Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mur Starego Cmentarza w Tarnowie w rozsypce

Paweł Chwał
Mur jest mocno zawilgocony i zmurszały w wielu miejscach
Mur jest mocno zawilgocony i zmurszały w wielu miejscach Paweł Chwał
Sypie się zabytkowy mur okalający Stary Cmentarz w Tarnowie. Z zaprojektowanej przez dziadka malarza Artura Grottgera imponującej budowli odpadają całe płaty tynku, a miejscami nawet użyte do jej wzniesienia cegły.

Na stan muru fatalny wpływ miała tegoroczna zima - zwłaszcza utrzymujące się długo ponad 20-stopniowe mrozy. - Sytuację pogorszyły stojące w zastoiskach na Tuchowskiej kałuże wody z solą, którą co chwilę rozpryskiwały na murze przejeżdżające samochody. Efekty działania soli widać najlepiej na ozdobnych łukach, które zaczęły się sypać - zauważa Tomasz Machota, mieszkający naprzeciwko cmentarza.

Budowla ostatni raz była remontowana na początku lat 90. - Jeszcze za poprzedniej dyrekcji zwracaliśmy się do Miejskiego Zarządu Cmentarzy o podjęcie działań ratunkowych. Minęło kilka lat i nic nie zrobiono w tym kierunku - mówi Antoni Sypek z Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem. Jak zauważa, spora część muru powstała pod koniec XVIII wieku i należy do najstarszych zabytków tarnowskiej nekropolii.

Maria Wójcik, obecna szefowa Miejskiego Zarządu Cmentarzy, przyznaje, że zarząd ma zgodę konserwatora na doraźne naprawy ubytków i wykonuje je na bieżąco. Szacuje, że generalny remont kosztować może nawet ponad 100 tysięcy złotych. - To ogromna kwota, którą chcemy uzyskać z funduszy pozamiejskich. Stary Cmentarz w Tarnowie to zabytek klasy zerowej, co daje mi podstawy sądzić, że nasze starania uwieńczone zostaną sukcesem. Być może stanie się tak już za rok - mówi.

Poza odnowieniem muru z zewnątrz niezbędne będzie także odkopanie go od środka, gdzie bezpośrednio przylega do niego już wiele grobów. Konieczne jest także wykonanie zabezpieczeń od strony Wątoku. Kolejne wylania potoku mocno nadwerężyły bowiem jego stabilność.

Plany regulacji Wątoku przewidują wybudowanie betonowej bariery wzdłuż potoku od strony zachodniej, gdzie obecnie stoi mocno sfatygowane ogrodzenie z siatki.

Dotacje rozdane
Dotacje na renowację zabytków rozdzielił właśnie Urząd Marszałkowski. O dofinansowanie planowanych remontów zabiegały głównie parafie. Pieniądze trafią m.in. na remont dachu dawnego dworu Stadnickich w Wielkiej Wsi, wolno stojącej dzwonnicy przy kościele w Zbylitowskiej Górze, elewacji zabytkowej kaplicy na cmentarzu Legionistów w Łowczówku, wymianę okien, drzwi i kominów w Domu Ludowym w Wierzchosławicach, renowację ścian i tynków kościoła w Otfinowie, konserwację głównych ołtarzy w kościółku na Burku w Tarnowie, w Skrzyszowie i w Zawadzie na Górze św. Marcina, kamiennej chrzcielnicy w Gwoźdźcu oraz polichromii w kościele w Wierzchosławicach. W sumie w Tarnowie i powiecie dofinansowanie (na kwotę 340 tys. zł) otrzyma 13 parafii i jedna instytucja.

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska