Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Relikt lat PRL na Rynku w Oświęcimiu
"Tęcza" była pawilonem handlowym, który w latach PRL powstał na murach betonowego schronu z czasów niemieckiej okupacji Oświęcimia.

Na wyburzenie obiektu szpecącego główny zabytkowy plac miasta, wielu oświęcimian czekało od dawna. Na przeszkodzie stały sprawy własnościowe.

Wyburzanie piętrowego obiektu o konstrukcji stalowej zaczęło się w listopadzie 2009 roku, ale przygotowania do tej operacji zaczęły się znacznie wcześniej.

Pod koniec marca 2009 r. po wielu miesiącach negocjacji i odkupieniu obiektu od osób prywatnych za 2 mln zł miasto stało się jedynym właścicielem „Tęczy”. Radni zgodzili się z ówczesnym prezydentem Januszem Marszałkiem, że „Tęczę” należy wyburzyć.

- To historyczna chwila dla miasta - powtarzało wówczas wielu oświęcimian, podkreślając, że w ten sposób zabytkowy Rynek nawiąże do dawnego wyglądu tego miejsca.

Prace zajęły kilka tygodni. Gruz z rozebranej „Tęczy” wypełni ponad 50 ciężarówek!

Co zrobić ze schronem niemieckim?
Po wyburzeniu "Tęczy" pojawiły się pytania o dalsze losy schronu. W tym przypadku nie brakowało głosów, że po odpowiednim odbudowaniu mógłby stać się atrakcją turystyczną.
Miłośnik historii i popularyzator dziejów Oświęcimia Mirosław Ganobis, do dzisiaj uważa, że po odpowiedniej adaptacji obiekt powinien zostać i być m.in. świadectwem losów oświęcimian pod okupacją niemiecką.
- Nie miałem wtedy i nie mam żadnych wątpliwości co do wyburzenia "Tęczy". Jednocześnie nie zmieniłem zdania, jeśli chodzi o bunkier. Można było przyjąć różne rozwiązania, jak należy go zagospodarować. Na przykład mógłby być otoczony instalacjami prezentującymi na zasadzie lustrzanego odbicia przedwojenne kamienice, które stały na Rynku - mówi Mirosław Ganobis.
Według niego, turyści przyjeżdżający do Oświęcimia od tego miejsca mogliby zaczynać poznanie życia mieszkańców w czasie wojny, pomocy jaką nieśli więźniom KL Auschwitz i zagrożeń, jakie niósł każdy dzień niemieckiej okupacji. Schron mógłby zostać wykorzystany także pod kątem tuneli przechodzących pod Rynkiem.

Ostatecznie zapadła decyzja także o wyburzeniu schronu. Było to już bardziej skomplikowane przedsięwzięcie, bo ze względu na sąsiedztwo zabytkowych kamienic nie można było użyć tradycyjnych metod wyburzeniowych.

Pomysły na Rynek w Oświęcimiu po czasach "Tęczy"
Jak będzie wyglądać oświęcimski Rynek po wyburzeniu „Tęczy”? Pomysłów było wiele. Te najczęściej powtarzające się w ankietach i na spotkaniach z architektami postulowały wybudowanie okazałej fontanny, odtworzenie historycznej studni i pomnika św. Nepomucena.

Pojawiły się także sugestie o postawieniu nowego ratusza. Generalnie panowała zgoda, że Rynek ma zachować historyczny charakter, ale być zarazem funkcjonalny. Już wtedy większość oświęcimian chciała wyprowadzenia z centrum ruchu samochodowego, co do dzisiaj się nie udało.
W 2012 roku rozpoczęła się modernizacja Rynku, który uzyskał obecny wygląd.


Więcej zdjęć:
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Radni z Bielska - Białej chcą utworzenia własnego województwa. Wezmą nasze miasta?
- Dzień Uśmiechu w Zatorlandzie. Setki dzieci odwiedziły park rozrywki
- Władze Hokejowej Ligi Mistrzów ukarały Re-Plast Unię Oświęcim. Kibice zbierają kasę
- W 85. rocznicę bitwy pod Rajskiem odbył się piknik wojskowy i pokaz militariów
- Kibice na meczu Re-Plast Unia Oświęcim – Eisbaren Berlin. WIDEO, ZDJĘCIA
- Dożynki w gminie Oświęcim. W Porębie Wielkiej była ceremonia i udana zabawa
