FLESZ - Wyższe stopy procentowe, co to oznacza?

Gmina Myślenice opublikowała we wtorek (9 listopada) po południu oświadczenie, w którym tłumaczy, że uzyskała wymagane uzgodnienia i zezwolenia od pozostałych instytucji, jednak brak pozytywnej decyzji starosty myślenickiego Józefa Tomala zezwalającej na wykorzystanie dróg w sposób szczególny dla przeprowadzenia biegu, zmusza ją do odwołania biegu.
Gmina Myślenice uzyskała wymagane uzgodnienia i zezwolenia od pozostałych instytucji, jednak brak w/w decyzji Starosty Myślenickiego uniemożliwia organizację i przeprowadzenie wydarzenia. Jest to dla nas zupełnie niezrozumiałe i zaskakujące, gdyż bieg ulicami naszego miasta na niezmiennej i certyfikowanej trasie odbywał się do tej pory bez przeszkód od roku 2018 - czytamy w komunikacie.
Starosta zabiera głos
Niedługo po tym komunikacie głos w mediach społecznościowych zabrał także starosta myślenicki.
Decyzja o odwołaniu Narodowego Biegu Stulecia „od Bałtyku do Tatr”, który miał się odbyć 11 listopada w Myślenicach jest tylko i wyłącznie decyzją Pana Burmistrza. Dementuję, że nie wydałem pozytywnej decyzji zezwalającej na wykorzystanie dróg w sposób szczególny dla organizacji ww. wydarzenia, gdyż taką decyzję winna wydać Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wynika to z prawa oraz faktu, że częścią przewidywanej trasy biegu był tzw. łącznik DK7 między ul. Piłsudskiego a ul. Daszyńskiego (właściciel GDDKiA), który nie leży w kompetencji Starosty Myślenickiego w zakresie zarządzania organizacją ruchu. Zaproponowałem zmianę trasy z wyłączeniem tego krótkiego odcinka z trasy biegu, w celu realizacji tego wydarzenia. Komunikat o odwołaniu biegu uważam za próbę skonfliktowania Starosty z mieszkańcami- na co nie wyrażam zgody - napisał w swoim oświadczeniu Józef Tomal.
GDDKIA odpowiada, że to nie jej kompetencja, a powiatu
Ze względu na późną popołudniową porę nie udało nam się skontaktować z GDDKIA w Krakowie. Z informacji uzyskanych w gminie Myślenice wynika, że GDDKIA, do której starosta w tym roku dwukrotnie przesyłał wniosek burmistrza uznając, że to ten organ jest władny wydać decyzję, odsyłała go do starostwa uzasadniając, że to nie w GDDKIA a powiatu kompetencjach leży wydanie decyzji.
GDDKIA tłumaczy, że łącznik, który łączy zakopiankę z drogą powiatową (ul. Piłsudskiego) na mocy zawartego w 2012 roku porozumienia pozostaje w zarządzie gminy Myślenice, dlatego to starosta (jako organ właściwy tam, gdzie w grę wchodzą drogi gminne i powiatowe) ma odpowiednie kompetencje, aby taką decyzję wydać. I tak jak robił w latach poprzednich, tak i teraz to powiat, a nie GDDKiA winien wniosek burmistrza rozpoznać.
Ten spór pomiędzy GDDKiA a powiatem myślenickim będzie musiał rozstrzygnąć Naczelny Sąd Administracyjny.
W 2018 i 2019 roku starostwa wydał decyzje
Władze gminy także o tym przypominają i wskazują, że starosta takie decyzje zezwalające na organizację biegu wydał w 2018 i w 2019 roku (w 2020 roku z powodu pandemii bieg odbył się w formule online). Jedną z nich (z 5 listopada 2019 roku) burmistrz i jego zastępca Mateusz Suder opublikowali w mediach społecznościowych.
Można w niej przeczytać: Zezwalam na wykorzystanie dróg w sposób szczególny dla przeprowadzenia w dniu 11 listopada 2019 roku imprezy pod nazwą Narodowy Bieg Stulecia „Od Bałtyku do Tatr” po drogach powiatowych i gminnych w Myślenicach, zgodnie z przedłożonym wnioskiem wraz z programem i regulaminem imprezy, planem zabezpieczenia oraz uzgodnieniami.
Gmina Myślenice poinformowała, iż odstępuje od pobranej opłaty wpisowego, a bieg przenosi się do sieci.
Niektórzy biegacze już deklarują, że wybiorą biegi w innych miastach, np. w Skawinie.
Jest mi niezwykle przykro, że w tym roku nie możemy świętować razem z Wami włączając się w cykl imprez biegowych Narodowego Bieg Stulecia „Od Bałtyku do Tatr 2021". Trudno zrozumieć mi brak zgody i odpowiedniej pozytywnej decyzji ze trony Starosty skoro w 2018 i 2019 roku wszystko było w porządku. Wierzę jednak głęboko, że pomimo tych niesprzyjających okoliczności pobiegniecie dla Niepodległej, a za rok zobaczymy się na naszej trasie. Jeszcze Polska nie zginęła!
- komentuje burmistrz Jarosław Szlachetka.
- Nowy sklep w Chrzanowie. Wielkie centrum wyposażenia wnętrz już otwarte!
- Przepych i luksus! Najpiękniejsze i najdroższe mieszkania do kupienia w Krakowie
- Ponad pół tysiąca niechcianych aut na miejskim parkingu. Są perełki
- Gdzie w Krakowie można zrobić najtańsze zakupy? Od 258 do 380 zł za koszyk 50 towarów
- Wielkie otwarcie Ogrodu Świateł. Widowiskowe iluminacje przyciągnęły tłumy!
- Trzecia dawka szczepionki - objawy. Co się dzieje po trzeciej dawce? [LISTA]