Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młoda piosenkarka Luna została reprezentantką Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji 2024

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Luna
Luna Materiały prasowe
Luna z utworem „The Tower” już w maju poleci do Szwecji, gdzie będzie reprezentować Polskę w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji. Wybór młodej piosenkarki dokonany w poniedziałek rano przez komisję powołaną przez TVP wzbudził liczne kontrowersje. Wielu sympatyków festiwalu liczyło, że do Sztokholmu wybierze się Justyna Steczkowska z utworem "Witch-er". Tak się jednak nie stanie. Czy Luna sprawi, że Polska wreszcie odniesie sukces na festiwalu?

O tym, że to właśnie Luna z piosenką „The Tower” będzie reprezentować Polskę podczas tegorocznej Eurowizji zdecydowała 5-osobowa Komisja Konkursowa w składzie: Piotr Klatt – dziennikarz muzyczny związany z Radiem Dla Ciebie i producent programów muzycznych, Łukasz Piter – Dyrektor Muzyczny Radia ZET, Michał Hańczak – dziennikarz muzyczny Radia Eska, Kasia Moś – wokalistka, reprezentantka Polski na Eurowizji 2017 oraz Konrad Szczęsny – Prezes OGAE Polska.

Każdy z członków komisji, po przesłuchaniu i ocenieniu wszystkich zgłoszonych utworów, wskazał dziesięciu faworytów, którym przydzielił punkty w skali od 1 do 10. Piosenka Luny zebrała najwięcej, bo aż 34 punkty, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji i wygrywając krajowe preselekcje do 68. Konkursu Piosenki Eurowizji.

24-letnia wokalistka, obdarzona oryginalnym głosem oraz niebanalną aparycją, przekonała do siebie członków komisji konkursowej, którzy wybrali jej utwór spośród aż 212 zgłoszonych propozycji.

- Spełnia się moje wielkie marzenie! – nie kryje emocji Luna. – Musiałam poczekać na dobry czas, aby móc spróbować je spełnić, ale oto jestem. Sama nie mogę jeszcze w to uwierzyć! - dodaje.

Piosenka „The Tower”, z którą Luna pojedzie w maju do Szwecji, powstała w Wielkiej Brytanii we współpracy z Fyfe oraz Maxem Cooke. Utwór został napisany specjalnie z myślą o Eurowizji.

„The Tower” to – jak deklaruje artystka – „manifest wolności i siły. Wyjście z mroku i ciemności. Porzucenie więzów, blokad, ograniczeń, negatywnych schematów i relacji. Zburzenie wieży i wyjście na świat”.

- The Tower” to manifest wolności i siły. Wyjście z mroku i ciemności – opowiada Luna. – Porzucenie więzów, blokad, ograniczeń, negatywnych schematów i relacji. Zburzenie wieży i wyjście na świat. To uświadomienie sobie własnej siły, pełni i tego, że ograniczenia są naszym tworem. Wieża to miejsce, czy ten stan, który budujemy my sami.

Do piosenki powstał klip, który doskonale ilustruje walkę o siebie.

- Symboliczna gra w szachy w klipie odzwierciedla relacje, które utrzymuję w życiu – mówi wokalistka. – A pojawiający się przeciwnicy reprezentują różne sfery mojego życia i walkę, która się w nich rozgrywa. Wymiana zdań, spojrzeń, przekraczanie granic. Ostateczna i najważniejsza gra jednak odbywa się w mojej głowie. Widząc siebie z przyszłości muszę wygrać z samą sobą.

Po ogłoszeniu wyników, w internecie rozgorzała burza: wielu fanów konkursu Eurowizji liczyło, że TVP postawi na Justynę Steczkowską i jej piosenkę "Witch-er". Tak się jednak nie stało. Mimo, że nie zabrakło w sieci pochwał dla Luny, generalnie większości internautów nie spodobała się decyzja telewizyjnej komisji. Rywalizację z Luną przegrała nie tylko Steczkowska, ale również takie gwiazdy, jak Kayah czy Natasza Urbnańska.

Luna ma 24 lata i studiuje Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim. Śpiewa, gra na skrzypcach i fortepianie, jest instruktorem jogi. Pisze i komponuje. Sztuka, filozofia, moda i astrologia to jej największe pasje. Kocha książki, Nicka Cava i Bjork. Jej przyjaciele i współpracownicy mówią, że emanuje światłem, pozytywną energią i tajemniczym wdziękiem, trochę jakby nie z tego świata.

Ze sceną związana jest od dziecka. Śpiewała i tańczyła na deskach warszawskich teatrów muzycznych i opery. Zadebiutowała piosenką i teledyskiem „Luna”. Charakter i estetyka tego utworu nakreśliły wyraźny kierunek, w jakim zaczęła świadomie podążać. W listopadzie 2021 roku ukazała się anglojęzyczna EP-ka Luny „Caught In The Night”, a jej wizerunek – za sprawą akcji Spotify Equal – trafił na billboard przy nowojorskim Times Square. Kilka miesięcy później Luna została nominowana w kategorii „Odkrycie roku” w plebiscycie Bestsellery Empiku 2021.

Niecały rok później artystka wydała debiutancki album „Nocne zmory”. Koncert promocyjny w warszawskim Niebie przyciągnął tłumy fanów, sala pękała w szwach. Po wydaniu płyty Luna wystąpiła na najlepszych polskich festiwalach muzycznych, nie wyłączając imprez muzycznych tej rangi, co Off Festiwal, Męskie Granie, Lekko Festiwal, Jabłonki, Edison, Great September czy Wschód kultury.

W 2023 roku Luna rozpoczęła współpracę z producentami z Wielkiej Brytanii i Szwecji. Stworzyła piosenki dla siebie i dla artystów zagranicznych. Jej „Subterranean” nagrane dla DJ Miss Monique ma ponad 3 miliony odtworzeń w serwisach streamingowych.. Jeszcze w tym tygodniu Luna leci do Londynu kończyć kolejne piosenki.

Najbliższy Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowany zostanie po raz sześćdziesiąty ósmy. Za sprawą zwycięstwa Loreen w ubiegłorocznym konkursie, gospodarzem tegorocznego wydarzenia została Szwecja. Konkurs zorganizowany zostanie w stolicy regionu Skania, mieście Malmö. Półfinały zaplanowano na 7 i 9 maja. Reprezentantka Polski wystąpi w pierwszym półfinale 7 maja. Wielki finał odbędzie się 11 maja 2024. Wszystkie koncerty będzie można oglądać na żywo w Telewizji Polskiej. Hasło konkursu to „United By Music”. W tegorocznej edycji udział weźmie 37 krajów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska