FLESZ - Szczepionka na COVID nie zakończy pandemii
Wszyscy z niecierpliwością czekają na szczepionkę przeciw koronawirusowi
Ministerstwo Zdrowia odnotowało w poniedziałek (7.12) duży spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem. W Małopolsce było ich 214 (dzień wcześniej o 166 więcej), natomiast w całym kraju 4423 (o ponad 4,7 tys. mniej niż w niedzielę). Zdecydowanie spadła również liczba zgonów: minionej doby zmarły 92 osoby. Kilka dni wcześniej ta liczba sięgała nawet ponad 600.
To jeszcze nie oznacza, że pandemia jest w odwrocie, ale takich spadków nie było już dawno. Tymczasem wszyscy z niecierpliwością czekają na szczepionkę przeciw koronawirusowi. To ona może okazać się kluczowa w zatrzymaniu dalszego rozprzestrzeniania się groźnego wirusa.
Niestety w przypadku wielu Polaków to oczekiwanie może potrwać jeszcze wiele miesięcy. Świadczą o tym słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
- Myślę, że w optymistycznej wersji w połowie stycznia zaczną docierać do Polski szczepionki przeciw koronawirusowi. Szczepienia będą bezpłatne. Zaczniemy od szczepienia medyków i pacjentów, wymagających długookresowej opieki, potem będą to seniorzy i służby mundurowe. Te grupy to łącznie około 10 mln osób, które w wariancie optymistycznym uda się zaszczepić do czerwca - podkreśla Niedzielski.
W mediach już pojawiają się informacje, że zaszczepieni nie będą musieli nosić maseczek - nawet w przestrzeni publicznej - takie są nieoficjalne ustalenia Wirtualnej Polski.
Szczegóły rozwiązania są jeszcze dopracowywane. Zostaną ogłoszone wkrótce. Zwolnienie z nakazu noszenia maseczki będzie możliwe pod jednym warunkiem, zaszczepiony musiałby nosić ze sobą specjalne zaświadczenie na wypadek kontroli.
Tymczasem Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie wciąż apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza. Zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.
W przeszłości terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem "ptasiej" grypy A (H5N1).
Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, mają po przetoczeniu zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem. Krótko mówiąc: osocze ozdrowieńca może uratować życie chorych na COVID-19.
Ozdrowieńcy, którzy oddadzą osocze, mogą liczyć nie tylko na wdzięczność ze strony chorych, ale również na nagrody. Przykład? Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, za oddanie osocza można otrzymać choćby darmowy portret.
Akcja Portret Za Osocze jest podziękowaniem fotografów z całej Polski dla osób, które oddadzą osocze i wspomogą nas w walce z pandemią. Do akcji dołączyli również krakowscy fotografowie - czytamy na stronie Centrum.
Jedynym warunkiem jest podanie podczas rejestracji, że chce się wziąć udział w akcji i oddać osocze. - My wystawimy wtedy potwierdzenie, z którym będzie można wykonać darmowy portret - informuje RCKiK w Krakowie. To jednak nie koniec niespodzianek. Za oddanie osocza można również otrzymać darmowy posiłek i przekąskę od firmy ŻarWOK, która zajmuje się usługami kateringowymi.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Organizator orgii w Brukseli poszukiwany przez policję z Wadowic?
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
