O potrzebie rozbudowy mówiło się już dawno, ale argumentem, który o tym przesądził stała się reforma oświaty, wskutek której do szkół we wrześniu br. trafi podwójny rocznik: uczniowie po III klasie gimnazjum i po VIII klasie szkoły podstawowej. Według wyliczeń władz powiatu myślenickiego z ubiegłego roku, razem będzie to ok. 2700 uczniów. Część z nich wybierze szkoły krakowskie, ale znakomita większość będzie szukała miejsca dla siebie w którejś ze szkół w powiecie myślenickim.
Właśnie dlatego w Zespole Szkół od września ma zostać uruchomionych siedem klas. Dla absolwentów gimnazjów będą to trzy klasy technikum (technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik reklamy), a dla absolwentów szkół podstawowych - trzy klasy technikum plus nowość w ofercie Zespołu Szkół - liceum ogólnokształcące. Przyszli informatycy mają się uczyć we właśnie wybudowanym nowym budynku. Ma on mieścić wyłącznie pracownie komputerowe.
- Chciałem w ten sposób zaznaczyć, że informatyka jest u nas kierunkiem wiodącym. Chcemy w nią inwestować i nie ukrywam, że mam pomysły na przyszłość, już nie związane z bazą dydaktyczną, ale z metodyką nauczania właśnie informatyki - mówi Jerzy Cachel, dyrektor ZS. Dzięki nowemu budynkowi powierzchnia szkoły powiększyła się dwukrotnie, ale zanim uczniowie zaczną się w nim uczyć (ma to się stać na wiosnę) musi być jeszcze przeprowadzony przetarg na jego wyposażenie, w tym w szczególności na zakup sprzętu komputerowego.
- Każda z siedmiu nowych pracowni będzie miała inną specjalizację, bo będzie pracownia techniki komputerowej, inna będzie od sieci komputerowych, inna od programowania, a jeszcze inna od aplikacji - mówi dyrektor. Dwukondygnacyjny budynek stanął między głównym budynkiem szkoły a szkolną halą sportową, w miejscu dawnego budynku gospodarczego, który miescił również dwie małe sale lekcyjne. Sam obiekt kosztował prawie 1,7 mln zł, a na jego wyposażenie w budżecie powiatu na ten rok zapisano 700 tys. zł.
Otwarcie ma zostać połączone z obchodami jubileuszu 80-lecia szkoły, która powstała w 1938 roku jako szkoła rolnicza na terenach podarowanych przez pochodzącego z Myślenic posła i senatora Andrzeja Średniawskiego.
NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Czy będzie kolejny rekord?
