Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Co warto wiedzieć o górze Malnik?
Góra Malnik (726 m n.p.m.) to szczyt w zachodniej części Gór Leluchowskich. Znajduje się w ich bocznym grzbiecie, który od szczytu Garby odgałęzia się w zachodnim kierunku i poprzez Malnik opada do Muszyny. Północne stoki tego grzbietu opadają do doliny potoku Wilcze (dopływ Muszynki), południowe do doliny Potoku Podgórnego będącego dopływem Popradu.
Grzbietem Malnika prowadzi szlak turystyczny. W odróżnieniu od większości wzniesień Gór Leluchowskich grzbiet Malnika jest odkryty, dzięki temu można z niego podziwiać rozległą panoramę na Beskid Sądecki i Tatry. W północno-zachodnim kierunku (nad Muszyną) znajduje się poniżej szczytu wieża przekaźnikowa.
Będzie wieża widokowa i kolej gondolowa
O potencjale turystycznym Malnika nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego władze gminy Muszyna zamierzają wzbogacić ofertę uzdrowiska o posadowioną na szczycie góry platformę widokową, a także o kolej gondolową prowadzącą na to wzniesienie.
Drewniana wieża, której koszt budowy to około 2 mln zł, będzie wyposażoną w kamerę internetową, pojawią się tam też plansze z opisami poszczególnych widoków. Konstrukcja powinna zostać oddana do użytku turystów w 2023 roku.
Nieco dłużej przyjdzie poczekać na kolejną atrakcję czyli kolej gondolową, której koszt to około 25 mln zł. Wstępnie ma się ona składać z dwóch lub trzech wagoników, które będą kursowały w obydwie strony, przewożąc do 300 osób na godzinę. Przejazd rozpoczynałby się w okolicach Ogrodów Sensorycznych, zaś kończył na szczycie.
Żółty szlak turystyczny
Choć na razie nie możemy jeszcze korzystać z zaplanowanych przez gminę atrakcji, już teraz można się wybrać na wycieczkę żółtym szlakiem biegnącym przez górę Malnik. To jednak wyprawa dla osób o dobrej kondycji, przejście tą trasą zajmuje bowiem ponad siedem godzin. Szlak rozpoczyna się w Muszynie a następnie mamy:
- Malnik
- Garby
- Przechyby
- Dubne (szczyt)
- Wojkową
- Kamienny Horb
- Pustą (867 m)
- Wysoką Horkę
- Bukowinę
Historyczna kolejka na Górę Parkową była cudem techniki. Kie...
Co robić w lesie zimą?
