Brockesa, Christiana Heinricha Postela czy Christiana Weisego oraz słowami tradycyjnych pieśni kościelnych, tworząc w ten sposób mistyczną i głęboko poruszającą opowieść o męce, ale przede wszystkim o triumfie Chrystusa nad grzechem i śmiercią.
Przedsprzedaż biletów na stronie KBF: BILETY i Eventim oraz w aplikacji KBF: BILETY.
- Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Krakowie? Ranking dzielnic 2024
- Najpiękniejsze pary z krakowskich studniówek! To one przyciągały wzrok
- Pistacjowe croissanty robią furorę w internecie! Gdzie można je zjeść w Krakowie?
- Zimowe wycieczki w Tatry z dziećmi. Zobaczcie łatwe i przyjemne szlaki w górach
Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!
