MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mniej interwencji strażników miejskich. "Walka ze smogiem przynosi efekty". Nadal można uzyskać dofinansowanie na wymianę starego pieca

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Mniej interwencji strażników miejskich. "Walka ze smogiem przynosi efekty". Nadal można uzyskać dofinansowanie na wymianę starego pieca
Mniej interwencji strażników miejskich. "Walka ze smogiem przynosi efekty". Nadal można uzyskać dofinansowanie na wymianę starego pieca Anna Kaczmarz
- W Krakowie oddychamy coraz lepszym powietrzem. Walka ze smogiem przynosi efekty. Najbardziej wymiernym rezultatem tej walki jest systematycznie malejąca liczba zgłoszeń wpływających do dyżurnych straży miejskiej. Do tego zdecydowana większość z nich dotyczy posesji i nieruchomości znajdujących się na terenie gmin ościennych- informuje krakowska straż miejska. Jednocześnie magistrat przypomina, że nadal można składać wnioski o udzielenie dotacji w ramach programu „Stop smog”.

Strażnicy miejscy informują, że w minionych latach przyjęto zgłoszenia interwencyjne:

  • Sezon 2019/2020 - 2545
  • Sezon 2020/2021 - 840
  • Sezon 2021/2022 - 412
  • Sezon 2022/2023 - 318
  • Sezon 2023/2024 - 236

- Od października 2023, do marca 2024, strażnicy miejscy przeprowadzili 580 kontroli przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej. Ujawnili 17 wykroczeń, nałożyli 9 mandatów karnych, sporządzili 2 wnioski o ukaranie do sądu, pouczyli 6 osób - wylicza krakowska straż miejska i dodaje: - W Krakowie od lat notujemy coraz niższe wartości pyłów zawieszonych. Bez wątpienia wpływ na taki stan rzeczy ma obowiązująca od 1 września 2019 roku uchwała antysmogowa oraz działania prewencyjne miasta. Przypomnijmy, że w instalacjach grzewczych dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych tj. gazu ziemnego wysokometanowego, zaazotowanego lub lekkiego oleju opałowego.

Krakowski Alarm Smogowy komentuje

- Jakość powietrza w Krakowie rzeczywiście uległa znaczącej poprawie w przeciągu ostatniej dekady. Z około 120 "dni smogowych" (a więc dni gdy stężenie pyłów jest zbyt wysokie) w 2012 roku zeszliśmy do koło 16 takich dni w 2023 roku. Obowiązujące normy dla pyłów zostały spełnione na wszystkich stacjach. Główną rolę odegrało tu wejście w życie zakazu palenie węglem i drewnem w Krakowie. Większość instalacji, która służyła do spalania tych paliw została wymieniona na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, z sieci gazowej lub ogrzewanie elektryczne. Nie dziwi więc, że również jest coraz mniej zgłoszeń dotyczących "kopcących" sąsiadów. Kolejne kroki do poprawy jakości powietrza w mieście to likwidacja "kopciuchów", a więc starych kotłów na węgiel i drewno, w okalających Kraków gminach oraz ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących z transportu samochodowego - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Uzyskaj dofinansowanie na wymianę starych urządzeń grzewczych

Urzędnicy z krakowskiego magistratu przypominają, że 10 kwietnia ruszył nabór wniosków o udzielenie dotacji w ramach programu „Stop smog”.

- Jeśli chcesz wymienić swoje stare, ponad 10-etnie wysokoemisyjne urządzenie grzewcze np. kocioł gazowy, ogrzewanie olejowe, na spełniające standardy niskoemisyjne oraz dodatkowo wykonać termomodernizację budynku, do 30 kwietnia złóż wniosek i uzyskaj dofinansowanie - wyjaśniają urzędnicy.

Wysokość dofinansowania w ramach programu wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 52 966,10 zł dla jednego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego o dwóch lokalach, dla jednego lokalu.

Program „Stop smog” skierowany jest do osób dotkniętych ubóstwem energetycznym, tj. najmniej zamożnych gospodarstw domowych w gminie. Ma na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń, poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej budynków.

Beneficjentami programu „Stop smog” mogą być osoby, których dochód miesięczny:

  • w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza kwoty 3 116,68 zł netto/miesiąc na jednego członka gospodarstwa domowego (co stanowi 175% kwoty najniższej emerytury)
  • w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza kwoty 2 226,20 zł netto/miesiąc na jednego członka gospodarstwa domowego (co stanowi 125% kwoty najniższej emerytury).

Polacy czytają więcej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska