Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Igor Mitoraj wychował się w Grojcu koło Oświęcimia
Rok 2024 w nawiązaniu do 80. rocznicy urodzin i 10. rocznicy śmierci artysty został ogłoszony Rokiem Igora Mitoraja. Jego postać jest ostatnio często przypominana w Oświęcimiu. Przewodnicząca Rady Gminy w Oświęcimiu Bernardyna Bryzek przy okazji nadania wspomnianego tytułu podkreślała, że związki tak wybitnego rzeźbiarza z gminą są powodem do dumy dla jej mieszkańców.
Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 w Oederan w Niemczech. Był synem deportowanej w czasie okupacji polskiej robotnicy przymusowej. Po wojnie przyjechał z matką do jej rodziców w Grojcu. Tutaj spędził dzieciństwo i młodość. Był także uczniem Technikum Chemicznego w Oświęcimiu.
Te związki przypomina także Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które w marcu chce zorganizować wystawę poświęconą życiu i twórczości artysty. Okazuje się, że wiele osób ma różnego rodzaju przedmioty związane z twórcą.
Na apel muzeum już odpowiedziały dwie uczestniczki spotkania, jakie odbyło się w placówce przed rokiem.
- Dzięki nim na marcowej wystawie będzie można zobaczyć bilet wstępu na wystawę Igora Mitoraja, plakat i album z jego autografami i dedykacją oraz, uwaga: zestaw nigdy niepublikowanych fotografii autorstwa Joanny Chrząszcz z wystawy mistrza w Krakowie w 1993 roku - zaznacza placówka.
Osoby, które gotowe są wypożyczyć na rocznicową wystawę czasową przedmioty związane z Igorem Mitorajem proszone są o kontakt z placówką - telefoniczny: 33/447-40-84 lub e-mail: [email protected]. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 lutego.
Światowa kariera Igora Mitoraja
Rozwój talentu Igora Mitoraja miała miejsce najpierw w Liceum Plastycznym w Bielsku-Białej. Po jego ukończeniu w 1963 wstąpił na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora.
Od 1968 tworzył we Francji i Włoszech. Był rzeźbiarzem o międzynarodowej sławie, którego dorobek można oglądać w światowych metropoliach: Paryżu, Rzymie, Mediolanie, Londynie, a także Krakowie. W 2013 powrócił do Polski. Zmarł 6 października 2014 w Paryżu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Eryk Goczał i jego team jeżdżą takimi samochodami. To taurusy T3 max
- Zabytkowa Kopalnia Węgla Jawiszowice to niezwykły projekt. Będzie jak podróż w czasie
- Kalendarz z mieszkańcami Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej na niezwykłych zdjęciach
- KIBICE. Re-Plast Unia Oświęcim – GKS Tychy. Była zabawa. DUŻO ZDJĘĆ
- W Oświęcimiu Orszakiem Trzech Króli podtrzymali tradycję kolędowania. WIDEO, ZDJĘCIA
- Tak minął rok 2023 w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim
