https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na obchody 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz przyjedzie wielu przywódców i głów państw. Nie będzie delegacji Rosji

Bogusław Kwiecień
Jednym z symboli 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz będzie wagon towarowy, który stanie bezpośrednio przed bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau
Jednym z symboli 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz będzie wagon towarowy, który stanie bezpośrednio przed bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau Muzeum Auschwitz
27 stycznia 2025 r. przypada 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W obchodach weźmie udział grupa Ocalałych, a także delegacje wielu państw.

Uroczyste obchody w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau

Główna część obchodów odbędzie się w specjalnym namiocie, który stanie nad bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Jednym z symboli obchodów będzie wagon towarowy, który stanie bezpośrednio przed bramą. Początek o godz. 16.

Na obchody zaproszono wszystkich Ocalałych z Auschwitz. W wydarzeniach rocznicowych wezmą też udział delegacje państwowe oraz reprezentacje wielu instytucji.

- Informacje o obchodach rocznicowych zostały przesłane do ambasad zarówno państw Unii Europejskiej, jak i krajów, które wyraziły szczególne zainteresowanie pielęgnowaniem pamięci o Auschwitz poprzez wsparcie Funduszu Wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau. To państwa zadecydują o swojej obecności i składzie delegacji - informuje Bartosz Bartyzel, rzecznik Muzeum Auschwitz.

W ostatnich dwóch latach w związku z agresją na Ukrainę w uroczystościach rocznicowych 27 stycznia nie brała udziału Rosja. Czy będzie reprezentowana podczas nadchodzących obchodów?

- Jest to rocznica wyzwolenia. Wspominamy ofiary, ale świętujemy też wolność. Trudno sobie wyobrazić obecność Rosji, która najwyraźniej nie rozumie wartości, jaką jest wolność. Taka obecność byłaby cyniczna. Chciałbym, by kiedyś to było znowu możliwe, ale – bądźmy poważni – z pewnością nie za cztery miesiące - powiedział Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau w odpowiedzi na pytanie Polskiej Agencji Prasowej.

Ostatnie takie upamiętnienie

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz będą miały szczególny charakter. Z roku na rok coraz mniej jest Ocalałych - bezpośrednich świadków historii tego miejsca.

Muzeum przytacza słowa Michaela Bornsteina - jednego z Ocalałych z Auschwitz: - Powrót do Auschwitz 80 lat po moim wyzwoleniu, nie będzie łatwy. To będzie ostatnie takie upamiętnienie. Będziemy tam. Czy ty będziesz z nami?

Patronat honorowy nad obchodami 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz objął prezydent RP Andrzej Duda.

Transmisja z Miejsca Pamięci

Sygnał telewizyjny będzie dostępny dla wszystkich, dając możliwość wspólnego upamiętnienia i globalnej refleksji nad znaczeniem wydarzeń z przeszłości. Zachęcamy wszystkie instytucje i organizacje na całym świecie do włączenia się w obchody poprzez organizowanie w swoich miejscach przestrzeni, w której można będzie wspólnie oglądać transmisję z Miejsca Pamięci.

26 i 27 stycznia 2025 r. Muzeum będzie zamknięte dla odwiedzających. Jednak dla tych, którzy 27 stycznia będą pragnęli uczcić tę wyjątkową rocznicę na terenie Miejsca Pamięci, zostanie przygotowany specjalny sektor otwarty.

Do momentu wyzwolenia ok. 7 tys. więźniów przebywających na terenie obozu przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska