https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Myślec: KRAM, czyli eldorado dla pijaków i wandali

Arkadiusz Arendowski
W zeszłym tygodniu pożar strawił jeden z budynków zrujnowanego ośrodka w Myślcu
W zeszłym tygodniu pożar strawił jeden z budynków zrujnowanego ośrodka w Myślcu Arkadiusz Arendowski
Kiedyś przyjeżdżali tu młodzi artyści z całej Polski. Dziś to zupełna ruina, którą lepiej omijać. Mowa o słynnym niegdyś ośrodku wypoczynkowym KRAM w Myślcu nad Popradem.

- Nie ma tygodnia, żebyśmy kilkakrotnie nie interweniowali na policji. Wandale coraz bardziej niszczą to, co jeszcze zostało i nikt się tym nie przejmuje - narzeka Andrzej Marczyk, mieszkający kilkaset metrów od opuszczonych zabudowań. - Strach przechodzić w dzień, a cóż dopiero o zmroku. Moje dzieci mają zakaz zbliżania się do budynków. Do szkoły odwożę je samochodem.

Zobacz także: Sądeccy busiarze ostro grają o klienta

Zabudowania nie mają drzwi, okien, niekiedy nawet sufitów. Na podłogach i drogach dojazdowych walają się rozbite szyby i butelki, ze ścian sterczą resztki wyrwanych kabli, rur i umywalek. Zdewastowaną fasadę upstrzyli malowidłami graficiarze.

Nigdzie nie ma tablic informujących o zagrożeniu. W zeszłym tygodniu ktoś podpalił magazyn ze starymi łóżkami i materacami. Spłonął doszczętnie.

- Następna może spłonąć bacówka. Nie ma stróża, a policja zagląda dopiero, jak się ją wezwie. W pobliżu jest mnóstwo zarośli, w których można się ukryć - mówi Ryszard Kurowski z Myślca.

Ośrodek należy do samorządu Starego Sącza. Władze gminy twierdzą, że nie mają pieniędzy na ochronę obiektu, nie wspominając o jego remoncie.

- Mam już gotowy plan sprzedaży tej nieruchomości. Czekamy tylko na chętnych. Jeśli przejdzie w ręce prywatne, to jest szansa, że libacje się skończą - zapewnia burmistrz Marian Cycoń.

Miejsce spotkań tysiąca artystów

Ośrodek wypoczynkowy KRAM nazwę wziął od ogólnopolskich Konfrontacji Ruchu Artystycznego Młodzieży.
Pierwsze odbyły się w 1973 r. W następnych latach zbudowano tutaj profesjonalne zaplecze ze świetlicą, stołówką, toaletą, domkami kempingowymi, amfiteatrem i kinem plenerowym. W Myślcu bywał m.in. poeta-dziennikarz Henryk Cyganik i aktor Jan Himilsbach. W latach 90. ośrodek zaczął powoli podupadać i wkrótce go zamknięto.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kraków: pijany woźnica zabrał życie
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
haha
burak i tyle byly plany i wszystko przez nie niego nie wyszlo
h
haha
burak i tyle byly plany i wszystko przez nie niego nie wyszlo
e
ewa
Rzeczywiście-strach tam samemu iść w biały dzień takie elementy tam się kręcą
W
Wójt
Burmistrz Cycoń bredzi jakies głupoty. Przez cały okres swego włodarzenia doprowadził funkcjonujący obiekt do zupełnej zapaści a następnie totalnej ruiny. I teraz dopiero spływa na niego oświecona myśl by ten
sztandar swojej gospodarności wystawić na sprzedaż- powodzenia. Ot i cała wielkość Cyconia.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska