- Jesteśmy oddolnym ruchem uczniów i uczennic sprzeciwiających się bierności polityków wobec postępujących zmian klimatycznych. Nie zgadzamy się na przemilczanie i ignorowanie problemu, który jest kluczową kwestią dla naszej przyszłości. To my - młodzi ludzie - w największym stopniu będziemy odczuwać skutki dzisiejszego braku decyzji - mówi Krzysztof Marucha, wypowiadający się w imieniu Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (MST), którego jest współtwórcą.
W styczniu tego roku MST sporządził uwagi, które złożył do Ministra Energii w celu ukazania sprzeciwu wobec polskiej polityki węglowej. Oprócz tego młodzi ludzie żądają:
- edukacji w szkołach, która będzie uświadamiać przyczyny i skutki zmian klimatycznych,
- zapewnienia odpowiedzialnego wobec środowiska funkcjonowania placówek szkolnych,
- dostępu do informacji pozwalających dokonywania świadomych wyborów konsumenckich,
- uznania zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi za temat priorytetowy w mediach i przestrzeni publicznej
W piątek 15 marca młodzi ludzie, zamiast iść do szkoły, wyszli na ulice. Strajk odbył się na całym świecie. W Krakowie zaczął się na Rynku Głównym. W manifestacji wzięło udział ok. 300 osób. Strajk następnie przeniósł się pod krakowski magistrat na placu Wszystkich Świętych.
Tam uwieczniony został symboliczny obrazek. Pośród manifestującej młodzieży, która domaga się dbania o środowisko, walki z globalnym ociepleniem czy zanieczyszczeniem powietrza, utknął lexus Jacka Majchrowskiego. Na magistrackim parkingu, będącego symbolem, z którego radni i urzędnicy nie chcą zrezygnować, jak zwykle było tłoczno od samochodów. Gdy prezydencka limuzyna chciała odjechać, utknęła pośród młodzieży, bo drogę zagrodził jej zaparkowany samochód jednego z radnych...
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny z wsparciem naukowców
Ponad 200 polskich naukowców podpisało się pod listem poparcia dla klimatycznego strajku młodzieży. „Niniejszym zdecydowanie potwierdzamy, że w środowisku naukowym panuje konsensus, wskazywany przez młodzież jako podstawa ich oburzenia i protestu: klimat się ociepla, a przyczyną tego jest działalność człowieka”, napisali naukowcy w liście otwartym.
Zapoczątkowane przez 16-letnią Gretę Thunberg, ta otrzymała właśnie nominację do Pokojowej Nagrody Nobla, szkolne strajki dla klimatu to ogólnoświatowy ruch młodzieży, która domaga się podjęcia zdecydowanych działań w celu powstrzymania zmian klimatu. Młodzi domagają się jak najszybszego odejścia od paliw kopalnych oraz podejmowania decyzji politycznych z perspektywą, która obejmuje także ich przyszłość. Dziś protesty odbywają się w niemal 100 krajach i ponad 1000 miast świata. W tym kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Już jednak zapowiedziano kolejne.

Polscy naukowcy, śladem ich kolegów z Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii, przygotowali list otwarty, w którym dziękują młodzieży podejmującej klimatyczny strajk i wspierają jej działania. „Ci młodzi ludzie pokazują, że ich wyobraźnia sięga dalej, niż najbliższe parę lat, które wydaje się być horyzontem myślenia większości polityków.
Młodzież zrozumiała przekaz tysięcy naukowców z całego świata: jeśli nie zatrzymamy spalania paliw kopalnych, Ziemia zostanie wytrącona z równowagi, w której funkcjonowała od tysięcy lat, a dotkliwe skutki będzie odczuwać właśnie ich pokolenie. Potrzebujemy rewolucji, która nada najwyższą wagę polityce klimatycznej”, mówi dr hab. Wiktor Kotowski, który był jednym z inicjatorów listu naukowców.
Pod listem podpisało się dotąd 228 osób. W tym pracownicy najlepszych polskich uczelni i instytutów badawczych. Między innymi Uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego, Wrocławskiego, Łódzkiego, Gdańskiego, Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskiej Akademii Nauk.
„Niniejszym zdecydowanie potwierdzamy, że w środowisku naukowym panuje konsensus, wskazywany przez młodzież jako podstawa ich oburzenia i protestu: klimat się ociepla, a przyczyną tego jest działalność człowieka. Szybkie i bardzo znaczące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery jest podstawowym warunkiem uniknięcia przez ludzkość klimatycznej katastrofy”, piszą.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ: