Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monika Bednarek dyrektorką Muzeum KL Plaszow. Wcześniej koordynowała powstawaniu instytucji

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Monika Bednarek dyrektorką Muzeum KL Plaszow
Monika Bednarek dyrektorką Muzeum KL Plaszow fot. Piotr Wojnarowski / Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa
Monika Bednarek została dyrektorką Muzeum KL Plaszow. Kustoszka Muzeum Krakowa od trzech lat koordynuje działania związane z tworzeniem Muzeum KL Plaszow. Akt powołania z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego Monika Bednarek odebrała 8 grudnia. Swoją funkcję nowa dyrektorka będzie pełniła do 31 grudnia 2028 r.

Muzeum Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) rozpoczęło działalność 1 stycznia 2021 r. Od 1 marca 2021 r. jest instytucją współprowadzoną przez Gminę Miejską Kraków oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obecna dyrektorka instytucji dotychczas zaangażowana była w powstawanie muzeum. Od 2021 roku, jako pełnomocniczka dyrektora Muzeum Krakowa ds. Muzeum KL Plaszow, pełni funkcję Reprezentanta Zarządcy tego muzeum, organizując pracę instytucji.

Monika Bednarek jest starszym kustoszem Muzeum Krakowa. Z tą instytucją jest związana od dwóch dekad. Wielokrotnie dała wyraz swojemu profesjonalizmowi i skuteczności w realizacji muzealnych projektów, ale także kompetencjom w codziennej pracy w ramach Trasy Pamięci Muzeum Krakowa. Ukończyła studia historyczne i muzeologiczne (podyplomowe) na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1999 pracuje w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. W latach 2003-2020 kierowała oddziałem muzeum poświęconym historii Krakowa w czasie Il wojny światowej, w którego skład wchodzą Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Ulica Pomorska oraz Apteka pod Orłem.

W latach 2007-2010 była kuratorką wystawy stałej „Kraków − czas okupacji 1939-1945" w Fabryce Emalia Oskara Schindlera oraz współautorką scenariusza tej wystawy. W latach 2012-2013 była kuratorką wystawy stałej „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim” w Aptece pod Orłem. Jest autorką artykułów na temat historii Krakowa w latach 1939-1945, przewodników po wystawach Muzeum Krakowa oraz opiekunem naukowym konferencji i wydawnictw pokonferencyjnych, bierze udział w pracach Kolegium Wydawniczego Muzeum. Uczestniczyła w stypendiach i stażach naukowych w Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych (2008 i 2019).

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942−1945) rozpoczęło działalność 1 stycznia 2021 r. na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa. Jednostka zarządzana jest przez Muzeum Krakowa.

Muzeum powstało, by objąć opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow, funkcjonującym w latach 1942–1945. Ocenia się, że przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości. W obozie zostało zamordowanych 5–6 tys. ludzi.

Zadaniem jednostki muzealnej jest praca badawcza i edukacyjna na rzecz pamięci o historii KL Plaszow i o jego ofiarach. Pod opieką instytucji znajduje się teren poobozowy, wpisany do rejestru zabytków, oraz historyczny budynek – Szary Dom. W bezpośrednim sąsiedztwie terenu poobozowego powstanie budynek Memoriału. Zarówno w Szarym Domu, jak i w Memoriale znajdzie się wystawa stała o obozie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska