Łukasz Konstanty
Polski siatkarki pokonały w holenderskim Arnhem Chorwację 3:1 w inauguracyjnym meczu mistrzostw świata. Kolejne spotkanie podopieczne trenera Stefano Lavariniego zagrają w najbliższy wtorek w Gdańsku z Tajlandią FIVB
Od godziny 18.00 polskie siatkarki rywalizują w Arnhem z Chorwacją w pierwszym meczu fazy grupowej mistrzostw świata. Podopieczne Stefano Lavariniego są faworytkami piątkowej potyczki.

Biało-Czerwone świetnie rozpoczęły mecz. Szybko objęły trzypunktowe prowadzenie, a na pochwałę Polki w początkowych fragmentach zasłużyły przede wszystkim za zatrzymanie blokiem najgroźniejszej atakującej rywalek - Samante Fabris. Nasze siatkarki starały się kontrolować grę i stopniowo powiększać przewagę, a rywalki zanadto nie utrudniały zadania, mając problemy ze zdobywaniem punktów w kontrataku. Krótki przestój zdarzył się podopiecznym trenera Stefano Lavariniego w drugiej części seta, rywalki zmniejszyły stratę do trzech punktów (18:15) i można było przez chwilę odnieść wrażenie, że z większą wiarą we własne umiejętności przygotowywały się do kolejnych akcji - Biało-Czerwone szybko jednak opanowały sytuację i ostatecznie wygrały 25:19.

Dobry początek meczu dawał nadzieję na szybkie, trzysetowe zwycięstwo. Z tym większym zdziwieniem mogliśmy obserwować wydarzenia z początku drugiego seta. Oto Chorwatki wypracowały czteropunkową przewagę i ani myślały ułatwiać zadanie Polkom. Przy stanie 4:8 sygnał do odrabiania strat dała Olivia Różański, gdy już jednak wydawało się, że wyrównanie jest tylko kwestią czasu, rywalki znów zanotowały dobrą serię (11:15) i przez dłuższy czas przewagę utrzymywały. Polki nie złożyły jednak broni i zmniejszyły stratę (20:21). W najważniejszych momentach skuteczniejsze były jednak Chorwatki, które seta zakończyły skutecznie ustawionym blokiem - 21:25

Dobry początek trzeciego seta i prowadzenie 5:2 po dwóch autowych atakach rywalek nie zwiastował zapaści, która nastąpiła chwilę później. Biało-Czerwone nagle przestały punktować w ataku i popełniały proste błędy, w efekcie z trzypunktowego prowadzenia zrobiła się ogromna strata (8:16). Chorwatki dobrze grały w obronie, podbijały ataki naszych siatkarek i skutecznie kontratakowały. Po stracie szesnastego punktu Polki obudziły się, zanotowały serię pięciu zdobytych punktów z rzędu (13-16). Kolejną świetną serię nasze zawodniczki zanotowały przy stanie 15:20 - przy serwisie Katarzyny Wenerskiej podopieczne Lavariniego zdobyły aż siedem punktów i objęły prowadzenie 22:20. Chorwatki co prawda zdołały jeszcze doprowadzić do wyrównania 23:23, autowy atak Fabris oraz skuteczne uderzenie Agnieszki Korneluk z przechodzącej piłki i coś, co w połowie seta wydawało się niemożliwe, stało się faktem - 25:23 i prowadzenie Polek w setach 2:1!

W czwartej partii ponownie lepiej rozpoczęły przeciwniczki (1:4), Polki tym razem jednak nie pozwoliły rywalkom na wypracowanie większej przewagi, szybko zaczęły odrabiać stratę, a potem objęły trzypunktowe prowadzenie (10:7). Chorwatki starały się jeszcze odmienić losy spotkania, jednak tylko przez kilka chwil były w stanie skutecznie przeciwstawić się coraz pewniej grającym naszym siatkarkom. Biało-Czerwone powiększały przewagę i ostatecznie wygrały partię 25:15 i cały mecz 3:1.

Kolejny mecz Polki rozegrają we wtorek 27 września. Rywalkami Biało-Czerwonych będą zawodniczki z Tajlandii. Spotkanie zostanie rozegrane w Gdańsku. Początek o 20.30.