MŚ w łyżwiarstwie szybkim. Wysokie miejsca Polaków

Luiza Złotkowska zajęła 7. miejsce w biegu masowym oraz 13. w biegu na 1500 m
Luiza Złotkowska zajęła 7. miejsce w biegu masowym oraz 13. w biegu na 1500 m Pawel Relikowski
Dopiero ostatniego dnia mistrzostw świata na dystansach, który odbywały się w południowokoreańskim Gangneung, polscy łyżwiarze szybcy pokazali się z dobrej strony. Najważniejszą imprezę sezonu skończyli jednak bez medalu.

W niedzielę odbyły się biegi na 1500 m oraz masowe, a w każdej z tych konkurencji "biało-czerwoni" uplasowali się w czołowej "10", co wcześniej im się nie udawało. Największą niespodziankę sprawił Roland Cieślak, który w biegu masowym mężczyzn sklasyfikowany został na 6. pozycji (do podium brakło 3,02 s). To jego najlepszy wynik w karierze. Po występie w takim wyścigu kobiet zadowolona może być również Luiza Złotkowska, której przypadła 7. lokata (2,94 s od medalu); 19. była druga z Polek - Magdalena Czyszczoń. A przypomnijmy, że w tej konkurencji za rok na tym samym torze zawodnicy będą - po raz pierwszy - rywalizować o medale olimpijskie.

Po biegach na 1500 m też powiało lekkim optymizmem. Po klapie w biegu drużynowym, zarówno męska, jak i żeńska część naszej ekipy, pokazała niezłą formę. Spośród kobiet miano numeru jeden w kadrze odzyskała Katarzyna Bachleda-Curuś. Zawodniczka wracająca do wyczynowego sportu po urlopie macierzyńskim zanotowała najlepszy start w sezonie, kończąc rywalizację na 8. pozycji (1.57,51). O dwie lokaty niżej sklasyfikowana została Natalia Czerwonka (1.57,87), która ostatnio miała najlepsze wyniki z Polek w PŚ, a 13. była Złotkowska (1.58,70). Złoto zdobyła Amerykanka Heather Bergsma (1.54,08), która w ostatniej parze wyprzedził o 0,11 s inną faworytkę, Holenderkę Ireen Wuest.

W biegu na półtora kilometra mężczyzn duże nadziej wiązano ze Zbigniewem Bródką. Mistrz olimpijski w tym sezonie długo nie błyszczał, ale dwa tygodnie temu na PŚ w Berlinie wywalczył 5. miejsce. Ten szczyt formy przyszedł chyba za wcześniej, bowiem nasz zawodnik w Korei Płd. pojechał słabo, zajął dopiero 21. lokatę (1.47,58). W "10" znaleźli się: 8. Jan Szymański (1.46,74) i 10. Konrad Niedźwiedzki (1.46,74). Złoto wywalczył Holender Kjeld Nuis (1.44,36), który wyprzedził o 0,31 s broniącego złota Rosjanina Denisa Juskowa.

Klasyfikację medalową wygrali faworyzowani Holendrzy, w 14 konkurencjach zdobywając 15 medali: 8 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe.

MŚ na dystansach - wyniki z 12 lutego

KOBIETY
1500 m:
1. Heather Bergsma (USA) 1.54,08, 2. Ireen Wuest (Holandia) 1.54,19, 3. Miko Takagi (Japonia) 1.55,12... 8. Katarzyna Bachleda-Curuś (Polska) 1.57,51, 10. Natalia Czerwonka (Polska) 1.57,87, 13. Luiza Złotkowska (Polska) 1.58,70.

Bieg masowy: 1. Bo-Reum Kim (Korea Płd.) 8.00,79, 2. Nana Takagi (Japonia) 8.00,90, 3. Heather Bergsma (USA) 8.01,36... 7. Luiza Złotkowska (Polska) 8.04,30, 19. Magdalena Czyszczoń (Polska) 8.20,19.

MĘŻCZYŹNI
1500 m:
1. Kjeld Nuis (Holandia) 1.44,36, 2. Denis Juskow (Rosja) 1.44,67, 3. Sven Kramer (Holandia) 1.45,50... 8. Jan Szymański (Polska) 1.46,74, 10. Konrad Niedźwiedzki (Polska) 1.46,78, 21. Zbigniew Bródka (Polska) 1.47,58.

Bieg masowy: 1. Joey Mantia (USA) 7.40,16, 2. Alexis Contin (Francja) 7.41,11, 3. Olivier Jean (Kanada) 7.47,62... 6. Roland Cieślak (Polska) 7,50,64.