https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiadomo, jak będzie wyglądał teren po byłym KL Plaszow

Anna Piątkowska
Tak dziś wygląda teren Muzeum Kl Plaszow
Tak dziś wygląda teren Muzeum Kl Plaszow Aneta Zurek / Polska Press
W piątek, 2 czerwca podpisano umowę między Muzeum KL Plaszow i firmą RE-Bau na zagospodarowanie terenu po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow. To pierwszy etap budowy muzeum, zwiedzający do nowego budynku, upamiętniającego więźniów znajdującego się tu podczas II wojny świtowej obozu, mają wejść w 2026 roku.

Zagospodarowanie terenu po byłym obozie koncentracyjnym Plaszow to pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow.

Podpisana 2 czerwca umowa obejmuje wykonanie dróg i ścieżek, oznaczenie przebiegu granic zachowanego terenu po byłym obozie i przebiegu granic dwóch cmentarzy, oznaczenie punktów terenowych i przystanków historycznych, wykonanie tablic z informacjami i regulaminami, wykonanie konstrukcji pod makiety dla osób z dysfunkcją wzroku, wykonanie małej architektury oraz wykonanie okien ekspozycyjnych w terenie. Zakończenie prac planowane jest do końca tego roku.

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942−1945) rozpoczęło działalność 1 stycznia 2021 r. na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa. Jednostka zarządzana jest przez Muzeum Krakowa.

Muzeum powstało, by objąć opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow, funkcjonującym w latach 1942–1945. Ocenia się, że przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości. W obozie zostało zamordowanych 5–6 tys. ludzi.

Zadaniem jednostki muzealnej jest praca badawcza i edukacyjna na rzecz pamięci o historii KL Plaszow i o jego ofiarach. Pod opieką instytucji znajduje się teren poobozowy, wpisany do rejestru zabytków, oraz historyczny budynek – Szary Dom. W bezpośrednim sąsiedztwie terenu poobozowego powstanie budynek Memoriału. Zarówno w Szarym Domu, jak i w Memoriale znajdzie się wystawa stała o obozie.

Jak będzie wyglądało Muzeum Kl Plaszow?

"Utworzenie instytucji, uporządkowanie terenu i budowa budynku wystawowego – Memoriału – są podyktowane potrzebą ugruntowania wiedzy o istnieniu niemieckiego obozu koncentracyjnego i pracy przymusowej w Krakowie podczas II wojny światowej" - czytamy na stronie internetowej muzeum.

- KL Plaszów to jedno z ostatnich tego typu miejsc, które nie zostało jeszcze w sposób właściwy zaopiekowane przez polskie państwo - mówił wicepremier w sierpnia 2021 roku, podczas wizyty na terenie Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942 – 1945). - Chcemy zorganizować tutaj cywilizowane miejsce pamięci, muzeum, które będzie w jeszcze lepszy sposób przypominało i edukowało o tym, co się w tym miejscu działo w czasie II wojny światowej - dodał Gliński.

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow będzie obejmować teren poobozowy, Szary Dom, Memoriał KL Plaszow oraz Pomnik Dźwiękowy KL Plaszow. Ponadto przygotowane zostaną trasy zwiedzania terenu byłego obozu oraz dwie wystawy stałe: w nowym budynku (Memoriale) oraz w historycznym Szarym Domu.

W budynku Memoriału, położonym tuż za obszarem byłego obozu, znajdować się będzie wystawa historyczna - to głowny budynek muzealny. Architekci wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu i zaprojektowali obiekt wtopiony w skarpę, ukryty pod ziemią, z widoczną jedynie elewacją frontową. Budynek z terenem połączy tunel przechodzący pod ulicą Swoszowicką.

Zgodnie z aktualną koncepcją teren Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow pozostałby częściowo otwarty, a zadaniem muzeum będzie dbanie o to, by na tym terenie zachowywane były zasady życia społecznego

W grudniu 2022 r. rozstrzygnięto konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow. Najlepszy projekt, zdaniem Komisji konkursowej przedstawiła pracownia Koza Nostra z Krakowa.

"Użyte środki wyrazu są trafne oraz adekwatne do tematyki ekspozycji. Wykorzystanie kamienia wapiennego do aranżacji obu części wystawy tworzy narrację silnie związaną z historią KL Plaszow. Stanowi także łącznik z fasadą budynku Memoriału, skomponowanej z wapienia. Ostatni fragment wystawy w Memoriale, otwarty na teren dawnego obozu, płynnie wprowadza zwiedzających na teren miejsca pamięci, łącząc tym samym ekspozycję z obszarem byłego obozu. Dzięki zastosowanym zabiegom aranżacyjnym umiejętnie i oszczędnie połączono wszystkie trzy składowe upamiętnienia - dwie części wystawy stałej wraz z terenem poobozowym" - tak brzmi ocena zwycięskiej pracy, którą przekazuje po rozstrzygnięciu konkursu Muzeum KL Plaszow.

Muzeum KL Plaszow uzyskało pozwolenia na budowę dla Szarego Domu, Memoriału oraz terenu poobozowego. Na przełomie 2022 i 2023 r. ogłoszono przetarg na budowę Memoriału, rozpoczęcie budowy ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Inwestycja finansowana jest przez Gminę Miejską Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakończenie budowy Muzeum KL Plaszow planowane jest na koniec 2025 r.

Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 50 mln zł. W podpisanym w czerwcu 2020 roku liście intencyjnym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i gmina Kraków zobowiązały się do końca 2025 roku przeznaczyć na realizację inwestycji po połowie tej kwoty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Ź
Źródło: N.Cz.!
„– Zapewniam państwa, że kiedy skończy się podsypywanie karmy tym hienom, tym szakalom, którzy żyją z relatywizacji realiów II wojny światowej na niekorzyść Polaków, kiedy skończy się dokarmianie, to w 9 na 10 przypadków skończy się ujadanie. Po prostu się skończy – oświadczył [poseł Braun].

– Gdzie jest to finansowanie? No to finansowanie jest w budżecie edukacji, budżecie kultury, jest w Polskiej Akademii Nauk, jest na uczelniach, niestety, finansowanych z budżetu państwa. Specjalne katedry do opluwania Polaków. Uniwersytet Warszawski oczywiście tutaj wiedzie prym, dzierży palmę pierwszeństwa – powiedział Braun, wskazując, że finansowanie odbywa się także na poziomie województw, gmin, powiatów, czy nawet dzielnic.”
T
Trzymajmy rękę na pulsie
3 czerwca, 16:06, Karol:

Pytał ktoś krakowskich podatników czy chcą tego muzeum ? Jest pomnik upamiętniający martyrologię polskich obywateli narodowości żydowskiej i wystarczy. Poza tym czy większy okres od zakończenia wojny tym więcej dziwacznych instytucji i miejsc pracy dla histeryków i politycznych oszołomów. W Krakowie jest już wystarczająco miejsc pamięci.

Zdaje się, że Żydzi koniecznie chcą mieć kolejny na ziemiach polskich ośrodek antypolskiej propagandy — mają już w Warszawie i w Oświęcimiu, to czemu nie w Krakowie. A Gliński zrobi wszystko, czego Żydzi sobie zażyczą.

Może po wyborach, jeśli PiS przegra, da się z tego wycofać?

K
Karol
Pytał ktoś krakowskich podatników czy chcą tego muzeum ? Jest pomnik upamiętniający martyrologię polskich obywateli narodowości żydowskiej i wystarczy. Poza tym czy większy okres od zakończenia wojny tym więcej dziwacznych instytucji i miejsc pracy dla histeryków i politycznych oszołomów. W Krakowie jest już wystarczająco miejsc pamięci.
R
Rudy z Budy
A moze przyszedł czas aby wydawac pieniadze polskich podatkow na aktualnie zyjacych Polakow a nie na zmarlych juz Zydow?
D
Dobra rada
Zaniechać tego, wycofać się z tej umowy póki czas — bo NIE MA POTRZEBY ani sensu! Ani pieniędzy na to — miasto ma wielkie długi i pilniejsze sprawy do załatwienia!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska