Czy Polsce grozi blackout?

Urodziła się w 1983 roku w Kirgistanie, gdzie wysiedlono część jej rodziny za czasów Stalina. Kiedy Ukraina odzyskała niepodległość, wróciła z najbliższymi na Krym. Wychowała się w duchu tolerancji religijnej: jej ojciec jest muzułmaninem, a matka – chrześcijanką. Od dziecka rwała się do śpiewania, rodzice zapisali ją więc do szkoły muzycznej, którą potem kontynuowała ucząc się śpiewu operowego.
Pierwszy album nagrała w 2011 roku. „For Every Heart” przyniósł jej lokalną popularność, którą zdyskontowała pięć lat później, wygrywając festiwal Eurowizji piosenką „1944”, opowiadającą o przymusowych wysiedleniach Tatarów krymskich w czasie II wojny światowej. Nagranie trafiło na czwartą płytę Jamali. Krążek „1944” zawierał nowocześnie zaaranżowane piosenki, łączące wschodni folklor z taneczną elektroniką.
Po wybuchu wojny w Ukrainie, Jamala zaangażowała się mocno w pomoc swym walczącym rodakom. Odwiedziła ponad 20 krajów z akcjami charytatywnymi i wzięła udział w talent-show „Taniec z gwiazdami”, podczas którego wspólnie z Fundacją Polsat zbierała fundusze na wsparcie ukraińskich dzieci. Przekaże również część wpływów ze sprzedaży biletów na swe obecne koncerty w Polsce na fundusz „Come Back Alive”.