Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Multimedialny pawilon Miłosza czeka na placu Szczepańskim

Magda Huzarska-Szumiec
Andrzej Banaś
Na placu Szczepańskim stoi pokaźnych rozmiarów biały namiot, nazwany Pawilonem Miłosza. Wystarczy do niego wejść i uruchomić ekran dotykowy, by na wewnętrznym, kolistym ekranie pojawiły się obrazy, przedstawiające ważne dla Czesława Miłosza miejsca, związane z jego biografią.

Najlepiej jednak zrobić to wieczorem, gdyż w dzień promienie słońca, przebijające się przez jasne płótno, dość skutecznie uniemożliwiają podziwianie instalacji. Ale po zmroku rzeczywiście możemy wybrać się w podróż śladami pisarza. Widzimy lasy, ulice, domy czy miasta Litwy, Francji, Polski i Ameryki. Równocześnie słyszymy muzykę, która jest przetworzeniem podobnych dźwięków, jakie opisywał podróżujący poeta. Na nią nałożone został głosy czytające słowa noblisty, opowiadające o wyświetlanych miejscach.

Czytaj także:**W Intercity w Wagonie-Czytelni poczytasz Czesława Miłosza**

- Teksty dotyczące Kalifornii czyta syn poety Tony Miłosz, a pozostałe Krzysztof Globisz - mówi Marek Chołoniewski, kierownik muzyczny i artystyczny multimedialnego projektu. Jego stroną wizualną zajmował się Miłosz Łuczyński, który za pomocą systemu 8 kamer zarejestrował obrazy. - Projekcje przedstawiają 53 miejsca. Na oglądnięcie całości trzeba poświęcić prawie trzy godziny - tłumaczy twórca multimedialnej instalacji.

Czytaj także:**Kraków: 2. Festiwal Czesława Miłosza**

Namiot, w którym ona się znajduje, można odwiedzać przez cały dzień i wieczór. Jednak podczas Festiwalu Czesława Miłosza, czyli do 15 maja, będzie można włączać projekcje tylko w przerwach między spotkaniami literackimi, które będą odbywać się w Pawilonie. Jednak później, od 16 do 25 maja, instalacja będzie dostępna przez cały czas. Na jej zamknięcie przyjedzie Tony Miłosz, który wystąpi tu 24 maja z koncertem. - Gra na instrumentach klawiszowych. Ma olbrzymie studio nagraniowe. Na nagrywanej właśnie płycie, z której utwory usłyszymy w Krakowie, znalazł się także głos jego ojca - mówi Miłosz Łuczyński.

To niejedyny związany w noblistą muzyczny projekt, który usłyszymy w najbliższym czasie. W niedzielę o godz. 20 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert "Poezja i muzyka", podczas którego wystąpi Aga Zaryan. Zaśpiewa ona liryczne kompozycje do wierszy Czesława Miłosza i tłumaczonych przez niego poetek. Towarzyszyć jej będzie orkiestra AUKSO, pod dyrekcją Marka Mosia oraz Grzegorz Turnau.

Trwają również prace nad projektem Miłosz Sounds. Pięciu kompozytorów muzyki współczesnej: Paweł Mykietyn, Agata Zubel, Wojciech Ziemowit Zycha, Aleksandra Gryka i Dobromiła Maskot stworzy pięć utworów, inspirowanych twórczością Czesława Miłosza. Następnie pięć zespołów: Asko|Schoenberg, Ensemble Modern, Alarm Will Sound, London Sinfonietta i Klangforum Wien wykona skomponowane dzieła. Do koncertu dojdzie w Krakowie we wrześniu podczas Festiwalu Sacrum Profanum.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ciężarówka przejechała po kobiecie
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska