Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
- Prace z dostosowaniem infrastruktury internetowej, rozbudowy sieci internetowej, która zapewni przewodnikom i odwiedzającym korzystanie z nowoczesnej oferty edukacyjnej - oprowadzania online z przewodnikiem oraz cyfrowej rekonstrukcji Auschwitz II-Birkenau trwają
- mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy PMAB.
Pierwszy projekt jest skierowany do tych, którzy z różnych względów nigdy nie będą mogli przyjechać osobiście. Taką m.in. przeszkodą przez minione dwa lata była pandemia, stając się także impulsem do nowych form edukacji.
- Tu w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau zmierzyliśmy się z zadaniem szczególnie trudnym – jak połączyć autentyzm z najnowszymi technologiami i zdalnym nauczaniem?
- zauważył Marek Zając, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau przy okazji prezentacji projektu podczas obchodów 77. rocznicy wyzwolenia obozu.
Jest to projekt unikatowy. Umożliwi zwiedzanie obozu z przewodnikiem, który będzie pokonywał trasę jak z grupami zwiedzających to miejsce osobiście. Będzie z nim cały czas kontakt, odległość nawet tysięcy kilometrów nie będzie przeszkodą. W każdej chwili będzie mu można zadać pytanie.
Także z przewodnikami będzie odbywać się oprowadzanie po odtworzonej cyfrowo wirtualnej przestrzeni byłego obozu Birkenau. Projekt jest wyjściem naprzeciw pytaniom wielu zwiedzających: "jak to miejsce wyglądało wtedy". Jest przygotowywany w oparciu o archiwalne zdjęcia i dokumenty przy zachowaniu najwyższej precyzji odtworzenia. Jak podkreśla Marek Zając, oba projekty były konsultowane z byłymi więźniami.
- Nie każdy może, nie każdy ma siłę i środki na to, żeby przyjeżdżać tutaj z końca Europy czy nawet z innych kontynentów, ale dzięki właśnie rozwojowi i realizacji tych programów w Muzeum może iść tymi obozowymi drogami, którymi chodzili więźniowie
– uważa Bogdan Bartnikowski, jeden z byłych więźniów, który jako 12-latek trafił do Auschwitz 12 sierpnia 1944 w transporcie uczestników Powstania Warszawskiego.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Sezon w Porąbce Kozubniku. Kiedyś ruszał z pompą. Po świetności zostało niewiele
- Piękne zamki, pałace i dworki w Małopolsce zachodniej. Kryją niesamowite historie
- Skandal w Wadowicach. Rapem zagłuszali "Barkę". Protest przed papieskim muzeum
- Jezioro Mucharskie. Wpuszczą turystów na koronę zapory. Ujawniamy szczegóły
- Zadra z Energylandii najlepszym rollercoasterem roku na świecie
- Nieoczywiste atrakcje Małopolski zachodniej. Znacie je?
