Co roku wydarzenie gromadzi kilkaset osób. Pierwsza msza w intencji ks. Gurgacza odbyła się w 1998 r. W tegorocznych uroczystościach wzięli udział: kpt. Stefan Kulig „Wicher” - partyzant PPAN, krewni ś.p. o. Władysława Gurgacza SJ oraz Stanisława Pióro ps. „Emir”, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i gminnych, Zakon Rycerzy Jana Pawła II, leśnicy, harcerze oraz liczne poczty sztandarowe.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie reprezentowali dyrektor dr hab. Filip Musiał oraz Roksana Szczypta-Szczęch z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN. Organizatorem uroczystości był Jerzy Basiaga prezes fundacji „Osądź mnie Boże" im. Ks. Władysława Gurgacza TJ i PPAN.
Przy pomniku ks. Gurgacza została zaciągnięta warta honorowa grupy rekonstrukcyjnej GRH "Żandarmeria". Po mszy św., odczytano tam apel poległych i złożono wieńce.
Ks. Władysław Gurgacz (1914-1949) był kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych był pod Halą Łabowską. Dowodził nimi Stanisław Pióro ps. Emir.
Ks. Gurgacza aresztowano w Krakowie w 1948 roku. W pokazowym procesie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 roku strzałem w tył głowy w więzieniu na Montelupich w Krakowie. Tuż przed śmiercią, stojąc przed trybunałem powiedział: - Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?... Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę.
- Ohydztwa, które kazali nam jeść w dzieciństwie. Pamiętacie?
- Trwa budowa prywatnego akademika, zajrzeliśmy do środka
- Szkieletor zmieni się nie do poznania [ZDJĘCIA]
- Imponująca budowa zakopianki, wkrótce nią pojedziemy!
- W te miejsca polecisz z Krakowa za mniej niż 100 zł
- Kolejki do lekarzy. Tyle poczekasz na wizytę, badanie i operacje w Małopolsce
FLESZ - Parkowanie drożeje. Znamy nowe stawki
